Si të hiqni viruset nga Mac juaj

viruset në mac

Si çdo sistem kompjuterik, Sistemi operativ i Apple ka dobësitë e veta. Këto përdoren nga viruset për të hyrë në kompjuter dhe kanë informacione konfidenciale, si kartat e kreditit ose detajet bankare. Në shumë raste, përdoruesi nuk është as i vetëdijshëm për këtë prania e një virusi, meqenëse mënyra e tij e veprimit është e heshtur dhe parazitare.

Nëse ky është rasti juaj, ne kemi një lajm të mirë për ju: ka disa mënyra për të mbrojtur Mac-in tuaj. Metoda më e njohur është instalimi i një antivirusi specifik, megjithëse ka më shumë mënyra për të hequr virusin nga Mac pa qenë nevoja të dihet në thellësi se si funksionon kodi i tij i brendshëm.

Çfarë është një virus dhe pse është kaq i rëndësishëm?

Ata njihen si viruset kompjuterike për programet që mbulojnë operacione mashtruese, të tilla si vjedhja e identitetit ose transfertat bankare. Kështu, viruset janë softuer, instalimi i të cilëve supozon, pa e ditur përdoruesi, aksesin e personave të paautorizuar në informacionin që përmban PC.

hiqni virusin mac

Edhe pse zakonisht u referohemi atyre në mënyrë të ndërsjellë, në fakt ka shumë viruse që ndryshojnë në to modus operandi. Nga të gjitha, malware ato përdoren më së shumti nga hakerët ose kriminelët kibernetikë. Disa nga malware më të përdorur për të sulmuar Mac janë Trojans, ransomware, phishing ose adware. Secila prej tyre funksionon në një mënyrë të ndryshme dhe akseson të dhënat përmes rrugëve të ndryshme.

Si të hiqni viruset nga Mac?

Shumica e viruseve fitojnë akses në sistem duke instaluar softuer të caktuar. Megjithatë, ka mekanizma të tjerë që kriminelët kibernetikë përdorin për të depërtuar në një sistem; mesazhe, email, keqverizim... Në çdo rast, aksesi i malware mund të eliminohet nëse kemi mjetet e nevojshme.

Vëmendje tek ata Sintomas

Në shumicën e rasteve, virusi mbetet i padukshëm dhe në dukje joaktiv për ca kohë. Në këtë fazë, kriminelët kibernetikë mbledhin informacion konfidencial dhe përpiquni të aksesoni pajisje të tjera për të vazhduar operacionet mashtruese. Për këtë arsye, shumë njerëz nuk e dinë që Mac-et e tyre janë të infektuar derisa të jetë tepër vonë.

njoftim paralajmërues për virusin mac

Disa nga Sintomas që mund të paraqesë një Mac i infektuar janë: humbja e performancës, instalimi i aplikacioneve të reja në mënyrë autonome, ngadalësia, problemet e ruajtjes, dërgimi masiv i emaileve dhe mesazheve te të njohurit... Në përgjithësi, çdo sjellje e pazakontë duhet të na bëjë të dyshojmë për praninë e një elementi të huaj.

fshij el softveri i instaluar

Nëse softueri me qëllim të keq është instaluar dhe gjendet në sistem, rekomandon Apple heqja e programit dhe duke e dërguar në koshin e plehrave. Ky proces mund të kryhet nga Udhëzimet e Apple.

instalim de softuer mbrojtës

Për shkak të shfaqjes së kërcënimeve në Mac, ka kompani të shumta që ia kushtojnë aktivitetin e tyre Përmirësimi dhe mbrojtja e sistemit Mac. Këta softuer mbrojnë Mac-in dhe pastrojnë dhe heqin programet që ata i konsiderojnë të dyshimta. Në të njëjtën mënyrë, ata paralajmërojnë për aksesin në faqet e internetit, origjinën e të cilave nuk e identifikojnë si të besueshme, si dhe aplikacionet që nuk kanë mbrojtjen e nevojshme për Mac.

Pavarësisht kësaj, disa malware marrin pamjen e softuerit të sigurisë. Prandaj, këshillohet të shkoni në programe të njohura që kanë një historik.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)