Sony paraqet një sensor të ri për smartphone, aftësitë e të cilit do t'ju befasojnë

Sony

Sony është kthyer dhe kësaj here për të prezantuar zyrtarisht të vetën sensori i ri fotografik i destinuar për smartphone, një projekt në të cilin inxhinierët dhe dizajnerët e tij kanë punuar për shumë muaj dhe karakteristikat e të cilit do të të lënë fjalë për fjalë me gojën hapur pasi përdorimi i tij mund të përfaqësojë një ndryshim rrënjësor në mënyrën se si e kuptojmë botën e fotografisë me shkrepje të krijuara nga pajisjet mobile.

Pa dyshim, deklarata e mësipërme mund të duket pak e guximshme, edhe pse e vërteta është se, duke marrë parasysh karakteristikat e këtij sensori Sony, siç është mundësia e regjistroni video me lëvizje të ngadaltë në 1.000 fps, mjaft mbi 240 fps që ofrojnë shumica e telefonave celularë të niveleve të larta sot, mund të jetë një mundësi, veçanërisht për përdoruesit më kreativë. Si detaj, ju them për shembull, pa lënë katalogun e produkteve Sony, se modeli i tij RX 100 V, një nga kamerat më të fuqishme që shet kompania sot, arrin 960 fps.

Karakteristikat mbresëlënëse teknike për një sensor Sony të aftë të revolucionarizojë botën e fotografisë.

Por këtu nuk është gjithçka, pasi që i njëjti sensor do të ofrojë mundësinë e fotografimit 19,3 megapiksel në 1/120 të sekondës e cila nga ana e tij e bën atë një nga më të shpejtë në treg, për të mos thënë deri në 4 herë më shpejt se sensorët më të përdorur sot. Padyshim një përparim që së shpejti do ta shohim në kompanitë e reja të nivelit të lartë si Apple, Samsung dhe madje edhe Google, pasi ata aktualisht përdorin sensorë Sony CMOS kështu që nuk do të ishte e paarsyeshme të mendosh për terminale që mund të arrijnë në treg gjatë gjithë këtij viti 2017 që tashmë përdorin këtë sensor të ri duke ofruar mundësinë e regjistrimit të videove me 1.000 fps në sekondë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.