Tidal nuk ka paguar kompani diskografike për të drejtat e këngës për muaj me radhë

Baticor

Mund të thuhet pa frikë se Tidal nuk po kalon momentin e tij më të mirë. Shërbimi streaming nuk ka mbaruar kurrë së qeni një sukses në treg. Për më tepër, javët e fundit nuk kanë ndaluar lajmet që dalin në dyshim për kompaninë. Më e fundit është se ata falsifikuan shifrat e transmetimit të disa albumeve. Tani, kthesa e një goditje të re për kompaninë.

Meqenëse është zbuluar se Tidal nuk ka paguar etiketat kryesore për të drejtat e këngëve në platformë për muaj me radhë. Gazeta Norvegjeze Dagens Næringsliv ishte edhe një herë përgjegjëse për zbulimin e lajmit. Ata ishin të njëjtët që botuan lajmet për numrat e rremë të riprodhimeve.

 

Me këtë lajm të ri, një gjë është e qartë, dhe kjo është se problemet vazhdojnë të rriten për Tidal. Sepse duket se situata ekonomike e kompanisë nuk është më e mira. Nga njëra anë, numri i përdoruesve që kanë një pajtim është shumë i ulët. Pra, të ardhurat janë të ulëta.

Baticor

Përveç kësaj, pagesat për kompanitë regjistruese dhe artistët janë më të larta se shërbimet e tjera transmetuese, kjo është arsyeja pse u themelua Tidal. Por duket se shërbimi nuk ka para për të paguar këto etiketa. Sepse nuk e kanë bërë për muaj të tërë.

Prandaj, shumë e shohin se fundi i shërbimit streaming është më afër se kurrë. Ndaloni pagimin e kompanive si Sony, Universal ose Warner, është një shenjë e qartë se gjërat nuk po shkojnë mirë me kompaninë. Kështu që shumë janë duke pritur së shpejti për lajmin se shërbimi transmetues do të mbyllë dyert e tij.

Kompanitë e regjistrimeve kanë konfirmuar vonesat e pagesave nga Tidal. Në disa raste ata nuk kanë marrë asnjë pagesë që nga tetori. Një situatë që duket e paqëndrueshme, kështu që ne do të shohim se çfarë do të ndodhë në javët në vijim. Sepse duket sikur ato do të jenë thelbësore për platformën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.