Telegram anulon ICO-në e tij pasi mblodhi 1,7 miliardë dollarë

telegram

Disa kohë më parë Telegram njoftoi hyrjen e tij në tregun e kriptovalutave me Gram. Për të filluar këtë projekt, kompania nisi një ICO (oferta fillestare e monedhave). Deri më tani po shënonte një sukses të dukshëm me një bruto bruto prej 1,7 miliardë dollarësh. Por kompania ka marrë vendimin për të anuluar këtë ICO në befasi.

Meqenëse askush nuk e priste këtë vendim nga Telegram, aq më pak investitorë. Duket se arsyeja e anulimit të kësaj ICO është se kompania ka mbledhur shumë para nga investitorë të ndryshëm privatë. Kështu që nuk keni më nevojë të përdorni këtë formë të mbledhjes.

Të paktën kjo është ajo që ata raportojnë nga media të ndryshme në Shtetet e Bashkuara. Por vetë Telegrami nuk ka dhënë asnjë reagim deri më tani. Kështu që do të duhet të presim pak për të zbuluar arsyen e vërtetë të këtij anulimi.

telegram

Në raundin e parë të mbledhjes të mbajtur në shkurt, firma fitoi 850 milion dollarë nga 81 investitorë të ndryshëm. Midis tyre ne gjejmë firmat e kapitalit sipërmarrës të tillë si Sequoia Capital ose Benchmark. Raundi i dytë u mbajt në mars, në të cilin gjithashtu ata morën 850 milion, në këtë rast nga 94 investitorë të ndryshëm.

Kështu që kompania ka mbledhur 1,7 miliardë dollarë nga 175 investitorë të ndryshëm. Çfarë do të ndodhë me paratë e mbledhura? me sa duket do të përdoret për projektin Telegram Network Open. Falë këtij projekti, aplikacioni i mesazheve do të vazhdojë të financohet dhe funksionet e reja do të futen në të.

Me sa duket, Telegramit nuk i duhen më shumë se 1,7 miliardë për të ndërtuar dhe nisur Rrjetin e Hapur të Telegramit. Në fakt, në tre vitet e ardhshme kompania ka në plan të shpenzojë vetëm 400 milion dollarë. Pra, me paratë që kanë marrë tashmë ata mund të përballojnë të anulojnë këtë ICO.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.