Çfarë është një smartphone i rinovuar dhe ku ta blini atë në mënyrë të sigurt?

smartphones

Nëse jeni duke kërkuar për një smartphone të ri, por buxheti juaj nuk është shumë i lartë, sot unë do t'ju tregoj se çfarë a smartphone i rinovuar dhe ku ta blini në mënyrë të sigurt. Nëse dëshironi të blini një pajisje të re celulare, por nuk jeni të gatshëm të shpenzoni shumë para, mbase një mundësi e shkëlqyeshme është të merrni një nga këto terminale, të cilin gjithnjë e më shumë mund ta gjejmë në një numër më të madh vendesh dhe me sigurinë që do të mos rrini pa pajisje pas disa ditësh.

Me siguri shumë prej jush nuk do të dinë se për çfarë po flasim, por mos u shqetësoni, se gjëja e parë që do t'ju tregojmë është se çfarë është një smartphone i rikonservuar. Nëse e dini tashmë se çfarë do të thotë të blesh një terminal të këtij lloji, mund të anashkalosh shpjegimin, megjithëse rekomandimi im është që të lexoni të gjithë këtë artikull sepse Me produktet e rikonservuara, gjërat zakonisht merren si të mirëqena, të cilat më vonë nuk janë të tilla.

Çfarë është një smartphone i rikonservuar?

Shpjegimi për të kuptuar se çfarë është një smartphone i rinovuar është mjaft i thjeshtë dhe është ai kjo është një pajisje që u hap nga blerësi, ndonjëherë pa e përdorur madje dhe më pas u kthye. Quhet gjithashtu një smartphone i rikonstruktuar për një që është hapur në dyqan, pa u përdorur.

galaxy s7 edge

Disa nga këto pajisje të lëvizshme janë përdorur për disa ditë dhe më pas janë kthyer nga blerësi i tyre, brenda afateve të lejuara nga ligji. Në shumicën e këtyre pajisjeve nuk gjejmë ndonjë mosfunksionim apo problem funksional, megjithëse është shumë e zakonshme që kutia të mos jetë në gjendje të mirë, megjithëse nëse çmimi zvogëlohet shumë, ne nuk do të kujdesemi për kutinë.

Smartfonët e rinovuar kanë në shumë raste të njëjtën garanci si një smartphone i ri, megjithëse duhet t'i kushtoni vëmendje të madhe çështjeve të garancisë pasi që në disa dyqane që ofrojnë këtë lloj pajisje, ata e kufizojnë garancinë në vetëm 6 muaj.

Vende të rekomanduara për të blerë një smartphone të rinovuar

mollë

Aktualisht, një numër i madh dyqanesh, fizike dhe virtuale, shesin telefona inteligjentë të rregulluar, megjithëse ne do t'ju tregojmë disa nga faqet më të njohura dhe ku do të gjeni oferta të mira për të blerë një terminal me një çmim më shumë se interesant, dhe gjithashtu sigurinë e ofruar nga një dyqan me një reputacion ose famë të madhe.

 • FNAC. Në rastin e dyqanit francez, ata shesin telefona inteligjentë të rikonstruktuar dhe shumë pajisje të tjera, si përmes faqes së tyre zyrtare në internet dhe në dyqanet fizike ku do të gjeni oferta të shijshme.
 • Komponentët e PC. Një nga dyqanet më të njohur në internet, i cili jo vetëm që shet kompjutera, por shumë gjëra të tjera.
 • Amazona. Kompania e themeluar nga Jeff Bezos është një nga mbrojtësit më të mirë të pajisjeve dhe produkteve të rikonservuar dhe përmes faqes së saj të internetit ofron një numër të madh të telefonave inteligjentë dhe pajisjeve të tjera të rikonstruktuara nga më interesantet, me garancinë e ofruar nga Amazon dhe me çmimet më interesante.
 • Shtëpia e Telefonit. Tregtari i telefonisë mobile ofron smartphone të rinovuar me çmimin më të mirë dhe me garancitë më të mira.
 • mollë. Kompania e udhëhequr nga Tim Cook na ofron gjithashtu telefona inteligjentë të rinovuar dhe shumë pajisje të tjera që mund t’i blejmë me besim të plotë dhe me çmime të reduktuara.

Përveç këtyre ka edhe shumë dyqane të tjera ku mund të blini smartphone-in tuaj të rikonstruktuar. Si një rekomandim i fundit, unë gjithashtu mund t'ju them se operatorët e ndryshëm të telefonisë celulare ofrojnë këtë lloj terminali, përmes faqes së tyre të internetit, megjithëse shumica e tyre i kanë pagëzuar si kilometër 0.

Masat paraprake që duhet të merrni parasysh para se të blini

Si pothuajse gjithmonë kur bleni çdo lloj pajisjeje mobile, duhet të ndiqen një sërë masash paraprake para se të filloni për të bërë pagesën. Për shembull Ne gjithmonë duhet të përpiqemi të marrim ndonjë produkt ose pajisje në dyqanet e njohura që na ofrojnë besim. Blerja në një vend të panjohur, me shumë pak popullaritet dhe për të cilin nuk kemi asnjë referencë, mund të nënkuptojë se kur kemi një problem, ne mbetemi pa zgjidhjen e duhur.

Një tjetër gjë e rëndësishme është mos u mashtroni në çdo kohë, dhe është që edhe nëse është një smartphone i rikonstruktuar, ne nuk do të jemi në gjendje të blejmë, për shembull, një Galaxy S7 edge për 120 euro. Nëse hasni në një rast të tillë, jini gjithmonë dyshues pasi është më se e mundur që ata po përpiqen t'ju shesin një kopje dhe jo një produkt të rikonservuar.

Këtu janë disa indikacione që duhet të shfaqen në çdo produkt ose pajisje të rinovuar;

 • Përshkrimi i hollësishëm i produktit, me defektet e mundshme që do t’i gjejmë si në kuti ashtu edhe në produkt.
 • Gjithmonë kërkoni faturën ligjore. Çdo smartphone, i rinovuar ose jo, shitet me një faturë.
 • Nëse e blini në internet, përdorni gjithmonë një platformë të sigurt pagese.

Në përgjithësi, ashtu si me pothuajse çdo blerje që bëni, duhet të përdorni mendjen e shëndoshë dhe të mbështeteni shumë pak tek paraqitja, duke kontrolluar të gjitha detajet dhe karakteristikat e çdo shitësi ose smartphone që do të blini.

Opinion lirisht

Të them të drejtën, produktet e kondicionuara kurrë nuk më kanë tërhequr vëmendjen, sepse kurrë nuk e dini përdorimin që përdoruesi i mëparshëm mund t'u ketë dhënë atyre, edhe pse siç e dimë tashmë në disa raste pajisjet nuk janë përdorur kurrë. Përveç kësaj, në shumë raste ndryshimi i çmimit është i pakët, kështu që unë preferoj të zgjedh blerjen e produkteve të reja dhe jo të kushtëzuara.

Po, me raste kam blerë një produkt të rikonstruktuar, siç është laptopi nga i cili shkruaj, dhe rezultati ka qenë i bujshëm. Në rastin e kompjuterit tim, e bleva atë në FNAC duke më kursyer 200 euro dhe duke marrë të njëjtën garanci sikur të ishte një pajisje e re. Pothuajse katër vjet më vonë, ajo vazhdon të funksionojë në mënyrë të përsosur përkundër "kallamit" që unë i jap asaj ditë pas dite.

A keni blerë ndonjëherë një smartphone të rinovuar ose produkt tjetër?. Na tregoni për përvojën tuaj në hapësirën e rezervuar për komente mbi këtë postim ose përmes njërit prej rrjeteve sociale në të cilin jemi të pranishëm. Përveç kësaj, ne do të jemi shumë mirënjohës nëse bëni ndonjë rekomandim për të blerë këtë lloj pajisjeje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Xavier dijo

  Unë kam blerë një iPhone 6 të rikonstruktuar në oportunidadestic.com dhe gjithçka është perfekte dhe e shkëlqyeshme. Shumë e rekomanduar.

  1.    Villamandos dijo

   Faleminderit shumë për rekomandimin Javier, ne e regjistruam atë

 2.   Bastis dijo

  Unë kam blerë një Samsung Galaxy S5 Active dhe S6 Active, ato erdhën pa një kuti dhe manual, por pajisjet funksionojnë në mënyrë të përsosur dhe unë kam kursyer mbi 100 dollarë për secilën.

  1.    Villamandos dijo

   Përshëndetje, Enrique!

   Mungesa e kutisë ose manualit të udhëzimeve është shumë e zakonshme, por kush kursen 100 dollarë, kujt i duhen, apo jo?

   Një përshëndetje!

 3.   Bastis dijo

  Amazon i rinovuar lë shumë për të dëshiruar ... ata ju kthejnë paratë tuaja pa probleme, por gjendja e produktit është çështje fati ... ata nuk e rishikojnë atë dhe mund të vijë në çdo gjendje.

bool (e vërtetë)