WiFi pasiv, një teknologji që mund të vërë në vështirësi Bluetooth LE

WiFi pasiv

Një nga karakteristikat kryesore me të cilën sot mund të them, përafërsisht, se Bluetooth përdoret akoma në vend të WiFi për lidhje pa tel qëndron pikërisht në konsumim i energjise të të dy teknologjive. Pavarësisht nga fakti që WiFi është shumë më solid dhe i gjithanshëm se Bluetooth, e vërteta është se i duhet një konsum shumë më i lartë i energjisë për të funksionuar, diçka që ndikon drejtpërdrejt në pajisjet që përdorin bateri.

E gjithë kjo së shpejti mund të ndryshojë falë punës së kryer nga një grup studiuesish nga Universiteti i Uashingtonit të cilët kanë arritur të zhvillojnë, falë financimit nga Fondacioni Kombëtar i Shkencës dhe Qualcomm, një teknologji të re, shumë më efikase WiFi, një teknologji që është pagëzuar nga zhvilluesit e saj si WiFi pasiv o WiFi pasiv në gjuhën tonë.

WiFi pasiv është teknologjia e aftë për ta bërë Bluetooth të vjetëruar

Ky projekt i ri, i prezantuar në fillim të këtij viti 2016, më në fund ka qenë në gjendje të testohet me sukses. Falë këtyre testeve, ka qenë e mundur të demonstrohet se si teknologjia Passive WiFi konsumon vetëm ndërmjet 15 dhe 60 mikrovat. Ky konsum, nëse e vendosim në perspektivë, është deri në 10.000 herë më pak se konsumi i gjeneruar në përdorime më tradicionale ose 1.000 herë më pak se konsumi i platformave të tilla si Zigbee ose Bluetooth LE.

Për fat të keq kjo teknologji gjithashtu ka një numër të disavantazhet. Një shembull i qartë është se, duke zvogëluar konsumin, gjerësia e bandës gjithashtu zvogëlohet. Pavarësisht kësaj uljeje, ne zbulojmë se WiFi Passive ofron një gjerësi më të lartë se sa kemi në Bluetooth LE, ndërsa është e mundur të vazhdojmë transmetimin e informacionit në një distanca maksimale prej 30,5 metrash.

Si detaj i fundit, ju them se, të paktën tani për tani, ata që janë përgjegjës për projektin janë ende në zhvillim të plotë kështu që, të paktën dhe për disa vjet, kjo teknologji nuk do të arrijë në pajisjet tona mobile. Sipas atyre që janë përgjegjës, ne do të jemi në gjendje të mësojmë shumë më shumë detaje rreth kësaj teknologjie të re në Mars 2017 gjatë Simpoziumit USENIX.

Më shumë informacion: Universiteti i Uashingtonit


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.