Televizioni i ri Fire i pajtueshëm me 4k HDR tani është zyrtar

Disa orë më parë kompania Amazon me Jeff Bezos në krye, prezantoi pajisjet e reja Echo me të cilat dëshiron të vazhdojë të jetë mbreti në sektorin e altoparlantëve inteligjentë. Por ai përfitoi nga ngjarja për të prezantuar një brez të ri të Fire TV, këtë herë mbështet përmbajtjen 4k, një pajisje e krijuar për të konsumuar video transmetuese ose nga Netflix, HBO, Hulu ose dyqani i videove të kompanisë që e bën një dyqan video të përbërë nga më shumë se 500.000 filma të disponueshëm për përdoruesit e Amazon.

Fire TV i ri ndjek gjurmët e Chromecast 4K dhe Apple TV 4K dhe na lejon luaj përmbajtje në 4K HDR. Kjo gjeneratë e re e Fire TV është gjithashtu në përputhje me HDR10 dhe Dolby Atmos, por për momentin nuk është me Dolby Vision, si Apple TV 4K, por duhet të supozohet se ky problem i pajtueshmërisë do të zgjidhet në azhurnimet e ardhshme.

Procesori Fire TV 4K na ofron një shpejtësi prej 1,5 GHz dhe menaxhohet nga 2 GB RAM. Lidhur me ruajtjen, ky model ju keni vetëm 8 GB hapësirë ​​ruajtëse, por duke marrë parasysh që si Apple TV, ne nuk do të jemi në gjendje të shkarkojmë përmbajtje në 4K për riprodhim pa lidhje interneti, hapësira është më e pakta, por nuk është për përmbajtje në cilësi HD.

Amazon ka zgjedhur këtë herë të braktisë modelin tipik në formë kuti për t'u përdorur një dizajn të ngjashëm me Chromecast Ultra, Fire TV duke qenë një pajisje që do të lidhet me portën HDMI të televizionit tonë, duke u fshehur pas tij dhe pa zënë vend para televizorit, sikur të ketë ndodhur me modelin e mëparshëm ose me Apple TV në të gjitha versionet e tij.

Tani është koha të flasim për çmimin. Fire TV i ri 4K do të dalë në treg në 25 tetor me një çmim prej 69,99 $ pa përfshirë taksën. Modeli më ekonomik i Apple TV është 32 GB i cili ka një çmim prej 179,99 dollarë para taksës, një çmim që është më shumë se dyfishi i modelit Apple. Chromecast Ultra i Google, një pajisje që ka dalë në treg për dy vjet, është në dispozicion për 69,99 euro para taksave, e njëjta që do të gjejmë në Fire TV.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.