WinShake, një ndihmë për të kaluar nga Start Screen në Windows 8 Desktop

Win Shake

Askush nuk mund ta mohojë numri i madh i veçorive që Microsoft ka ofruar në Windows 8 dhe më vonë, në azhurnimin që u përpoq të kthehej në butonin Home Menu; Ky element ka një funksion shumë të rëndësishëm (për shumë, i vetmi), që është të lejohet hidhni përdoruesin midis Ekranit Start dhe Desktopit të këtij sistemi operativ.

Nëse ajo që dëshironi me të vërtetë është të keni një mjet për të poder bashkëveprojnë midis këtyre 2 mjediseve që kemi përmendur më lart, një alternativë e mirë është ajo e ofruar nga WinShake, një aplikacion që mund ta shkarkoni dhe instaloni plotësisht falas në Windows 8 për ta konfiguruar atë vetëm me atë përfitim, pavarësisht nga fakti se mund të përdoret për lloje të tjera të detyrat.

Çfarë bën saktësisht WinShake në Windows 8?

WinShake ka disa funksione që të jenë në gjendje t'i përdorin ato si në Windows 8 ashtu edhe në versionet para këtij sistemi operativ, të njëjtat me të cilat nuk do të merremi në këtë artikull, por më të fundit nga Microsoft. Më parë duhet të përmendim që në mënyrë që të hidheni nga Ekrani fillestar i Windows 8 në desktop, ekzistojnë disa alternativa për tu adaptuar:

  • Klikoni në pllakën Desktop në Ekranin e Fillimit të Windows 8.
  • Klikoni në butonin e ri të menysë Start.
  • Merrni treguesin tonë të miut (në Desktop) poshtë majtas për të zgjedhur funksionin Start Screen.
  • Shtypni tastin me logon e Windows.

Secila prej këtyre opsioneve që kemi përmendur do të na ndihmojë të hidhemi nga një mjedis në tjetrin, duke qenë një aktivitet i dyanshëm. Përkundër gjithë kësaj ndihme që Microsoft ka ofruar, ka ende shumë pakënaqësi nga ana e atyre që i njohin dhe i përdorin ato sot, duke parë praktikisht të detyruar t'i përdorin ato pasi nuk ka mënyrë më të lehtë; por falë këtij aplikacioni të quajtur WinShake, detyra mund të jetë disi më e thjeshtë sesa imagjinojmë.

Konfiguroni WinShake për anashkalimin e ekranit

Në fund të artikullit do të gjeni lidhjen përkatëse nga ku do të duhet të shkarkoni (me një nga metodat e propozuara nga zhvilluesi) këtë mjet. Kur ta shkarkoni, Modaliteti i mbrojtjes së Windows do të aktivizohet, ku pyetet nëse vërtet dëshironi të instaloni mjetin, të cilit do të duhet t'i përgjigjemi po.

Më vonë do të shfaqet një dritare e re konfirmimi, së cilës gjithashtu do t'ju duhet të përgjigjeni po, në mënyrë që mjeti të instalohet në Windows 8.

Win Shake 01

Procesi i instalimit do të ekzekutohet në mënyrën konvencionale që të gjithë e dimë, domethënë, me integrimin e bibliotekave të caktuara në sistemin operativ.

Win Shake 02

Meqenëse Windows 8 nuk dëshiron që të ekzistojnë ndonjë problem, përdoruesi përsëri do të pyetet nëse jeni i sigurt për të kryer këtë instalim.

Win Shake 03

Pasi të keni zgjidhur kaq shumë pyetje, mjeti më në fund do të instalohet në Windows 8; do të jemi në gjendje të vërejmë se në drejtim të poshtëm të djathtë (në shiriti i detyrave dhe njoftimet) do të shfaqet një ikonë e re, të cilën do të duhet të klikojmë me butonin e djathtë të miut.

Win Shake 04

Imazhin që kemi vendosur më parë, duhet ta ndiqni atë me besnikëri në mënyrë që WinShake të aktivizohet në mënyrë korrekte dhe të mund të përmbushë funksionin që ne kemi propozuar, domethënë atë na ndihmoni të kapërcejmë direkt nga Ekrani Start në Windows 8 Desktop (dhe anasjelltas).

Por Si ndodh kjo kërcim midis ekraneve? E vetmja gjë që përdoruesi duhet të bëjë është të drejtojë treguesin e miut të tij në pjesën e poshtme të majtë (në të njëjtën kulm të ekranit) dhe asgjë tjetër, duke prodhuar menjëherë kërcimin që kemi përmendur; duke sqaruar pak më shumë atë që kemi përmendur, dhePërdoruesi nuk do të duhet të klikojë në butonin Start të Windows 8, kjo pavarësisht nga fakti që treguesi i miut e ka çuar atë në atë cep.

Kjo është një alternativë për të gjitha ato të propozuara nga MicrosoftPërdoruesi është ai që duhet të përcaktojë nëse është apo jo i përshtatshëm për ta përdorur, megjithëse, për shkak të modalitetit të ofruar nga zhvilluesi WinShake, ai mund të jetë një mjet interesant që na kursen ca kohë.

Më shumë informacion - Aspekte interesante që duhet të dini për Windows 8.1, 10 tiparet më të mira që do të vlerësoni në Windows 8.1

Shkarko - Win Shake


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.