Samsung fillon prodhimin masiv të patate të skuqura prej 10 nm

CPU Samsung

Samsung tani do të fillojë nga e para përsëri për të çrrënjosur ato shaka që do të dalin sa herë që dikush blen një smartphone nga prodhuesi korean. Këto gati dy muaj makth kanë qenë një goditje shumë e ulët për një prodhues që pati një vit ëndërr me shitje të shkëlqyera të Galaxy S7.

Kjo është kur ju keni njoftuar se keni filluar me të prodhimi masiv i patate të skuqura 10nm, kështu që bëhet i pari në industri që e bën këtë. Kompania ka deklaruar se një produkt i ri do të kishte këto patate të skuqura në fillim të vitit, dhe nga sa duket, gjithçka tregon se ata do të ishin Qualcomm i ri Snapdragon 830.

Një shëtitje e re për Samsung që duket shumë e vështirë, por këto patate të skuqura prej 10 nm që do të përfshihen në Snapdragon 830 SoC të ri Qualcomm duket arsyeja më e mirë për t'u larguar nga ato rrugë në të cilat keni qenë të përfshirë me makthin e Galaxy Note 7.

Sipas thashethemeve, prodhuesi do të përdorë në këto patate të skuqura të reja një teknologji të quajtur Paketa e Nivelit të Panelit Fan-out (FoPLP) gjë që do të lejojë Samsung të montojë patate të skuqura pa pasur nevojë të përdorë një bord qark të shtypur për substratin, duke lejuar që ato patate të skuqura të jenë edhe më të hollë.

Nëse kjo spekulim bëhet realitet, eliminimi i nyjes 14nm FinFET i përdorur për Snapdragon 820 SoC do ta bëjë Snapdragon 830 të jetë edhe më e lirë duke e prodhuar atë. Kjo gjithashtu do të lejojë që çipi të jetë më efikas në energji.

Kompania më e madhe gjysmëpërçuese tajvaneze në botë, TSMC, tha tashmë në fillim të këtij viti se do të jetë çip prodhimi duke përdorur procesin 7nm deri në fillim të vitit 2018. Samsung do të ndiqte në vazhdën e tij siç pritej.

Tani shpresojmë të fillojmë me lajme në lidhje me Galaxy S8, nga e cila pritet gjithçka për Samsung të jetë në gjendje të dalë nga mjegulla Në të cilën gjendet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)