Si do të funksionojë OneDrive pasi të ndryshojë emri SkyDrive?

OneDrive

Tani për tani, një numër i madh i ftesave me email kanë filluar të mbërrijnë tek pronarët e ndryshëm të një llogarie Outlook.com dhe ku, njoftuar zyrtarisht për OneDrive; nëse shkoni në kutinë tuaj do të keni mundësinë të rishikoni këtë njoftim.

Pra, nëse të gjitha thashethemet që janë përmendur për një kohë në lidhje me OneDrive janë të vërteta, ky është momenti i saktë kur duhet të fillojmë të eksplorojmë shërbimin cloud të Microsoft-it për të ditur nëse gjithçka e premtuar është e vërtetë apo jo. Ndër disa nga funksionet e përmendura, ai në të cilin do të keni mundësinë e përdorimit të një dosjeje për ta ndarë me një numër përdoruesish është ai që mund të tërheqë vëmendjen e shumë njerëzve.

Hapat tanë të parë me OneDrive

Në mënyrë që ta bëjmë idenë e asaj që do të përpiqemi të përmendim në këtë artikull shumë të qartë, ne kemi filluar llogarinë tonë në Outlook.com, duke u vendosur automatikisht në kutinë hyrëse.

Karakteristikat Onedrive 01

Imazhi që kemi propozuar më parë na tregon vetëm ndërfaqen Outlook.com; atje do të kemi mundësinë të admirojmë një mesazh nga Microsoft me një ikonë që i referohet faktit që vjen nga një «dërgues i besuar». Nëse klikojmë në shigjetën e përmbysur sipërm majtas (pranë mesazhit Outlook) do të gjejmë një befasi të vogël.

Karakteristikat Onedrive 02

Aty mund të admirojmë të njëjtën ndërfaqe si gjithmonë, domethënë atë e fundit është pllaka SkyDrive; por kjo situatë është thjesht e përkohshme, pasi që sapo të klikojmë në tjegull në fjalë ajo do të ndryshojë emrin e saj.

Karakteristikat Onedrive 03

Pasi të jemi në OneDrive (i cili ndryshon automatikisht emrin e tij) do të gjejmë një video prezantimi që Microsoft ka propozuar. Nëse klikojmë përsëri në shigjetën e përmbysur që tani është pranë emrit OneDrive, do të gjejmë një ndërfaqe tjetër.

Karakteristikat Onedrive 04

Dosjet e ndara në OneDrive

Në lajme të ndryshme në Internet, kjo situatë është përmendur, domethënë se OneDrive do të paraqiste një dosje të veçantë brenda ndërfaqes. E njëjta mund të ndahet në kontakte dhe përdorues të ndryshëm në mënyra të ndryshme, i cili gjithashtu mund të administrohet për sa kohë që pronari origjinal ka ofruar autorizimet përkatëse. Ne donim ta provonim këtë funksion dhe për këtë ndoqëm hapat e mëposhtëm:

  • Klikojmë në buton Krijo.
  • Ne zgjedhim dosje dhe vendosim ndonjë emër.
  • Ne klikojmë në butonin blu që thotë Krijo.

Karakteristikat Onedrive 06

Me këto hapa që ne kemi ndjekur tashmë do të kemi një dosje të re me emrin Test; nëse klikojmë në kutinë e vogël që ndodhet në anën e sipërme të djathtë, funksionet e reja do të aktivizohen në shiritin e veglave (pjesa e sipërme).

Karakteristikat Onedrive 07

Nga këto mundësi duhet të zgjedhim atë që thotë menaxhuar, e cila do të sjellë disa opsione të tjera. Tani do të zgjedhim atë që thotë Prona të paluajtshme.

Karakteristikat Onedrive 08

Ne do të jemi në gjendje të vërejmë se në anën e djathtë ka disa karakteristika të kësaj dosjeje. Për shembull, në pjesën e Ndarja e kësaj dosje përcaktohet si private meqenëse mund ta shikojmë vetëm.

Karakteristikat Onedrive 09

Kjo mund të ndryshojë nëse klikojmë në lidhjen që thotë Share, e cila do të sjellë një dritare tjetër.

Karakteristikat Onedrive 10

Aty do të kemi mundësinë të fillojmë të shkruajmë emailin ose emrin e kontakteve në listat tona, të cilit do t'i ftojmë të shohin përmbajtjen e kësaj dosjeje.

Kah ana e djathtë e tij ekziston një tjetër mundësi shumë interesante, për të cilën flitet «Merr një lidhje»; Me këtë informacion në duart tona, ne mund t'ua dërgojmë me email të gjithë atyre miqve që duam të rishikojmë përmbajtjen e këtij drejtoria, megjithëse më parë duhet t'u japim atyre leje duke futur emailin siç përmendet më lart, dhe në fushën përkatëse.

Ne kemi bërë një eksplorim të vogël të disa prej këndeve të njërit prej funksioneve të reja që OneDrive na ofron të propozuar nga Microsoft, ka shumë të tjerë që me siguri do t'i njohim pasi të përdorim më me ngulm, këtë shërbim cloud që ka ndryshuar emrin nga SkyDrive .


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.