Shfletuesi Safari nuk e mbështet më Spotify web player

Spotify

Aktualisht Spotify është lider absolut në transmetimin e shërbimeve muzikore me më shumë se 60 milion pajtimtarë të paguar dhe më shumë se 100 milion përdorues të versionit falas të të njëjtit shërbim. Spotify na ofron mundësinë e shijimit të shërbimit të tij muzikor nga çdo pajisje që ju vjen në mendje, prandaj është bërë një shërbim që të gjithë e dinë, edhe pse teknologjia nuk është diçka që tërheq veçanërisht vëmendjen tuaj.

Siç mund ta lexojmë në forume të Spotify, ky shërbim muzikor nuk është më i pajtueshëm me shfletuesin Safari për Mac, në mënyrë që të mos mund të përdorim versionin në internet për të qenë në gjendje të shijojmë muzikën tonë të preferuar me këtë shfletues, e cila do t'ju detyrojë të instaloni ndonjë shfletues tjetër që është i pajtueshëm.

Me sa duket gjithçka është për shkak të disa ndryshimeve që Apple ka bërë në funksionimin e shfletuesit të saj, disa ndryshime që ndikojnë në Google Widevine, një modul i përdorur nga Spotify për të ofruar muzikën tuaj përmes shfletuesit pa pasur nevojë të instaloni ndonjë aplikacion tjetër. Safari ka ndaluar së ofruari mbështetje për këtë modul, ne nuk e dimë nëse është i qëllimshëm, pasi që kompania nuk e ka komentuar atë, kështu që nuk e dimë nëse do të kthehet në versionet e ardhshme ose do të duhet të ndalojmë përdorimin e Safari për të dëgjuar muzika jone e preferuar.

Nëse jeni përdorues Mac dhe përdorni Spotify si ofruesin tuaj të muzikës streaming, mund të instaloni aplikacionin që na ofron kjo platformë, një aplikacion me të cilin nuk kemi nevojë të kemi të hapur shfletuesin në çdo kohë. Ose mundesh përdorni shfletuesit Chrome 45+, Firefox 47+ dhe Opera 32+ që nëse ata ofrojnë mbështetje për këtë modul të Google që na lejon të shijojmë Spotify pa pasur nevojë të instalojmë ndonjë aplikacion tjetër. Strangeshtë e çuditshme që Apple e ka bërë këtë veprim qëllimisht për të tërhequr përdoruesit e firmës Suedeze për të punësuar shërbimin e saj muzikor, por ne kemi parë gjëra më të çuditshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.