Si të vendosni një sfond video në iPhone?

Si të vendosni një sfond video në iPhone?

Sistemet operative celulare kanë bërë përparime të konsiderueshme në të gjitha aspektet që përfshijnë përvojën e përdorimit të një pajisjeje. Aspektet e personalizimit, për shembull, janë rritur deri në pikën që ne nuk mund të vendosim vetëm imazhe si sfond, por edhe video. Nëse kjo mundësi ju tërheq vëmendjen, atëherë keni ardhur në vendin e duhur sepse në vijim do t'ju tregojmë hapat që duhet të ndiqni dhe gjithçka që duhet të dini se si të vendosni lehtësisht një sfond video në iPhone..

Është një detyrë shumë e thjeshtë dhe këtu do t'ju tregojmë gjithçka që ju nevojitet për ta arritur atë në pak minuta. Kështu që ju mund ta personalizoni celularin tuaj shumë më tepër dhe ta bëni atë super tërheqës, duke vendosur çdo videoklip.

Si të vendosni një sfond video në iPhone? Hapat që duhen ndjekur

Si të vendosni një video si sfond në iPhone është një proces që përfshin 3 hapa: zgjidhni videon, rregulloni atë që të përdoret si sfond dhe konfiguroni atë. Duhet të theksohet se, përveç kësaj, në hapin e dytë do të duhet të përdorim një mjet të palës së tretë. Në këtë kuptim, mbajeni kompjuterin tuaj të ngarkuar dhe të lidhur me internetin për të kryer shkarkimet përkatëse.

Hapi 1: zgjidhni videon

Siç e përmendëm më parë, hapi i parë në këtë proces do të jetë zgjedhja e videos që duam të konfigurojmë. Ne mund të zgjedhim ato që kemi në galeri, të regjistrojmë një të re ose gjithashtu ta shkarkojmë nga çdo faqe si YouTube ose çdo faqe me materiale pa pagesë.. Ideja në këtë pikë është të bëni një video me cilësinë më të lartë të mundshme dhe gjithashtu të keni rezolucionin dhe raportin e duhur të pamjes për ekranin.

Është për këtë arsye që nëse jeni duke shkarkuar nga një sajt si YouTube, mund t'ju duhet t'i rregulloni këto elemente më vonë. Megjithatë, nëse shkoni në një faqe të specializuar për videot e sfondit të iPhone, do të jeni në gjendje të merrni material gati për t'u konvertuar dhe për t'u konfiguruar.

Mbani parasysh këto aspekte kur zgjidhni videon tuaj dhe kur të jeni gati, kaloni në hapin tjetër.

Hapi 2: Konvertoni videon në një foto të drejtpërdrejtë ose një foto të drejtpërdrejtë

Më parë, ne diskutuam se hapi i dytë ishte rregullimi i videos për t'u vendosur si sfond. Ne i referohemi pikërisht shndërrimit të materialit audiovizual në një foto të drejtpërdrejtë ose foto të drejtpërdrejtë. Ky nuk është gjë tjetër veçse formati i pranuar nga iOS për aplikimin e sfondeve dinamike ose lëvizëse. Në këtë kuptim, për të bërë këtë konvertim ne do të përdorim një aplikacion të quajtur IntoLive.

Ky aplikacion ofron mundësinë për të bërë një video, për të zgjedhur fragmentin që duam të përdorim si sfond dhe për ta nxjerrë atë si një foto live.  Pra, instaloni aplikacionin, hapeni, zgjidhni videon që keni krijuar ose shkarkuar më parë dhe ruajeni në formatin e duhur për hapin tjetër. Vlen të theksohet se IntoLive ju lejon gjithashtu të prodhoni këtë lloj përmbajtjeje për ta publikuar atë në rrjetet sociale si TikTok dhe Instagram.

Hapi 3 - Vendosni videon si sfond

Hapi i fundit është të vendosni videon në fjalë si sfond dhe për ta bërë këtë, ndiqni këto udhëzime:

 • Shkoni te Cilësimet.
 • Futni Wallpaper.
 • Prekni "Zgjidhni sfondin e ri".
 • Zgjidhni foton e drejtpërdrejtë që keni krijuar më parë në aplikacionin IntoLive.
 • Zgjidhni nëse dëshironi ta vendosni në ekranin e kyçjes, në ekranin bazë ose në të dyja.

Vlen të theksohet se ekziston edhe mundësia për të shkuar në galeri, duke zgjedhur Live Photo dhe duke e vendosur atë si sfond prej andej.  Kur të përfundoni, videoklipi juaj do të luhet në një lak nga ekrani juaj.

Konsiderata se si të vendosni një sfond video në iPhone

Si të vendosni një sfond video në iPhone është një proces i thjeshtë dhe i shpejtë, megjithatë, ka disa konsiderata që duhen marrë parasysh kur e bëni këtë. E para dhe më e rëndësishmja ka të bëjë me performancën e baterisë. Mbajtja e një videoje të luajtur si sfondi juaj ka një ndikim të konsiderueshëm në këtë, kështu që ia vlen ta keni parasysh. Një rekomandim për të shmangur konsumin e lartë të baterisë është të mos zgjidhni videot që janë shumë të gjata.

Nga ana tjetër, është e nevojshme të merren parasysh faktorët e performancës së celularit. Nëse keni një nga modelet më të fundit dhe më të fuqishme të iPhone, atëherë nuk do të keni ndonjë problem të madh. Megjithatë, nëse e keni pajisjen në versionet e saj me më pak burime, ka të ngjarë që të filloni të vini re ngadalësime në sistem.

Videot si sfond janë një opsion tjetër personalizimi nga i cili mund të përfitojmë, duke marrë parasysh ndikimin që ato prodhojnë. Megjithëse pajisjet e iPhone dallohen për performancën e tyre të shkëlqyer, çdo sistem ka kufizime në ngarkesat që mund të përballojë përpara se të degradohet. Pra, merrni parasysh të gjitha këto kur krijoni Live Photo tuaj për ta luajtur atë në kyçin dhe ekranin bazë të celularit tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.