Samsung njofton ndryshimet strategjike për të rritur vlerën e kompanisë

Samsung

Samsung Nuk po kalon momentin e tij më të mirë, pas disa dështimeve famëkeqe të tilla si lansimi dhe tërheqja pasuese nga tregu i Galaxy Note 7. Për të përmirësuar situatën për javë të tëra, kam dëgjuar për mundësinë që kompania e Koresë së Jugut të ndahet në dy kompani të ndryshme (një kompani mbajtëse nga njëra anë dhe një kompani operative nga ana tjetër), me synimin për të rritur vlerën totale.

Ajo që deri vonë ishte një thashethem, duket se po merr formë dhe është se Samsung e ka njoftuar zyrtarisht atë ka punësuar staf të jashtëm për të analizuar situatën aktuale dhe për të zgjedhur strukturën më të mirë të korporatave. Mund të themi shkurtimisht se Samsung po përgatit ndarjen e saj në dy kompani të ndryshme.

“Ne jemi të përkushtuar për të rritur vlerën e qëndrueshme afatgjatë për aksionarët tanë dhe për të mbetur administrues të mirë të kapitalit. Njoftimet e sotme zgjerojnë veprimet që kemi filluar vitin e kaluar dhe përfaqësojnë fazën tjetër në evolucionin e qeverisjes dhe politikës sonë të aksionerëve. "

Këto fjalë mbajnë nënshkrimin e Dr. Oh-Hyun Kwon, Nënkryetar dhe CEO i Samsung Electronics i cili gjithashtu ka njoftuar se ky proces i analizës së situatës do të zgjasë 6 muaj, pasi të ketë mbaruar marrjen e një vendimi mbi çështjen.

Për momentin duhet të presim të shohim se ku po shkon Samsung në të ardhmen e afërt, por gjithçka sugjeron që ajo do të përpiqet të rrisë vlerën e saj aktuale, duke u ndarë në dy kompani të ndryshme, megjithëse ne e imagjinojmë këtë pa humbur thelbin e saj në çdo kohë.

A mendoni se Samsung do ta marrë përfundimisht vendimin për t'u ndarë në dy kompani të pavarura, por të lidhura ngushtë?.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)