Si të futni Nr. Të Serisë së MS Office automatikisht kur e instalojmë

numri rendor për Microsoft Office

Numri serik që përdoret për të instaluar legalisht Microsoft Office dhe secilin prej moduleve të tij, zakonisht përbëhet nga disa karaktere që për shumë njerëz, është e bezdisshme të duhet të shtypni në hapësirën përkatëse.

Imagjinoni nëse kjo detyrë do të duhej të kryhej nga një person i cili menaxhon një numër të madh të kompjuterëve personalë, sepse të gjithë ata do të duhet të instaloni Microsoft Office me të njëjtin numër serial. Ekzistojnë disa truke që mund të përdorim në mënyrë që numri serial të regjistrohet automatikisht dhe për këtë arsye, ne nuk kërkojmë përdorimin e tij kur instaloni këtë paketë zyre në kompjuterin personal.

Sepse arsyeja shmangni shkrimin në numrin rendor të Microsoft Office

Ne tashmë kemi përmendur një nga arsyet në krye, duke qenë në gjendje të përmendim një tjetër, me të cilin shumë njerëz e gjejnë veten në çdo kohë të caktuar. Numri serik zakonisht shtypet në kutinë e paketës dhe në të njëjtën kohë, ai mund të mbërthehet diku në rastin e kompjuterit personal. Me kalimin e kohës, ky numër serik mund të bëhet i palexueshëm, gjë që praktikisht do ta bënte të pamundur që ne të duhet të kryejmë procesin e instalimit në mënyrë efikase.

Truket që do të përmendim më tej kërkojnë që përdoruesi të kopjojë absolutisht të gjitha skedarët dhe dosjet nga disku CD-ROM që ka në këtë Microsoft Office, në ndonjë vend në diskun e ngurtë; Një mënyrë më e përshtatshme që mund të rekomandojmë gjithashtu është të përpiqemi të transferojmë të gjithë përmbajtjen e këtij instaluesi në CD-ROM (absolutisht e gjitha brenda) në një pajisje USB me disa nga mjetet e shumta që kemi përmendur në këtë blog. Sapo atje, skedarët që do të duhet të manipulojmë mund të jenë lehtësisht "të Redaktueshëm"

Punoni me Microsoft Office XP ose 2003

Nëse kemi vepruar në mënyrën e sugjeruar më sipër, atëherë ne tashmë kemi mundësinë për të kërkuar dhe gjetur disa elemente që do të na ndihmojnë për të kryer këtë detyrë; për këtë version specifik të kompletit të zyrës, përdoruesi duhet të lundrojë në dosje:

Skedarët -> Konfigurimi

Pasi atje do të gjeni një skedar të quajtur "Setup.ini" dhe tek e cila, duhet ta zgjidhni me butonin e djathtë të miut për të zgjedhur «Karakteristikat» e tij; nga atje, ju duhet të hiqni shenjën që do të thotë "vetëm lexo" në mënyrë që të mund të kryejmë çdo lloj modifikimi.

Tani duhet të hapim skedarin vetëm duke përdorur "Notepad" dhe pastaj duhet të shkojmë në seksionin "opsionet". Tjetra do të vendosim një pamje të vogël ekrani që praktikisht ju tregon se çfarë duhet të bëni.

01 numër serial për Microsoft Office

Siç mund ta shihni, është futur një rresht me "PIDKEY = ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXY", ku vlera duhet të zëvendësohet me numrin tuaj serial përkatës dhe pa përfshirë "vizat" (-); Kur të ruani dokumentin, mund të ekzekutoni instalimin dhe do të vini re se nuk do t'ju kërkohet të shkruani numrin serik.

Punoni me versionet e Office 2007, 2010 ose 0

Versione më të larta të Microsoft Office duhet të trajtohen në një mënyrë krejtësisht të ndryshme nga ajo që përmendëm në alternativën e mëparshme; Kjo sepse dosja ku ndodhet skedari që do të redaktohet është e ndryshme, e cila do të varet nga numri i versionit të paketës së zyrës që kemi. Nëse kemi nxjerrë përmbajtje në një dosje në hard drive ose në rastet më të mira, ne e kemi transferuar atë në një pendrive USB, duhet të lundrojmë brenda për të gjetur një direktori shumë të ngjashme me sa vijon:

  • ProPlusr.WW
  • Standard. WW
  • Pro.WW
  • Studenti në shtëpi. WW

02 numër serial për Microsoft Office

Në të vërtetë, dosja që na duhet tani duhet të ketë një fund "WW", kështu që është e lehtë për t'u gjetur. Brenda tij ekziston një skedar me emrin "config.xml", të cilën do të duhet të hapim me "Notepad" siç bëmë në metodën e mëparshme.

03 numër serial për Microsoft Office

Sipas pamjes së ekranit që kemi vendosur në krye, duhet të gjesh vetëm vendin ku një rresht me numrin serik është tashmë i paracaktuar, megjithëse, si "komente"; për të hequr këtë karakteristikë, do të duhet vetëm hiqni atë që është gjetur më parë « dhe padyshim, modifikoni karakteret e tjerë me numrin rendor që i takon kompletit tuaj të zyrës. Kushtojini vëmendje të veçantë pamjes së ekranit që kemi vendosur më sipër, sepse ekziston "para dhe pas" e gjithçkaje që duhet të bëni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.