Specifikimet e MediaTek 35nm deca-core Helio P10 SoC rrjedhën

MediaTek

Në muajin shtator të po këtij viti, në të njëjtën kohë me Helio X30MediaTek gjithashtu njoftoi Helio P25, një version i azhurnuar i Helio P20 me të njëjtën arkitekturë 16nm TSMC, megjithëse me një shpejtësi të orës më të lartë se P20.

Tani kemi në dorë detaje rreth Helio P35, i cili supozohet do të garojë kundër Qualcomm Snapdragon 660, një nga SoC-të e përfolur të atij prodhuesi të rëndësishëm nga i cili kohët e fundit kemi njohur ardhjen e tij flamurtari 835 për gjysmën e parë të vitit 2017.

Sipas thashethemeve që ne përqafojmë, ai do të përdorë 10nm arkitekturë TSMC, të ngjashme me atë të Helio X30 vetë, dhe do të jetë një procesor dek-bërthamë ose dhjetë-bërthamë me një proces të ngjashëm. Shpejtësia e orës së tij do të zvogëlohet për një numër të mirë të bërthamave të tilla si 2 Cortext-A73 me një shpejtësi të orës 2.22 Ghz, 4 Cortext-A53 në 2.0 GHz dhe 4 bërthama Cortex-A35 në 1.2 GHz.

Në pjesën që korrespondon me grafikën ose GPU-në, ne do të kemi Mali-G71, i parë tashmë në Helio X20. As nuk mund ta harrojmë 2 module RAM LPDDR4, Hapësira ruajtëse UFS 2.1, modemi Cat.10 dhe teknologjia e karikimit të shpejtë Pump Express 3.0.

MediaTek Helio P35 është përfolur për mbërrijnë diku në tremujorin e tretë 2017, menjëherë pas Helio X30 që do të ketë takimin e tij të veçantë tremujorin e mëparshëm të të njëjtit vit. Kjo mund të shpallet zyrtarisht në MWC 2017 në Shkurt.

Një rinovim i një serie SoC-ve jo aq të fuqishëm sa Snapdragon, por kjo do të jetë pjesa kryesore e të gjithë atyre terminaleve të ulta që do të vijnë vitin e ardhshëm. Këto terminale do të jenë në gjendje të jepni më shumë energji këtij softveri Funksionon gjithnjë e më mirë, kështu që do të bëhet gjithnjë e më e vështirë të mos përmbahesh për të zgjedhur një diapazon të ulët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.