7 alternativa për WhatsApp po aq të mira apo edhe më të mira

WhatsApp

Facebook disa kohë më parë vendosi të bëjë një investim të fortë me blerjen e WhatsApp, duke u bërë kështu aplikacioni i mesazheve të menjëhershme me numrin më të madh të përdoruesve në të gjithë botën dhe pa dyshim më të popullarizuarit. Në fillim nuk kreu një bashkim të të dy aplikacioneve, siç mendohej ose përpiqej të gjente një përfitim për rrjetin social të njohur.

Sidoqoftë, për disa javë WhatsApp ka kërkuar autorizim nga përdoruesit e saj për të ndarë të dhëna me Facebook. Kjo për ditë është bërë një detyrim për të vazhduar përdorimin e aplikacionit të mesazheve të çastit. Meqenëse nuk duhet të kalojmë shumë dhe mbi të gjitha nuk duam që të dhënat tona private të ndahen midis aplikacioneve, sot do t'ju tregojmë 7 alternativa për WhatsApp po aq të mira apo edhe më të mira se aplikacioni popullor.

Difficultshtë e vështirë të dihet se si do të përfundojë kjo çështje dhe është që WhatsApp mund të humbasë qindra mijëra përdorues nëse mbetet i vendosur të ndajë, po ose po, të dhënat private të përdoruesve me Facebook, pa shpjeguar gjithashtu shumë mirë se çfarë po shkojnë për të bërë me ta. Në rastin tim, unë nuk kam ndërmend t'i jap leje askujt për të ndarë të dhënat e mia personale, pa ditur se çfarë të bëj me të ose si do të përdoren, kështu që ju tashmë keni vendosur të filloni të përdorni një tjetër ose aplikacione të tjera të mesazheve të çastit. Nëse si unë e keni marrë këtë vendim, këtu janë disa alternativa për WhatsApp.

telegram

telegram

Një nga alternativat e pakta për WhatsApp që ka mbështetjen e përdoruesve, e cila vazhdon të rritet me kalimin e kohës, është telegram. Dhe është se ky aplikacion i mesazheve të çastit ka qenë në gjendje t'u ofrojë përdoruesve pikërisht atë që u duhej, pa u ngatërruar në çështje të errëta ose të çuditshme.

Nëse do të duhej të dalloheshim nga Telegrami, padyshim që është siguria e ofruar për përdoruesit dhe shpejtësia. Përveç kësaj, mundësia e dërgimit të fotografive pa ulur cilësinë e tyre, ngjitësit ose dhuratat dhe mbi të gjitha mundësia e kryerjes së bisedave sekrete me përdoruesit e tjerë, ku të gjitha informacionet janë të koduara dhe gjithashtu vetë-shkatërrohen pas një kohe që ne mund të kontrollojmë shijen tone

Nëse nuk e keni provuar ende Telegramin, po humbni kohën tuaj dhe pasi ta bëni, mund të mos mbani mend se çfarë është WhatsApp ose përfitimet e tij.

telegram
telegram
zhvilluesi: Telegrafi FZ-LLC
Çmimi: XNUMX EURO

Linjë

Linjë

Praktikisht pasi që WhatsApp është në dispozicion në treg, edhe ajo është Linjë. Suksesi i tij në disa vende është i krahasueshëm me atë të aplikacionit të mesazheve të menjëhershme në pronësi të Facebook, megjithëse në të tjerët kalon plotësisht pa u vënë re.

Of Line mund ta themi atë Isshtë një alternativë interesante, me një ndërfaqe, funksione dhe opsione pak më të ndryshme, me një prekje shumë aziatike. Ndër avantazhet e tij është mundësia e bërjes së thirrjeve VoIP ose shijimi i shërbimit përmes një kompjuteri falë versionit të tij të PC.

Për fat të keq, pavarësisht nga fakti që Line na ofron disa përparësi dhe karakteristika interesante, në Spanjë, për shembull, përdorimi i tij është shumë i kufizuar, që do të thotë se për shumë përdorues nuk është një alternativë e vërtetë për WhatsApp nëse nuk bindin miqtë dhe familjen që të ata fillojnë ta përdorin atë tani.

Sinjal

Sinjal

Një nga aspektet që vështirë se na bind për WhatsApp është privatësia që na ofron dhe sidomos ditët e fundit ajo që bën me të dhënat tona private. Nëse shqetësimi juaj është i lartë, një alternativë e shkëlqyer mund të jetë Sinjali, i cili ka miratimin e Edward Snowden.

Ndër avantazhet e ofruara nga ky aplikacion shumë i sigurt i mesazheve të menjëhershme janë kriptimi i të gjitha mesazheve, mundësia e bllokimit të disa mesazheve me një fjalëkalim ose bllokimi i fotove të ekranit.

Përveç sinjalit gjithashtu ju lejon të bëni thirrje zanore, siç ndodh në shumë aplikacione të tjera të këtij lloji, edhe pse me veçorinë interesante që tingulli i tyre është gjithashtu i koduar, siç është rasti me të gjitha mesazhet.

Sinjali - Mesazhe private
Sinjali - Mesazhe private
zhvilluesi: Fondacioni i sinjalit
Çmimi: XNUMX EURO

Hangouts

Hangouts

Edhe pse në kohët e fundit Google po përpiqet të dallohet brenda tregut konkurrues për aplikacionet e mesazheve të menjëhershme me Google Allo, ai tashmë ka një aplikacion të shkëlqyeshëm të këtij lloji të disponueshëm sot; Hangouts.

Ndoshta nuk kemi qenë në gjendje të vlerësojmë se si e meritonte këtë shërbim nga gjigandi i kërkimit, i cili na ofron mundësia për të dërguar dhe marrë mesazhe, por edhe për të bërë thirrje zanore dhe video thirrje, me cilësi të shkëlqyeshme në të dyja rastet. Sidoqoftë, suksesi i tij nuk ka qenë ashtu siç pritej përkundër faktit se ai mund të përdoret praktikisht në të gjitha platformat mobile dhe gjithashtu në versionin e tij desktop.

Google do të provojë përsëri me Google AlloEdhe pse mbase duhet ta konsideroni rritjen e Hangouts përsëri, sepse pa dyshim që është një nga aplikacionet më të mira të mesazheve të menjëhershme në treg dhe një alternativë e vërtetë për WhatsApp gjithmonë të fuqishëm.

Hangouts
Hangouts
zhvilluesi: Google LLC
Çmimi: XNUMX EURO

Skype

Skype

Një nga aplikacionet më klasike dhe më të popullarizuara të mesazheve të çastit është Skype, e cila fatkeqësisht me kalimin e viteve ka humbur rëndësi. Sidoqoftë, sot mund të jetë akoma një alternativë interesante ndaj WhatsApp dhe që shumë përdorues e përdorin në jetën e tyre të përditshme.

Virtyti i tij kryesor është cilësi jashtëzakonisht të madhe kur ofron telefonata me video, të cilën shumë e vendosin në kulmin e çdo thirrje normale, dhe mundësinë e dërgimit dhe marrjes së mesazheve.

Sot ai ka një numër të madh përdoruesish, në nivelin e biznesit dhe nga versioni i tij kompjuterik, megjithëse përdorimi i tij në pajisjet mobile përdoret gjithashtu gjerësisht.

Skype: Thirrje falas IM dhe video
Skype: Thirrje falas IM dhe video
zhvilluesi: Skype
Çmimi: XNUMX EURO

WeChat

WeChat

Ndoshta aplikacioni i mesazheve të çastit nuk është shumë i njohur për ju WeChat por aktualisht ka më shumë se 600 milion përdorues aktivë në të gjithë botën. Itshtë e vërtetë që në Spanjë dhe shumë vende të tjera ende nuk është bërë e njohur gjerësisht, por me numrin e madh të përdoruesve që ka, nuk mund të humbisnim mundësinë për ta përfshirë në këtë listë të alternativave të WhatsApp.

Në funksion të karakteristikave të tij, suksesi është më se i justifikuar dhe është si shumë të tjerë ju lejon të dërgoni dhe të merrni mesazhe, por gjithashtu të bëni thirrje video me një cilësi mjaft të lartë dhe gjithashtu përdorni aplikacionin përmes një prej shumë versioneve të disponueshëm. Si një kulm përfundimtar, ai është certifikuar nga Trust, diçka që shumë përdorues e vlerësojnë.

Koha në shumë vende nuk ka ardhur për WeChat, por ndoshta të metat e WhatsApp së shpejti do ta bëjnë atë një sukses global dhe ne do të fillojmë ta përdorim atë në çdo cep.

WeChat
WeChat
zhvilluesi: WeChat
Çmimi: XNUMX EURO

BlackBerry Messenger

BlackBerry Messenger

Para se të ekzistonte WhatsApp, shumë përdorues tashmë kishin një aplikacion për mesazhe të menjëhershme në pajisjet tona BlackBerry. Siç e dini me siguri se po flasim BlackBerry Messenger që jo shumë kohë më parë ishte një shërbim i përdorur nga qindra mijëra njerëz në të gjithë botën. Në ditët e sotme, kriza në të cilën jeton BlackBerry dhe prania e saj e kufizuar në treg nuk humbet për askënd, por kjo nuk e ka bërë BBM të zhduket nga jeta jonë.

Kompania kanadeze është përpjekur të promovojë këtë shërbim, më shumë se i njohur për pothuajse të gjithë, i lansuar versione jo vetëm për pajisjet BlackBerry, por edhe për iOS dhe Android ku ata kanë arritur pak sukses.

BlackBerry Messenger është një aplikacion më shumë se interesant për mesazhe të menjëhershme që, siç ndodhi me BlackBerry, besohej se mund të mbijetonte gjithçka ose pothuajse gjithçka pa inovuar fare. Tani ai po përpiqet të gjejë veten përsëri dhe duket se po ia del mbanë, për momentin ata tashmë kanë bërë një hap të mirë me BBM, i cili është një alternativë ndaj WhatsApp për shumë përdorues.

BBM - Nuk disponohet më
BBM - Nuk disponohet më
zhvilluesi: BBM
Çmimi: Të shpallet

Opinion lirisht

Në ditët tona Ka shumë alternativa për WhatsApp në treg dhe një nga më të ndryshmet. Sidoqoftë, problemi nuk qëndron në gjetjen e një alternative që funksionon mirë dhe na ofron të njëjtat opsione dhe funksione si aplikacioni në pronësi të Facebook, por më tepër në gjetjen e një në të cilën janë të gjithë miqtë, të njohurit ose të afërmit tanë.

Në rastin tim ditë më parë vendosa të largohem nga WhatsApp, me shumë trishtim dhe nostalgji, për të bërë lëvizjen në Telegram. Nuk kam asnjë ankesë në lidhje me funksionimin e WhatsApp, megjithëse nuk jam i gatshëm të tregtoj të dhënat e mia private dhe personale, siç dëshiron të bëjë aplikacioni më i popullarizuar i mesazheve në botë. Ashtu si unë, ka me siguri shumë të tjerë, të cilët do të humbin kontaktin me disa njerëz, por që do të kenë të dhënat e tyre në mënyrë të sigurt.

Të hedhësh hapin nga WhatsApp në një tjetër aplikacion për mesazhe të çastit nuk është aspak traumatike siç besojnë shumë Dhe ka gjithnjë e më shumë alternativa të një cilësie më të lartë dhe madje më të mirë se WhatsApp dhe gjithnjë e më shumë përdorues po përdorin disa aplikacione mesazhesh njëkohësisht, kështu që pak nga pak ato probleme të gjetjes së vetëm disa njerëzve në shërbimin në pronësi të Facebook.

Cila është alternativa më e mirë për WhatsApp për ju?.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Rodolfo Hernandez dijo

    Zgjodha viber sepse këtu në Amerikën Latine ka shumë ndjekës,