Samsung Galaxy S8 do të integrojë një sensor optik të gjurmës së gishtit

Samsung

Ndërsa afrohet data e supozuar e prezantimit e Samsung Galaxy S8, e planifikuar për në Kongresin Botëror Mobile, i cili mbahet në fund të Shkurtit 2017, gjithnjë e më shumë informacion po rrjedh për specifikimet e mundshme të këtij terminali të ri. Ndërsa afrohet data e regjistrimit, të gjithë thashethemet do të kenë kuptim ose do të hidhen poshtë, por ajo që është e sigurt është që thashethemet dhe rrjedhjet do të kenë një numër të mirë, dhe nga Actualidad Gadget ne do t'i bëjmë jehonë atyre. Thashethemet më të fundit në lidhje me Samsung Galaxy S8 tregojnë se sensori i gjurmës së gishtit mund të jetë optik.

Aktualisht, sensorët e gjurmëve të gishtave në thelb zbulojnë lehtësimin e gjurmëve të gishtërinjve, në mënyrë që të identifikojnë pronarin e ligjshëm dhe kështu të lejojnë qasjen në informacion. Këta sensorë përbëhen nga kondensatorë të vegjël që shkëmbejnë ngarkesa elektrike kur gishti vendoset mbi të për të kontrolluar nëse lehtësimi i gishtit korrespondon me atë të ruajtur në terminal. Informacioni në lidhje me gjurmën e gishtit ruhet vetëm dhe vetëm në pajisje, ajo nuk largohet nga pajisja dhe për më tepër që informacioni është i koduar në një mënyrë të tillë që as hapja e terminalit nuk mund të ketë qasje në të.

Por Samsung dëshiron të shkojë pak më tej dhe me Galaxy S8 dëshiron të përdorë një sensor që merr informacionin e gjurmëve të gishtave përmes dritës që reflektohet në to. Avantazhi i këtij sensori është se ai smund të vendoset nën një shtresë xhami e cila do të bënte të mundur heqjen e butonit të shtëpisë terminali dhe kështu zgjeroni hapësirën e caktuar për ekranin. IPhone 8 i ardhshëm, duket se 7s do ta kalojnë, do të integrojë gjithashtu një sensor të gjurmëve të gishtave të këtij lloji, i cili gjithashtu do të ofronte mundësinë e të qenit në gjendje të zvogëloni kornizën e ekranit, diçka që gjithmonë është kritikuar shumë nga Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   rodo dijo

    Ju duhet të quheni mitomanë, e gjitha bazohet në thashetheme.

bool (e vërtetë)