Rishikimi i iPhone SE, katër inçët më të fuqishëm të Apple

Profili i IPhone SE

Katër inçët nuk duket se duan të dalin nga moda, të paktën për sa kohë që Apple ka vendosur. Dhe është që në 21 Mars prezantimi zyrtar i iPhone SE, një pajisje e përmbajtur, e asaj që sot konsiderohet "e vogël", me dizajnin e njohur të iPhone 5s por të shoqëruar nga teknologjitë më të fundit të implementuara në telefonin inteligjent që Apple ka në dispozicion në treg, domethënë trupin e iPhone 5s, shpirti i iPhone 6s. Në Actualidad Gadget ne nuk duam që ju të humbni ndonjë nga risitë teknologjike që po lançohen në treg, prandaj Ne ju sjellim analizën e iPhone SE, iPhone më i lirë që Apple kishte prezantuar ndonjëherë.

Apple nuk i ka humbur aftësitë e saj të marketingut, dhe siç bën me çdo pajisje, iPhone SE gjithashtu ka etiketën e vet, e cila këtë herë lexon 'Sa i madh je, i vogël… ». Këtë herë do të analizojmë një iPhone SE në edicionin Rose Gold, pasi që deri më tani ishte një ngjyrë e pashembullt në një shasi iPhone 5s, dhe duhet të themi se sigurisht që duket mirë për adhuruesit e këtij lloji të ngjyrave të ndritshme pastel. Për ata që ende hezitojnë të mbajnë ekranet e mëdha që jemi mësuar në xhepat e tyre, iPhone SE bëhet një terminal për t’u marrë në konsideratë, për shkak të çmimit dhe energjisë, pasi siç kemi thënë, pajisja është më e lira e paraqitur deri më tani nga kompania Cupertino.

Një dizajn që ka qenë me ne që nga viti 2012

Pjesa e pasme e iPhone SE

Isshtë një model që është bërë një pikë negative dhe një pikë pozitive në varësi të kujt dhe si e shikoni atë. Për shumë, fakti i ripërdorimit të një modeli 2012 ka qenë një gabim nga ana e Apple, nga i cili pritet gjithmonë një hap përpara për sa i përket kësaj dege. Sidoqoftë, për shumë është dizajni më i suksesshëm deri më tani që Apple ka përdorur ndonjëherë në një telefon, i cili sigurisht ka bindur përdoruesit që e duan shumë këtë lloj skeme. Nga ana tjetër, ripërdorimi i dizajnit i ka lejuar kompanisë që të ulë kostot, një fakt që është reflektuar qartë në çmimin e pajisjes, e cila është jo vetëm më e lira deri më sot, por është gjithashtu një nga kufijtë më të ulët të përfitimet që i sjellin kompanisë.

Me një gjatësi 12,38 cm, shoqëruar me një gjerësi 5,86 cm dhe një trashësi 0,76 mm, saktësisht të njëjtat matje si emri i tij, iPhone 5s, megjithëse pesha është ndryshuar pak, në këtë rast 113 gram, një gram mbi iPhone 5s, modeli nga i cili merr hua të gjithë dizajnin. Ndryshime të vogla në një nivel strukturor siç është përfshirja e nomenklaturës "SE" nën shenjën "iPhone" pothuajse e papërfillshme. Ne mund ta përfundojmë këtë pjesë duke thënë se iPhone SE është në thelb një iPhone 5s për sa i përket pjesës së jashtme, këtu Apple nuk ka dashur aspak të përtërij.

Lidhja IPhone SE

Sidoqoftë, shkëlqimi i materialit metalik dhe pjesës së pasme të dedikuar antenës është modifikuar pak, dhe metalet tregojnë një ngjyrë shumë më të qëndrueshme, në një fund që mund ta konsiderojmë mat, si ato të pasmet, dy hapësira të bardha ose të zeza në varësi në ngjyrën e pajisjes që kanë marrë gjithashtu një ngjyrë të konsideruar mat. Pjesa e përparme, cilado qoftë zgjedhja jonë, është akoma plotësisht identike me atë të iPhone 5s. Lidhur me gamën e ngjyrave, ne gjejmë një shtesë përtej ndryshimit të lehtë të tonalitetit, ngjyra që Apple e bëri në modë arrin katër inç, flasim Rose Gold, kjo ari / rozë është mjaft e habitshme në mesin e toneve të bardha të iPhone SE, shoqëruar nga Gri hapësinore, argjend i bardhë dhe ari i shampanjës. Në shikim të parë Rose Gold do të ishte një nga të paktët e identifikueshëm si iPhone SE.

Sidoqoftë, toni i trëndafilit shpesh na bën të ngatërrojmë materialin metalik me plastikën, në varësi të rrethanave, pasi ato kanë marrë shumë mundime për të përfshirë tone mat, të cilat mund të japin një ndjesi plastike. Sidoqoftë, prekja mbetet e njëjtë me paraardhësin e tij, një kombinim i aluminit dhe xhamit që përputhet në mënyrë të përsosur, me buzë agresive, të cilat, megjithëse nuk janë më ergonomiket, nuk janë problematike për shkak të madhësisë "së vogël" të pajisjes në fjalë.

Ujku në rrobat e deleve, një pajisje treguese

Foto IPhone SE

Apple dëshironte të heshtte dyshimet që lindnin përpara pajisjes, në mendjen e të gjithëve ishte iPhone 5c, ai riparim llafazani që i kushtoi Bordit të Drejtorëve më shumë se një pakënaqësi. Kjo është arsyeja pse ai vendosi të mos bëjë të njëjtin gabim dhe të na prezantojë me pajisjen më të fundit, kryesisht duke trashëguar pjesët e iPhone 6s, kjo është pjesa e plotë:

 • Procesori A9 me arkitekturë 64 Bit
 • 2 GB memorje DRAM LLDDR4
 • Bashkëpunuesi M9
 • Ipipi NFC
 • Lidhja LTE Advance dhe Bluetooth 4.2
 • Wi-Fi Wi-Fi 802.11a / b / g / n / ac
 • Prek ID e gjeneratës së parë

Siç mund ta shohim në listën e pajisjeve, asaj i mungon teknologjia 3D Touch e lëshuar në iPhone 6s, për të justifikuar veten Apple ka aluduar në çështje madhësie, megjithatë, çipi i tij i lidhjes Intel do të lejojë shpejtësi transmetimi deri në 300 Mbps. kanë qenë të gabuara për ta përfshirë ose përshtatur atë. ekrani 4 inç ka një rezolucion prej1.136 nga 640 pixel, me 326 pixel për inç identikisht e njëjtë me iPhone 5s.

Storage është ndoshta një nga pikat që zhgënjen, diapazoni i hyrjes fillon nga 16 GB, krejtësisht i palogjikshëm para kamerës që ne gjejmë për shembull. Hapi tjetër është 64 GB, duke lënë 32 GB dhe pa mundësinë e zgjedhjes së një hapësire më të madhe. Sa për baterinë, 1.642 mAh Sipas analizës së fundit, ato japin midis 10 dhe 20 përqind mbi terminalet si iPhone 6s dhe Samsung Galaxy S7.

Softueri më i fundit, me të gjitha tiparet e mbështetura

Krahasimi i iPhone SE dhe iPhone 6s

That'sshtë e drejtë, Apple nuk ka përfshirë vetëm harduerin e iPhone 6s për të vendosur bandën në aspektin e energjisë, për këtë ajo ka shoqëruar iPhone SE të pajtueshmërisë me të gjitha lajmet në nivelin e softuerit që përfshijnë pajisjet e tij të fundit. 2 GB memorie RAM ju lejon të ekzekutoni të gjitha këto risi, e para është Fotot e gjallaFotografitë e veçanta të Apple që vijnë në jetë si një GIF e animuar dhe që shoqërohen gjithashtu me zë janë gjithashtu në përputhje me iPhone SE, jo për shembull në iPhone 6, një pajisje që kushton pothuajse dyqind euro më shumë dhe është ende në shitje.  Blic i retinës Isshtë një blic i simuluar me shkëlqimin e ekranit që na lejon të bëjmë “selfie” në kushte të dukshme të ulët dhe që është përfshirë gjithashtu në iPhone SE.

Sidoqoftë, ndoshta tipari më i rëndësishëm për t'u marrë parasysh është «Hej Siri«, Funksioni i mbajtjes së ndihmësit virtual të Apple gjithmonë vigjilent është plotësisht i disponueshëm, bashkë-procesori me fuqi të ulët M9 është përgjegjës për këtë punë, i cili nuk ndikon aspak në konsumin e baterisë së iPhone dhe na lejon të shijojmë. Në seksionin grafik, RAM-i dhe procesori i pajisjes edhe një herë na lejojnë të shijojmë prezantimet më të fundit në Unreal Engine të shoqëruar nga teknologjia METAL që e ka popullarizuar kaq shumë programin sa i përket lojërave video në platformën iOS.

Kamera në kulmin e më të mirës

Kamera IPhone SE

Kamera e pasme është trashëguar gjithashtu nga iPhone 6s, me një kamerë 12MP iSight me piksele ultra-pakta, i shoqëruar nga blici i zakonshëm tani True Tone dhe një hapje fokale prej 2,2. Kamera e re e Apple është e aftë të regjistrojë video me rezolucion 4K në 30 FPS, Rezolucion 1080p në 30 ose 60 FPS dhe 1080p lëvizje të ngadaltë në 120 FPS përveç 720p në 240 FPS.

Nga ana tjetër ne gjejmë kamerën e përparme, pikën me të vërtetë negative, ndërsa disa marka përqendrohen në selfie, duket se Apple i heq ato për humbur. Kamera FaceTime HD me 1,2 Mpx dhe hapja fokale e së cilës është 2,4, mbron vetveten, por është larg përparësisë së kamerave të tjera në treg. Përveç kësaj, ajo premton të regjistrojë video në 720p, edhe pse cilësia është padyshim më e ulët.

Përmbajtja e kutisë, çmimet dhe disponueshmëria

Kamera IPhone SE

Në kutinë që ata nuk kanë dashur të përtërijnë që nga Cupertino, ne gjejmë EarPods me kutinë e tyre polikarbonate që do të na lejojë të ruajmë dhe transportojmë me lehtësi kufjet. Karikuesi është përshtatur në rajonin ku kemi bërë blerjen dhe kabllo Rrufeja 1,2 metra. Ashtu si me pothuajse të gjitha produktet e Apple, zarfi i udhëzimeve shoqërohet nga disa vinile me logon e markës dhe një çelës për të hapur rezervuarin NanoSIM.

IPhone SE është në dispozicion në Spanjë që nga 6 prilli i kaluarSidoqoftë, tani stoku është i ngopur dhe dërgesat janë planifikuar për në muajin maj. Ndërkohë mundësia e dytë është të shkoni në Apple Store më të afërt dhe të kontrolloni disponueshmërinë e tij në vend. Kompanitë telefonike së shpejti do të marrin përsipër stokun dhe shitësit e ri-shitës si RosselliMac dhe El Corte Inglés tashmë e kanë të hapur periudhën e rezervimit për të marrë tuajin.

 • iPhone SE - 16 GB - 489 €
 • iPhone SE - 64 GB - 589

Mendimi i redaktorit

iPhone SE Rose Gold
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
489 a 589
 • 80%

 • iPhone SE Rose Gold
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • Ekran
  Redaktori: 80%
 • performanca
  Redaktori: 95%
 • Kamera
  Redaktori: 90%
 • autonomi
  Redaktori: 85%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 85%

Pro dhe kundër

rekuizitë

 • performanca
 • potencia
 • çmim

Contras

 • Kamera perballe
 • Pjesa 16 GB

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)