Analizë e Huawei Watch GT 2: Ora inteligjente me më shumë autonomi

Kopertina e Huawei Watch GT 2

Disa javë më parë Huawei Mate 30 zyrtarisht. Në këtë ngjarje prezantimi, marka kineze na la me risi të tjera, siç ishte prezantimi ora juaj e re inteligjente. Bëhet fjalë për Huawei Watch GT 2, i cili është lansuar pas suksesit të gjeneratës së parë, shitjet e të cilit tashmë kanë tejkaluar 10 milion njësi në të gjithë botën.

Ne tashmë kemi qenë në gjendje të provojmë këtë orë të re nga marka kineze, në të gjitha këto ditë. Ne kemi qenë në gjendje ta testojmë dhe analizojmë atë. Në prezantimin e tij, kjo Huawei Watch GT 2 u njoftua si një orë e gjithanshme, me një autonomi të madhe dhe që ne do të ishim në gjendje ta përdorim atë kur bëjmë sporte dhe në ditët tona po ashtu.

Specifikimet Huawei Watch GT 2

Huawei Watch GT2

Para së gjithash, ne ju lëmë me pikat kryesore të kësaj ore të markës kineze. Kështu që ju tashmë mund të keni një ide të qartë të asaj që kjo Huawei Watch GT 2 na lë në një nivel teknik. Një orë që mban një dizajn të ngjashëm me atë të mëparshëm, megjithëse arrin në të njëjtën kohë me përmirësime.

 • Ekran AMOLED me madhësi 1,39 inç (454 x 454 pika)
 • Rasti 42 ose 46 mm
 • Sistemi operativ LiteOS
 • Kirin A1 si përpunues
 • Ruajtja e deri në 500 këngë
 • Deri në dy javë të autonomisë
 • Bluetooth 5.1
 • GPS
 • Sensorët: Xhiroskopi, Magnetometri, Barometri, Drita e Ambientit, Accelerometer, Ritmi i Zemrës
 • Përmasat: 45.9 x 45.9 x 10.7 mm
 • I pajtueshëm me Android 4.4 ose më i ri dhe iOS 9.0 ose më i ri
 • Altoparlant i integruar

Modeli që ne analizojmë në këtë rast është më i madhi, ai me një diametër 46 mm.

Dizajni dhe materialet

Shiritat Huawei Watch GT 2

Huawei Watch GT 2 paraqitet si një orë e gjithanshme. Kjo është diçka që është e qartë me modelin e saj, me dy kurora, të cilat e bëjnë atë më të ngjashme me modelin e një ore normale, e cila lejon një përdorim shumë të rehatshëm të saj, si kur merreni me sport ashtu edhe për të qenë në gjendje ta mbani atë. . Përveç kësaj, ora na lejon të përdorim rripa të këmbyeshëm, gjë që e bën atë edhe më të shkathët. Mënyra për të ndryshuar rripat është e thjeshtë, pasi në të gjitha ato gjejmë një mekanizëm, i cili na lejon t'i nxjerrim dhe të vendosim të reja. Shtë i njëjti mekanizëm që shohim në orët e tjera inteligjente, përveç markave të orëve konvencionale.

Ky model në versionin e tij klasik, i cili është ai që kemi testuar, vjen me një rrip lëkure kafe (Pebble Brown) dhe një këpucë sportive prej gome në të zezë. Byzylyku ​​kafe është shumë elegant, klasik dhe gjithashtu shumë i rehatshëm. Gjë që e bën një kënaqësi të veshësh këtë byzylyk Huawei Watch GT 2 në çdo kohë.

Rrip gome është projektuar për të të përdoret kur merren me sport. Isshtë një stil më sportiv, përveç që është një material më rezistent. Prandaj, veçanërisht nëse përdoret kur notoni (ora e lejon këtë mundësi), është më e përshtatshme të përdorni rripin e gomës, i cili reziston më mirë në këto lloj situatash. Isshtë gjithashtu më komode në rast djersitjeje ose nëse bie shi dhe laget, gjë që do të lejojë një përdorim shumë më të rehatshëm të kësaj ore në çdo kohë.

Të kesh rripa të ndryshëm bën ne mund ta përdorim këtë Huawei Watch GT 2 në të gjitha llojet e situatave. Pra, performon mirë për sa i përket shkathtësisë. Përveç kësaj, cilësia e materialeve të përdorura në vetë orën dhe në rripa ka qenë më se e qartë, kështu që është bërë një punë e mirë në këtë fushë nga prodhuesi kinez.

Të rehatshme dhe të lehta

Ndërfaqja Huawei Watch GT 2

Një nga aspektet që më ka befasuar më shumë, për më mirë, në këtë orë inteligjente eshte shume e lehte. Me rrip peshon rreth 60 ose 70 gram, në varësi të rripit. Prandaj, është shumë e lehtë për t’u përdorur, ka raste kur edhe harroni se vishni orën tuaj, gjë që është thelbësore në këtë rast, pasi do të thotë që keni një liri të jashtëzakonshme të lëvizjes në këtë drejtim. Prandaj mund ta përdorni me lehtësi duke bërë sporte ose në ditën tuaj të përditshme.

Edhe në kohën e gjumit mund të përdorim orën pa qenë e pakëndshme për të. Megjithëse varet nga preferencat e secilit prej tyre, unë personalisht jam mësuar të fle pa orë, kështu që në fillim ishte e çuditshme të shkoja të flija me këtë Huawei Watch GT 2 ndezur, por nëse e ke orën të ndezur kur fle, ti nuk duhet të ketë shumë telashe në këtë drejtim. Përveç kësaj, asgjë nuk do t'ju ndodhë gjatë gjumit, për sa i përket gungave ose gërvishtjeve, kështu që kjo e bën më të lehtë përdorimin e orës para gjumit.

Shiritat përshtaten në çdo kohë me madhësinë e kyçit tuaj, ne mund t'i rregullojmë ato, në mënyrë që ta përdorim orën në mënyrë më të qetë. Në këtë mënyrë, e rëndësishme është të zgjidhni madhësinë e saktë të thirrjes. Unë kam një dore disi të hollë, kështu që modeli 46 mm është disi i madh në këtë rast, megjithëse nuk kam pasur probleme me përdorimin, por është mirë të kontrolloni se cila madhësi e të dyve që kjo Huawei Watch GT 2 i përshtatet më mirë dore Edhe pse një thirrës disi më i madh e bën përdorimin e orës shumë të rehatshme, veçanërisht kur duhet të përdorni ekranin me prekje në të.

Artikulli i lidhur:
Samsung Galaxy Watch Active, ne analizojmë orën inteligjente të lirë të Samsung

Sinkronizimi i Huawei Watch GT 2 me telefonin

Shëndeti Huawei

Në mënyrë që të sinkronizojmë orën me smartphone-in tonë, duhet të përdorim Bluetooth në të dy pajisjet, gjë që do t'i lejojë ata të lidhen në radhë të parë, ndërsa ne gjithashtu duhet të shkarkojmë një aplikacion në telefon, çfarë është aplikacioni Huawei Health. Nga ky aplikacion do të kemi qasje në shumë funksione dhe të dhëna që mblidhen në orë, siç janë distancat, rrugët ose të dhënat e gjumit dhe stresit.

Prandaj, pasi të jetë bërë lidhja me Bluetooth dhe të kemi të instaluar këtë aplikacion në telefon, tashmë mund të kemi të dy pajisjet të sinkronizuara me normalitet total. Nëse dëshironi të shkarkoni aplikacionin Huawei Health (Huawei Health), mund ta bëni në këtë link:

Huawei Health
Huawei Health
Çmimi: Falas

Shfaqja dhe ndërfaqja

Ndërfaqja Huawei Watch GT 2

Shfaqja e orës është një nga pikat e forta të saj. Marka kineze përdor këtë herë një ekran prekës AMOLED 1,39 inç. Isshtë një ekran cilësor, i cili gjithashtu na ofron një kontrast më të lartë dhe ngjyra më të mira se ato të gjeneratës së parë të kësaj ore nga marka kineze. Shtë një ekran që ne do të jemi në gjendje ta bëjmë lexoni ne menyre perfekte edhe kur dielli po ju jep drejtpërdrejt, e cila është e rëndësishme, si dhe të jeni komode. Ideale prandaj për përdorim jashtë dhe brenda.

Lidhur me ndërfaqen, Huawei Watch GT 2 na lë me një ndërfaqe shumë miqësore. Në total ka 13 sfera të ndryshme që mund të përdorim në të, me shumë larmi në këtë kuptim, për një përdorim vërtet të personalizuar të orës në çdo kohë. Nëse dëshironi të ndryshoni sferën, thjesht duhet të shtypni në ekran për disa sekonda dhe pastaj do të shfaqet lista e plotë e tyre. Thjesht duhet të shkojmë nga njëri tek tjetri derisa të gjejmë atë që duam të përdorim në orë. Ne pastaj kliko mbi të dhe tha dial do të shfaqet në orë.

Sa i përket përdorimit të orës, ajo është shumë e rehatshme. Ne mund të përdorim funksione të ndryshme në Huawei Watch GT 2 duke rrëshqitur anash, kështu që kjo në vetvete është e lehtë për t'u përdorur. Ndërsa mund të hyjmë në menunë e plotë duke klikuar në butonin e sipërm. Aty gjejmë të gjitha opsionet që na jep ora, kështu që mund të kërkojmë pjesën që duam dhe ta fusim në të. Shtë shumë e lëngshme të jesh në gjendje të lëvizësh midis menyve të ndryshme dhe funksionon në orë. Opsionet që gjejmë në menunë kryesore në orë janë disa të tilla si Ushtrimi, Ritmi i Zemrës, Regjistrat e Aktiviteteve, Gjumi, Stresi, Kontaktet, Regjistri i Thirrjeve, Muzika, Mesazhet ose Alarmi, ndër të tjera. Pra, kemi shumë funksione, të cilat mund t'i përdorim në çdo kohë.

Huawei Watch GT2

Nëse rrëshqasim ekranin poshtë, si kur e bëjmë këtë gjest në telefon, ne kemi qasje në cilësimet e shpejta. Këtu gjejmë disa opsione, siç është funksioni i ekranit gjithmonë të ndezur, mos shqetësoni mënyrën, cilësimet, alarmin ose gjeni telefonin tim. Funksione që përdoren shpesh dhe që mund të arrihen më shpejt në këtë rast me një gjest të thjeshtë.

ushtrim

Huawei Watch GT 2 është krijuar në mënyrë që të mund të luajmë sporte. Kështu që, ka aftësinë të regjistrojë deri në 15 aktivitete të ndryshme, në mënyrë që stërvitjet tona të regjistrohen në çdo kohë me këtë orë. Brenda vetë seksionit të ushtrimeve në orën inteligjente gjejmë aktivitetet për të cilat mund ta përdorim, të cilat janë:

 • Vrapo me udhëzues
 • Vrapimi jashtë
 • Ecni në natyrë
 • Ecja në ambiente të mbyllura
 • Eci
 • Përdorni biçikletë të palëvizshme
 • Not në ambiente të mbyllura
 • Not jashtë
 • eci
 • Vrapimi në ambiente të mbyllura
 • Trekking
 • Vrapimi në shtigje
 • Triathlon
 • Trajner eliptik
 • Rresht
 • Tjetër

Huawei Watch GT 2 Sport

Kur shkojmë të kryejmë ndonjë nga këto aktivitete, ne duhet ta aktivizojmë atë në këtë pjesë, në mënyrë që ora të regjistrojë aktivitetin tonë në këtë mënyrë në çdo kohë. Për më tepër, pasi kjo Huawei Watch GT 2 ka GPS, ne do të jemi në gjendje të shohim në mënyrë të përsosur rrugën që kemi bërë kur e përdornim në atë kohë. Ne do të shohim të dhëna të tilla si distanca në dispozicion falë këtij funksioni. Të dhënat që ajo jep në këtë rast janë gjithmonë shumë të sakta, unë i kam krahasuar me një aplikacion tjetër në telefon (Google Fit) dhe ndryshimet ishin minimale, kështu që ato përputhen mirë në këtë kuptim kur duhet t’i përdorim.

Ndërsa bëjmë këto aktivitete, ora do të regjistrojë gjithçka që bëjmë (hapat, distanca, koha, shpejtësia). Të gjitha aktivitetet që kemi bërë ruhen në seksionin e rekordit të ushtrimeve, ku mund të shohim të gjitha këto të dhëna rreth tyre. Pra, ne kemi kontroll mbi këto aktivitete në rast se duam t'i shohim ato përsëri. Gjithashtu në aplikacionin Huawei Health ju mund t'i shihni të gjithë normalisht.

Artikulli i lidhur:
Ora Smart Fossil Sport, një alternativë e vërtetë me Wear OS [ANALIZA]

Gjumi dhe stresi

Huawei Watch GT 2 rrahjet e zemrës

Kjo orë ka funksionin e matja e gjumit në dispozicion. Falë tij, ne do të jemi në gjendje të shohim numrin e orëve që kemi fjetur, përveç se do të tregojmë informacion në lidhje me fazat e gjumit në çdo kohë në aplikacionin Huawei Health. Pra, ne kemi kontroll mbi gjumin, me një rezultat në cilësinë e gjumit. Gjithashtu tregohet një histori, duke krahasuar të dhënat me ditët e tjera, për të parë se si evoluon në këtë kuptim.

Huawei Watch GT 2 gjithashtu na lejon të monitorojmë rrahjet e zemrës. Do të na japë një ide të përafërt të ritmit të zemrës në çdo kohë. Përveç kësaj, ai ka një funksion që do të na informojë nëse për 10 minuta frekuenca jonë është ose shumë e lartë ose shumë e ulët. Kjo gjithashtu funksionon për matjen e stresit, i cili është një tjetër funksion që kemi në dispozicion në orë. Kjo do të na ndihmojë të matim nivelin e stresit që kemi.

Thirrjet dhe mesazhet

Dy funksione shumë të rëndësishme në këtë Huawei Watch GT 2, të cilat gjithashtu e dallojnë atë nga orët e tjera në segmentin e saj të çmimeve, janë thirrjet dhe mesazhet. Ne mund t'i përgjigjemi ose refuzojmë thirrjet që marrim në telefon nga ora në çdo kohë. Që kjo të jetë e mundur, ora duhet të lidhet përmes Bluetooth me telefonin tonë, dhe distanca midis dy pajisjeve nuk mund të kalojë 150 metra.

Gjatë kohës, na lejohet të kemi një axhendë prej 10 kontakteve, kështu që ne mund të zgjedhim ata njerëz me të cilët kemi më shumë kontakte. Cilësia e telefonatave është më se e pranueshme, kështu që është një mundësi e mirë në rast emergjence ose një telefonate që nuk do të zgjasë shumë. Për mesazhet është e njëjta gjë, ne mund t'i lexojmë në ekranin e orës në çdo kohë pa probleme.

Muzikë

Në prezantimin zyrtar të Huawei Watch GT 2, kjo mundësi u theksua. Ora do të na japë mundësinë për të dëgjuar muzikë prej tij, falë faktit që ka një altoparlant të integruar. Përveç kësaj, ajo vjen me një hapësirë ​​ruajtëse që na lejon të kemi deri në 500 këngë të ndryshme në të. Ideale nëse duam të dëgjojmë muzikë kur bëjmë sporte me orën.

Nëse duam t’i kemi këto këngë atëherë do të duhet t'i shkarkojmë në formatin MP3 dhe pastaj vendosi ato në orë. Edhe pse kemi gjithashtu mundësinë e ndryshimit të konfigurimit në të, kështu që do të jemi në gjendje të dëgjojmë muzikë nga aplikacione të tilla si Spotify nga telefoni. Isshtë një opsion që me siguri do të jetë më komod për përdoruesit.

Autonomia: funksioni kryesor në Huawei Watch GT 2

Huawei Watch GT2

Tashmë në prezantimin e tij u shpreh qartë. Huawei Watch GT 2 do të dallohej për autonominë e tij, kryesisht falë prezantimit të një procesori të ri në të, i cili do të na jepte performancë më të mirë, përveç një jetëgjatësia më të madhe të baterisë në të. Kjo është diçka që më shumë se e plotëson.

Marka njoftoi se jeta e baterisë mund të arrijë 14 ditë pa probleme, megjithëse do të varej nga përdorimi. Kjo është diçka që mund të konfirmohet, pasi unë kam qenë në gjendje të shoh se si edhe me përdorim mjaft të shpeshtë, duke vendosur ushtrime, duke dëgjuar muzikë, duke kontrolluar njoftimet, etj, Më zgjati rreth 11 ditë pa ndonjë problem. Nga momenti kur kam marrë orën e kam përdorur çdo ditë, disa me intensitet më të madh, të tjerët me më pak, por me përdorim të shpeshtë.

Ashtu si është logjika, kjo do të varet nga përdorimi i secilit përdorues në këtë kuptim, veçanërisht nëse përdorim funksione të tilla si ekrani gjithmonë i ndezur, i cili ul ndjeshëm autonominë e tij. Një përdorim i moderuar i saj do të lejojë që autonomia e këtij Huawei Watch GT 2 të zgjatet pa probleme deri në dy javë, kështu që është një aspekt shumë i rëndësishëm dhe që padyshim e bën këtë orë nga marka kineze të dallohet nga konkurrentët në treg.

Nuk ka pasur asnjë gënjeshtër, pra, se autonomia mund të arrijë dy javë. Nëse po kërkoni një orë inteligjente që do t'ju japë autonomi të mirë në çdo kohë, Huawei Watch GT 2 paraqitet si një nga opsionet më të plota në këtë drejtim. Si zakonisht, arrin me karikuesin e vet në kuti dhe kabllo gjithashtu, kështu që ne mund ta lidhim atë në çdo kohë.

Artikulli i lidhur:
Huawei P30 Pro, ky është flamuri i ri i firmës kineze

Konkluzione

Huawei Watch GT2

Huawei Watch GT 2 paraqitet si një orë inteligjente shumë e plotë. Një dizajn modern, i gjithanshëm dhe shumë i lehtë, i cili e bën përdorimin e tij shumë të rehatshëm në të gjitha llojet e situatave, si kur merreni me sport, ashtu edhe kur e vishni çdo ditë. Përveç kësaj, duke pasur shirita të këmbyeshëm, ne mund ta përshtatim përdorimin e tij në këto situata në një mënyrë shumë të thjeshtë.

Kjo do të na lejojë ta përdorim atë kur duhet të ushtrohemi, duke qenë në gjendje të matim aktivitetin tonë në një mënyrë precize. Përveç që kanë funksione shtesë që e bëjnë atë me interes të tillë, të tilla si thirrjet, muzika ose kontrolli i gjumit. Pra, funksionon shumë mirë në këtë drejtim. Ne nuk mund ta harrojmë atë bateri e madhe dhe autonomi e madhe që na jep këtë orë, deri në dy javë. E bën atë një model shumë interesant.

Pa dyshim, për vetëm 239 euro çmim, Huawei Watch GT 2 paraqitet si një nga opsionet më të mira në fushën e orëve inteligjente sot. Ajo përputhet me atë që përdoruesit kërkojnë në këtë kuptim në nivelin e funksioneve, dizajnit dhe ka një çmim që është shumë i arritshëm për shumicën. Një blerje për të cilën nuk do të pendoheni.

Huawei Watch GT2 -...Bleni Huawei Watch GT 2 /]


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.