Hakmarrja Yahoo preku të gjitha llogaritë e tyre të përdoruesve

Google

Yahoo nuk ndalet së gënjyeri, dhe nëse jo, të paktën është përshtypja që jep në lidhje me të metat e saj të sigurisë.

Në vitin 2013, Yahoo pësoi një sulm me të cilin Janë ekspozuar 3.000 miliardë llogari përdoruesish Sidoqoftë, ky informacion është zbuluar tani sepse më parë, dhe vetëm tre vjet pas asaj që ndodhi, shifra e dhënë ishte shumë më e ulët.

Askush nuk i shpëtoi hakut të pësuar nga Yahoo

Shkelja masive e të dhënave që Yahoo pësoi në gusht 2013 ndikoi në tre miliardë llogari përdoruesish të kompanisë që ishin aktive në atë kohë. Kjo është mënyra se si njoftim për shtyp lëshuar së fundmi nga kompania Verizon, kompania mëmë e Yahoo që kur u ble në fillim të vitit. Sidoqoftë, e vërteta është se numri i të prekurve është rritur me kalimin e kohës deri në arritjen e totalit.

yahoo

Kur problemi doli në dritë, dhe vetëm tre vjet pas ngjarjeve, në 2016, shifrat e para folën për 500 milion llogari të prekura. Pak kohë më vonë, Yahoo pretendoi se sulmi preku 1.000 miliard llogari, domethënë një e treta e numrit të përgjithshëm të llogarive në ekzistencë në atë kohë. Dhe tani, më shumë se katër vjet pas faktit, është Verizon që konfirmon se, falë teknologjisë së re në dispozicion dhe punës hetimore të kryer "me ndihmën e ekspertëve të jashtëm të forenzikës", sulmi ishte shumë më serioz pasi preku të gjitha llogaritë e Yahoo në 2013.

yahoo

Mos harroni se informacioni që ishte ekspozuar përbëhej nga emrat, adresat e postës elektronike, numrat e telefonit, datat e lindjes, fjalëkalimet si dhe pyetjet dhe përgjigjet e sigurisë si të koduara ashtu edhe të pakriptuara. Lidhur me të dhëna të tilla si llogari bankare ose informacion mbi kartat e kreditit dhe / ose debitit, nuk është ende plotësisht e qartë nëse ato ishin të ekspozuara apo jo.

Ndërkohë, Verizon thotë se ekipi i Yahoo vazhdon të marrë hapa të rëndësishëm për të përmirësuar sigurinë. Si të besosh!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.