Xiaomi tejkalon Fitbit dhe Apple dhe tashmë është prodhuesi i parë i veshjeve në planet

Xiaomi

Gjigandi kinez Xiaomi vazhdon të rritet brenda dhe jashtë atdheut të tij. Aq sa për herë të parë, ajo ka tejkaluar Apple dhe Fitbit dhe është bërë prodhuesi më i madh në botë i pajisjeve që vishen.

Kjo zbulohet nga një raport i përgatitur nga firma e analizave Strategy Analytics në të cilin reflektohet shtytja e Xiaomi, në të njëjtën kohë me Shitjet e pajisjeve Fitbit ranë 40 përqind gjatë tremujorit të dytë të vitit 2017.

Xiaomi vazhdon ngritjen e saj

Sipas të fundit studim përgatitur nga Strategy Analytics, Xiaomi ka arritur të tejkalojë Apple dhe Fitbit duke u bërë kështu shitësi më i madh i pajisjeve që vishen në planet. Sipas këtij raporti, kompania kineze do të kishte shitur 3,7 milion njësi gjatë tremujorit të dytë të vitit 2017, kundrejt 3,4 milion Fitbit dhe 2,8 milion Apple gjatë së njëjtës periudhë, megjithëse realiteti Apple do të kishte përjetuar një rritje relative më të madhe se firma kineze. Përveç këtyre tre markave, ka edhe 11,7 milion pajisje të tjera të veshura të shitura gjatë tremujorit të dytë të vitit 2017, ekuivalente me 54 përqind të totalit.

Sa i përket përqindjeve, si Xiaomi ashtu edhe Apple kanë përjetuar rritje çdo vit, kundrejt përplasjes së Fitbit. Në këtë kuptim, ndërsa Xiaomi ka shkuar nga 15 në 17 përqind, Apple është rritur nga 9 në 13 përqind, domethënë dy përqind më shumë se firma kineze. Në të kundërt, Fitbit ka lënë një pjesë të tregut prej 13 përqind duke kaluar nga 26 përqind vitin e kaluar në 16 përqind me të cilën përfundoi tremujorin e dytë të 2017.

Dërgesat e pajisjeve që vishen nga prodhuesit gjatë tremujorit të dytë të vitit 2017 globalisht (në miliona njësi) | BURIMI: Strategjia Analitike

Dy marka në rritje, dy mënyra për të kuptuar sektorin

Strikshtë e habitshme që dy firmat që janë rritur në segmentin e wearables, Apple dhe Xiaomi, ofrojnë qasje kaq të ndryshme për këtë sektor. Nga ana e saj, Xiaomi ka një gamë të gjerë produktesh të veshin ose të veshin me çmime shumë konkurruese që përfshijnë sensorë të rrahjeve të zemrës dhe karakteristika dhe funksione të tjera (ne të gjithë e njohim Mi Band brezi i dytë Spainshtë e mundur të bleni në Spanjë për një çmim prej 25-30 euro). Përkundrazi, Apple ka vetëm Apple Watch, një orë inteligjente me një qasje premium të qartë dhe shumë më të plotë për sa i përket funksioneve dhe veçorive dhe modeli më i lirë i së cilës fillon me 369 €. Kështu, mund të thuhet se të dy kompanitë përfaqësojnë të dy skajet e tregut, ndërsa pozicioni i Fitbit mund të jetë midis njërit dhe tjetrit.

Neil Mawston, nga firma përgjegjëse për këtë studim, Strategy Analytics, ka treguar se për momentin Fitbit rrezikon t’i nënshtrohet atë që ju keni emëruar si një "lëvizje pincer" midis bandave inteligjente më të lira të tregtuara nga Xiaomi dhe orëve inteligjente të gamës premium të dizenjuar nga Apple.

E ardhmja e afërt e Xiaomi dhe Apple

Pas disa viteve disi zhgënjyese në të cilat Xiaomi është përpjekur, pa shumë sukses, të ruajë rritjen shpërthyese të fillimeve të saj, vrulli i shitjes me pakicë në Kinë, shoqëruar me përparimin e saj në Indi (dy tregjet më të mëdha në botë) ku kompania arriti një miliard të ardhura vitin e kaluar, e ka mbushur markën me optimizëm, aq sa CEO i saj, Les Jun, flet për "një pikë kthese të madhe në rritjen e saj".

Dhe kur bëhet fjalë për Apple, Strategy Analytics vëren se thashethemet që gjenerata e ardhshme e Apple Watch mund të përfshijë përmirësime të dukshme në qasjen tuaj për monitorimin e shëndetit, mund të shërbejë si një shtysë që Apple të rimarrë vendin e parë. Sidoqoftë, për momentin, firma e analizës tregon se është pikërisht kjo mungesë e më shumë opsioneve të monitorimit të shëndetit që po përfiton dhe ruan Xiaomi, duke bërë që shumë përdorues të zgjedhin opsionet e saj më të lira.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.