Baby Boom, një aeroplan supersonik që do të kryejë testet e tij të para në 2017

Bum bebesh

Për mjaft kohë tani, duket se të gjitha kompanitë që lidhen me botën e aviacionit kanë interesuar edhe një herë në zhvillimin dhe përdorimin e avionëve supersonikë. Për shkak të kësaj, nuk është për t'u habitur që startup-et më të fuqishëm dhe të vegjël që kanë parë dritën me këtë ide, në këtë pikë, janë duke përfunduar detajet në projektet e tyre për të filloni testimin e vërtetë në asnjë kohë. Ju keni prova të asaj që unë them në kompani bum i cili duket se ka avionët e tij supersonikë të aftë për të arritur MACH 2.2 të gatshëm.

Ka pasur shumë muaj zhvillimi dhe kërkimi për investitorë për të arritur në pikën ku jemi sot që nga viti, pavarësisht nga fakti se pritet të kryejë testet e para në fund të vitit 2017, ka pasur shumë orë të hartimit dhe zhvillimit për të krijuar prototipin e parë funksional. Siç mund ta shihni në imazhe, për momentin në një shkallë shumë më të vogël me kapaciteti për pilot dhe bashkë-pilot pasi që, të paktën në këto prova të para, ata duan të shtyjnë të gjithë teknologjinë e zhvilluar para se ta zbatojnë atë në një avion më të madh deri në limit.

bum XB-1 Supersonic Demonstrator do të kryejë testet e para të fluturimit në fund të 2017.

Emri zyrtar me të cilin Boom ka vendosur të pagëzojë këtë prototip të parë është ai i Demonstrues Supersonik XB-1. Siç është thënë nga kompania, ky aeroplan duhet të jetë i aftë fluturojnë nga Nju Jorku në Londër në vetëm tre orë e gjysmë Kur, sot, duhen mesatarisht shtatë orë për të përfunduar të njëjtin udhëtim. Nuk pritet deri në vitin 2022 që aeroplanët e parë të pasagjerëve të jenë të gatshëm, të cilët do të jenë në gjendje të strehojnë deri në 44 pasagjerë të cilët do të duhet të paguajnë rreth Dollarit amerikan 5.000 për një udhëtim midis Nju Jorkut dhe Londrës, një çmim që është shumë i ngjashëm me atë që paguan mesatarisht për një fluturim të klasit të biznesit.

Më shumë informacion: bum


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.