Sot ne ju tregojmë pse Xiaomi nuk fiton asnjë euro të vetme me telefonët e saj të mençur dhe nuk i intereson asnjë iota

Xiaomi

Xiaomi Sot është një nga kompanitë më të njohura në tregun botëror të teknologjisë, dhe veçanërisht në tregun konkurrues të telefonisë mobile, ku disa nga pajisjet e saj mobile janë ndër shitësit më të mirë, duke marrë gjithashtu mendime shumë pozitive nga blerësit e saj.

Sidoqoftë, këto ditë prodhuesi kinez është përsëri në lajme për uljen e shitjeve të terminaleve, diçka që për momentin duket se ka shumë pak rëndësi, siç konfirmohet nga Hugo Barra, një nga drejtuesit e dukshëm të Xiaomi. Ish-kreu i Google ka konfirmuar në një intervistë se "Ne mund të shesim 10 miliard telefona inteligjentë dhe nuk do të merrnim asnjë qindarkë të vetme".

Strangeshtë e çuditshme që një kompani që është e përkushtuar kryesisht në zhvillimin dhe shitjen e telefonave inteligjentë nuk merr asnjë euro fitim nga shitja e tyre. Kjo ka një shpjegim për më të thjeshtë dhe është se prodhuesi kinez kërkon vetëm të krijojë një markë, duke marrë përfitimet në tregjet e tjera ku shet produkte të tjerë nga shumë produkte që prodhon.

Smartfonët "krijojnë markë" nuk japin përfitime

Xiaomi Mi Shënim 2

Hugo Barra ka konfirmuar atë që kemi dyshuar të gjithë dhe kjo është se Xiaomi nuk merr asnjë euro nga secili prej telefonave inteligjentë që shet. Kjo do të thotë që kinezët nuk kujdesen që pjesa e tyre e tregut të vazhdojë të bjerë dhe se ata shesin gjithnjë e më pak pajisje të lëvizshme, jo vetëm në Kinë, por në shumë vende të tjera të botës. Deri në fund të këtij viti, a rënie në shitjen e pajisjeve mobile me 45% krahasuar me vitin e kaluar, në të cilën tashmë kishte pasur një rënie të ndjeshme në shitjen e terminaleve. Edhe me gjithë numrin e telefonave inteligjentë të shitur, ai është akoma shumë i rëndësishëm.

Prania e saj e madhe në tregun e telefonisë mobile, ku shet terminalet e fuqishëm me çmime nganjëherë të egër, i shitet një strategjie globale të kompanisë. Krijimi i një marke është thelbësore për ta bërë veten të njohur në të gjithë botën. Xiaomi e ka arritur këtë shumë shpejt falë telefonave të saj të mençur, duke arritur përfitime të rëndësishme me pajisjet e tjera të tilla si Nuk u gjet asnjë produkt., pastruesit tuaj të ajrit, Shkalla Xiaomi Mi apo edhe maskën që ata kohët e fundit prezantuan zyrtarisht.

A do të vazhdojnë ata të zhvillojnë telefona inteligjentë në mënyrë që të mos fitojnë asnjë euro të vetme me to?

Me zbulimin e Hugo Barra pyetja e madhe tani është nëse Xiaomi do të vazhdojë të zhvillojë smartphone në të ardhmen, duke marrë parasysh që ju nuk fitoni asnjë euro të vetme me to. Mund të themi që marka është krijuar tashmë dhe ata nuk kanë më nevojë të njihen praktikisht në asnjë cep të planetit, megjithëse jam sinqerisht i prirur të mendoj se do të kemi terminale nga prodhuesi kinez për një kohë të gjatë, edhe pse në një farë mënyre mënyrë të ndryshme nga sa i kemi parë deri më tani.

Xiaomi

Dhe është që në kohët e fundit ne kemi parë tashmë se si Xiaomi filloi të nisë pajisje të lëvizshme me cilësi të lartë, me dizajne të përmirësuara, por me çmime shumë në nivelin e prodhuesve të tjerë dhe jo aq të ulët sa ishim mësuar. Sapo të krijohet marka, duket se ka ardhur koha të filloni të fitoni para me celular, përkundër asaj që Hugo Barra ka rrëfyer në orët e fundit, se një ditë ai ishte një nga fytyrat më të njohura të Google.

Rruga e gjatë e Xiaomi ...

Me gjithë këtë dhe me Xiaomi që rritet me hapa të mëdhenj në një numër të madh të tregjeve, unë besoj se rruga e prodhuesit kinez është shumë e gjatë në çdo drejtim. Unë besoj se sa herë që do të shohim një numër më të madh artikujsh në treg, të të gjitha llojeve, dhe pa natyrisht neglizhuar pajisjet mobile, të cilat do të jenë gjithnjë e më të një cilësie më të lartë, më të fuqishme dhe gjithashtu më të shtrenjta. Ka ardhur koha për të bërë një fitim pa lënë asnjë treg pas.

Sot ka qindra produkte që ne mund t'i blejmë të të gjitha llojeve dhe kam shumë frikë se në vitet e ardhshme do të ketë edhe më shumë. Unë nuk do të përjashtoja as që ata arritën të hyjnë në tregje, të tilla si ushqimi, ku ne as nuk i kemi parë t'i shikojnë, por në të cilat mund të arrihen përfitime të mëdha. Tregjet e tjera për të cilat po mendoni, me siguri nëse e kontrolloni, prodhuesi kinez tashmë është i pranishëm dhe ofron produktet e tij.

Opinion lirisht; Xiaomi një gjigant në ndërtim e sipër

Unë kam qenë i dashuruar me Xiaomi për një kohë të gjatë dhe se si ai ka arritur të ndërtojë veten nga asgjëja në një kohë kaq të shkurtër, duke bindur personazhe të shtatit të Hugo Barra për të hipur në varkën e tij. Aktualisht ata shesin qindra produkte në treg, secili më unik dhe interesant dhe në shumicën e rasteve me disa nga çmimet më të ulta, pa i penguar ata të kenë një cilësi të lartë.

Sot jemi befasuar që Xiaomi nuk bën ndonjë fitim nga telefonat inteligjentë për të shitur, por është diçka marrëzisht normale, duke marrë parasysh çmimet që shet. Sidoqoftë Possibleshtë e mundur që fitimi që merrni nga shitja e pajisjeve mobile të jetë shumë më i madh se sa të ishte i kualifikuar në euro dhe është se ata e kanë ndihmuar atë të bëhet i njohur në të gjithë botën. Siç thonë ata, do të vijë koha për të bërë një fitim edhe me smartphone.

Sigurisht, ai moment nuk ka ardhur akoma dhe është se Xiaomi është ende një gjigant, i cili tashmë ka një vlerë të vlerësuar prej 46.000 milion euro, dhe është në ndërtim e sipër. Të dini se ku është tavani juaj është i ndërlikuar, por për momentin nuk ndihet ose duket se është afër. Sigurisht, si çdo prodhues tjetër, kinezët do të bënin mirë të shikonin shpinën e tyre dhe është që në fund të fundit ata kanë vetëm disa vjet histori dhe një themel që është ende shumë i butë.

E imagjinonit që Xiaomi nuk mori asnjë euro nga shitja e telefonave inteligjentë?. Na tregoni në hapësirën e rezervuar për komente mbi këtë postim ose përmes ndonjë prej rrjeteve sociale në të cilat jemi prezent.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Manuel dijo

    Sot ne ju tregojmë pse (veç e veç dhe me një tilde). Përndryshe, artikull i mirë.