Amazon Fire TV Stick (2020), një klasik që vazhdon të funksionojë

Amazon ka një sërë pajisjesh Fire me të cilat përpiqet të plotësojë nevojat e një numri të mirë përdoruesish duke ofruar karakteristika të lidhjes dhe një vlerë të rregulluar për para. Nga ana e tij, Amazon Fire TV Stick Duhet shumë kohë që ne ta bëjmë televizionin tonë më të “zgjuar”.

Amazon ka vendosur të rinovojë gamën Fire TV Stick me një produkt të ri që merr disa lajme në këtë vit 2020. Ne do të hedhim një vështrim në alternativën më të lirë për të pajisur TV-në tonë me aftësi inteligjente me sistemin e vet operativ, hidhni një vështrim në Amazon Fire TV Stick me ne.

Materialet dhe dizajni

Në këtë seksion, kompania e Amerikës së Veriut nuk ka inovuar aspak për disa vjet. Amazon Fire TV Stick dallohet për madhësinë e tij kompakte dhe pak "frills". Ideja është që ajo të mbetet plotësisht e fshehur pas televizorit ose monitorit me të cilin ne duam ta lidhim atë, dhe e bën këtë shumë mirë.

 • A ju pëlqeu? Bleje! >> LINK

Isshtë bërë prej plastike plotësisht të zezë, ngjyra e vetme nga e cila mund të blejmë njësinë, dhe nuk ka asnjë LED ose detaje informuese. Thjeshtësia ka qenë gjithmonë flamuri identifikues i këtij lloji të produkteve Amazon Fire, dhe ky nuk do të ishte përjashtimi.

 • dimensionet: 86 x 30 x 13 mm
 • pesha: 32 gram

Shumë larg, për shembull, nga ajo që Google propozon me Chromecast-in e saj me ngjyra të ndezura dhe dizajne të rrumbullakosura, pikërisht ai që tani do të pozicionohet si rivali kryesor i Fire TV Stick i Amazon për sa i përket funksionaliteteve dhe madje edhe në nivelin e çmimit nëse e krahasojmë atë me vëllain e tij të madh, Fire TV Stick 4K.

Ne kemi përfshirë në kutinë adapter rryme, kabllo microUSB (në rast se mendonit se ishin zhdukur) dhe një zgjatues për HDMI që do të na ndihmojë në situata të caktuara, përmbajtje identike me atë që kishim deri më sot.

Karakteristikat teknike

Stick TV zjarri i Amazon Ka nënkuptuar një përmirësim të lehtë në seksionin teknik në lidhje me paraardhësin e tij, dhe megjithëse është e vështirë të diferencohen, në këtë rast ne po flasim qartë për botimin që arriti në fillim të shtatorit 2020 dhe që ne e kemi analizuar që atëherë .

Për të lëvizur sistemin operativ dhe pjesën tjetër të aftësive teknike Amazon ka zgjedhur një procesor Quad-Core 1,7 GHz (Grownshtë rritur 0,4 GHz) nga ai që nuk përmend prodhuesin, megjithatë, për produktet e tjera të markës mund të supozojmë se ata janë kthyer për të vënë bast në MediaTek. Mund ta blini nga 39,99 euro në Amazon (lidhja).

Sa për ruajtjen e brendshme, kjo Fire TV Stick ka gjithsej 8 GB, të dizajnuara kryesisht për aplikime, pasi lidhja përmes microUSB me një PC mund të jetë problematike pa njohuritë e nevojshme. Nga ana e saj, ne kemi GPU IMG GE8300 i ngarkuar për të na ofruar përmbajtje në Full HD 1080p, rezolucioni maksimal i mbështetur nga ai. Ne kemi 1 GB RAM.

Ne kemi WiFi me antenë të dyfishtë (MIMO) e pajtueshme me rrjetet 2,4 GHz dhe 5 GHz, diçka që ka evoluar me kalimin e kohës, të tilla si Bluetooth 5.0 për ndarjen e përmbajtjes dhe BLE për pajisje.

Ne kemi formate shumë të ndryshme të përmbajtjes video, HDR 10, HDR10 +, HLG, H.265, H.264 dhe Vp9 sigurisht për sa kohë që TV-ja jonë është plotësisht e pajtueshme. Megjithëse nuk përmendet Dolby Vision, ne e imagjinojmë këtë për shkak të çështjeve të familjes mbretërore. Sidoqoftë, në tingull gjejmë nënshkrimin e markës, Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital + tingulli rrethues dhe transmetimi i audios përmes HDMI për Dolby Digital, Dolby Digital + dhe Dolby Atmos.

Lidhur me imazhin, ne do të kemi një maksimum prej 60 FPS për përmbajtjen si në cilësi të plotë HD ashtu edhe në cilësi më të ulët, diçka për tu mbajtur në mend. Prandaj jemi përballë brezit të tretë Fire TV Stick.

Komanda nuk ndryshon por mjafton

Në këtë rast, komanda na lejon të menaxhojmë Alexa, ndihmësi virtual i kompanisë së Jeff Bezos, përmes kontrollit të zërit. Ky telekomandë ka përmasa 38 x 142 x 16 mm dhe pa bateri peshon rreth 43 gram.

Për ta përdorur atë do të na duhen dy bateri AAA që futen lehtësisht përmes sistemit të poshtëm. Përveç kësaj, këto bateri janë të përfshira në paketim, diçka për të mbajtur parasysh, pasi jo të gjitha markat japin këtë detaj të thjeshtë.

 • Bleni me çmimin më të mirë> BLERJE

Ky telekomandë do të funksionojë si përmes Bluetooth dhe infra të kuq, Dhe fakti është se një nga avantazhet e tij është që ne do të jemi në gjendje të kontrollojmë televizionin direkt me telekomandë nëse dëshirojmë, me një buton ekskluziv të fikjes për televizorin, diçka që do ta vlerësojmë në përdorimin e tij më të përditshëm.

Sa i përket udhëzimeve zanore, ato janë më se të mjaftueshme me mikrofonin e tij të vendosur në pjesën e sipërme qendrore. Në këtë seksion, kontrolli i Fire TV Stick ka përparuar me kalimin e kohës, por ai ende ka butona që mund të jenë tepër të fortë ose me cilësi të qartë inferiore kur krahasohen me televizione me rreze të mesme dhe me nivele më të larta, diçka që njollos përvojën e përdoruesit. Sidoqoftë, Në një TV Samsung shohim se mund ta bëjmë atë të funksionojë drejtpërdrejt me telekomandën zyrtare.

Një përvojë shoqëruese e përdoruesit

Si gjithmonë, ky Fire TV Stick nga Amazon Ka një shtresë personalizimi në krye të Android. Sistemi rrjedh dhe e bën atë mirë, duke ofruar një përvojë shumë të mirë të përdoruesit, superior ndaj asaj që mund të presim nga kontrolluesi. Por kjo është diçka që veteranët e gamës Fire TV Stick e dinin tashmë.

Extremelyshtë jashtëzakonisht e lehtë për tu konfiguruar, si gjithmonë, me disa trokitje të thjeshta dhe duke lidhur llogarinë tonë Amazon, do të na ofrohet shkarkimi i aplikacioneve kryesore si p.sh. Movistar +, Spotify ose Netflix, përveç atyre të para-instaluar si Amazon Prime Video. Unë rekomandoj shumë të shkoni për një shfletues alternativ si Firefox.

Pasi të jemi brenda, mbetet vetëm të shijojmë, ne mund të instalojmë një mori aplikacionesh dhe përvoja vazhdon të jetë mbi rivalët, veçanërisht nëse marrim parasysh çmimin. Në fakt, performanca është më superiore se ajo e ofruar nga shumica e televizioneve të mesme të Samsung dhe LG, për shembull, duke e bërë atë një shok ideal beteje.

Fire Stick TV
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
39,99
 • 80%

 • Fire Stick TV
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • performanca
  Redaktori: 90%
 • Conectividad
  Redaktori: 80%
 • konfiguracion
  Redaktori: 80%
 • aplikimet
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Kompakt dhe minimalist
 • Ai lëviz me rrjedhshmëri ekstreme
 • Çmimi është i pamposhtur
 • Aplikim i shkëlqyeshëm Candida

Contras

 • Ndërtimi i kontrolluesit njollos përvojën
 • Shumë përparësi për të pasur përmbajtje në OS
 

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)