Rusia përmbush kërcënimin e saj dhe bllokon LinkedIn në vend

LinkedIn

Në vitet e fundit është bërë modë për disa qeveri, veçanërisht ato që duan të kenë kontroll më të madh mbi informacionin e disponueshëm në internet për qytetarët e tyre, të tilla si Rusia dhe Kina, ideja që të gjitha të dhënat e qytetarëve tuaj ruhen në serverat lokalë, në mënyrë që të mund të hyni në një mënyrë shumë më të thjeshtë, edhe nëse nuk e thonë atë logjikisht. Disa vjet më parë, Rusia krijoi një ligj të ri për të detyruar të gjitha kompanitë që ofrojnë shërbime në vend të presin të gjitha të dhënat e tyre të qytetarëve në vend. Kina, nga ana e saj, ka krijuar një ligj të ri, shumë të ngjashëm, një ligj që do të hyjë në fuqi nga qershori i vitit të ardhshëm dhe do të prekë të gjitha kompanitë.

I pari që u prek nga ky ligj i ri që nuk ka dorëzuar ka qenë LinkedIn, i cili pas disa kërcënimeve nga qeveria ruse, ka parë bllokimin e hyrjes së tij. Rregullatori i komunikimit rus Roskomnadzor ka filluar zbatimin e këtij ligji të ri pasi kompania, tani në duart e Microsoft, nuk ka transferuar të gjitha të dhënat e qytetarëve të saj në serverat e pritur në Rusi, një kërkesë themelore për të vazhduar veprimtarinë në vend.

LinkedIn ka konfirmuar bllokimin e shërbimit në një deklaratë në të cilën mund të lexojmë:

Vizioni i LinkedIn është të krijojë mundësi ekonomike për të gjithë përdoruesit tanë globalë. Ne kemi filluar të dëgjojmë nga përdoruesit në Rusi që pretendojnë se ata nuk mund të hyjnë më në LinkedIn. Veprimi i Roskomnadzor për të bllokuar hyrjen në LinkedIn mohon hyrjen në miliona anëtarë që kemi në Rusi dhe kompanitë që përdorin LinkedIn për të rritur biznesin e tyre. Ne jemi të interesuar të takohemi me Roskomnadzor për të diskutuar kërkesën për të zhvendosur të dhënat përsëri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Othoniel PEREZ RUIZ dijo

    Lajm i madh

bool (e vërtetë)