Amazon Fire TV Stick Max, tani me WiFi 6 dhe HDR

Amazon vazhdon të vë baste në sferën e Fire TV për të qeverisur, nëse nuk po e bën tashmë këtë, tregun për lojtarët multimedialë në televizion. Ndërsa është e vërtetë që Smart TV i ndërtuar në televizorët më të fundit është shumë kompetent, këto pajisje të vogla vazhdojnë të na ofrojnë një liri dhe pajtueshmëri të vështirë për t'u përshtatur.

Ne analizojmë Amazon Fire TV Stick Max të ri, bast më të fundit të Amazon për versionin e tij kompakt tani me WiFi 6 dhe të gjitha teknologjitë HDR. Ne do t'i hedhim një sy të gjitha lajmeve që sjell ky produkt i ri i Amazon dhe nëse ia vlen vërtet në krahasim me alternativat më të lira të së njëjtës familje Fire TV.

Materialet dhe dizajni

Amazon vazhdon të vë baste për këto lloje produktesh për respekt për mjedisin, 50% e plastikës së përdorur në këtë media player të transmetimit vjen nga materiali i ricikluar pas konsumit. 20% e plastikës së përdorur në telekomandë vjen nga materiali i ricikluar pas konsumit.

Fire TV Stick 4K Max

 • Përmbajtja e kutisë:
  • Përshtatës HDMI
  • Kabllo USB në microUSB
  • Përshtatës i energjisë 5 W
  • Fire TV Stick Max
  • unë Dërgoj
  • Bateritë për telekomandën

Dimensionet e pajisjes janë 99 x 30 x 14 mm (vetëm pajisje) | 108 x 30 x 14 mm (përfshirë lidhësin) për një peshë më të vogël se 50 gram.

Një komandë shumë e rinovuar

Si në peshë ashtu edhe në dimensione, kontrolli mbetet pothuajse identik me versionin e mëparshëm, Përkundër kësaj, ajo është zvogëluar me një centimetër në gjatësi, para se të kishim 15,1 cm në kontrollin tradicional ndërsa kontrolli i ri mbetet në 14,2 centimetra në gjatësi. Gjerësia mbetet e njëjtë në 3,8 centimetra në total, dhe trashësia zvogëlohet pak nga 1,7 centimetra në 1,6 centimetra.

Telekomandë Fire TV

Ai ndryshon butonin për të thirrur Alexa, e cila edhe pse ruan përmasat tani është blu dhe përfshin logon e asistentit virtual të Amazon, ndryshe nga imazhi i mikrofonit që tregoi deri më tani.

 • Ne vazhdojmë me bllokun e kontrollit të butonit dhe udhëzimet, ku nuk gjejmë ndonjë ndryshim. E njëjta gjë ndodh me dy rreshtat e ardhshëm të kontrollit të multimedias, duke gjetur nga e majta në të djathtë dhe nga lart poshtë poshtë sa vijon: Backspace / Back; Fillo; Cilësimet; Rikthim; Luaj / Ndalo; Qarkulloj.
 • Po, dy butona shtohen në anën dhe anën e kontrollit të volumit. Në të majtë një buton «heshtje» është përfshirë për të heshtur shpejt përmbajtjen, dhe në të djathtë do të shfaqet një buton udhëzues, shumë i dobishëm për të parë përmbajtjen në Movistar + ose informacionin për atë që po luajmë.

Së fundi, katër shtesat më të dukshme janë për pjesën e poshtme, ku zbulojmë butona të dedikuar, shumëngjyrësh dhe me përmasa të konsiderueshme për Qasje e shpejtë: Amazon Prime Video, Netflix, Disney + dhe Amazon Music respektivisht. Këta butona nuk janë aspak të konfigurueshëm për momentin. Kështu gjërat, kontrolli vazhdon të ofrojë një ndjesi të hidhur në këtë aspekt. Kjo bie ndesh drejtpërdrejt me, për shembull, kontrollet e nivelit të mesëm dhe të nivelit të lartë nga Samsung ose LG dhe krijon një ndjesi të çuditshme ndaj ndryshimit.

Karakteristikat teknike

Në këtë rast Amazon Fire TV Stick Max Është befasuese për madhësinë e saj dhe faktin që strehon të gjitha teknologjitë e riprodhimit të amazon fire tv kub, versioni më i lartë i produkteve të ngjashme të Amazon. Me këtë nënkuptojmë se është i pajtueshëm me rezolucionin 4K, i pajtueshëm me versionet e ndryshme të HDR, ndër të cilat është Dolby Vision, si dhe audio e virtualizuar Dolby Atmos që po bëhet kaq në modë së fundmi.

 • procesori: MT 1.8 me katër bërthama 8696 GHz
 • GPU: IMG GE8300, 750 MHz
 • WiFi 6
 • Dalja HDMI ARC

Nga ana e tij ka edhe funksionalitetin Picture in Picture dhe për këtë shoqërohet me 8 GB hapësirë ​​ruajtëse totale (8 GB më pak se Fire TV Cube dhe i njëjti kapacitet si vëllezërit e motrat e tij më të vegjël) si dhe 2 GB RAM (identike me Fire TV Cube). Për ta bërë këtë, përdorni a CPU 1,8 GHz dhe një GPU 750 MHz pak më e lartë se pjesa tjetër e gamës Fire TV Stick por disi inferiore edhe në të njëjtën kohë ndaj Kubit TV Fire. E gjithë kjo do të thotë që ky Fire TV Stick Max është 40% më i fuqishëm se pjesa tjetër e gamës Fire TV Stick të paktën sipas vetë Amazon.

Është për t'u habitur në këtë pikë që ata vazhdojnë të bastojnë në microUSB si një portë lidhjeje për të siguruar energji për pajisjen, e cila do të jetë e pamundur të kalojë përmes portës USB të shumicës së televizorëve, megjithatë, Ata kanë detajin që të na ofrojnë një karikues 5W në kuti. Integrimi i një karte të rrjetit të teknologjisë së fundit WiFi 6 është pikërisht një nga asetet e saj më të mëdha.

Duke përdorur FireOS në televizorin tuaj

Lidhur me rezolucionin e imazhit, pa kufizime do të jemi në gjendje të arrijmë UDH 4K me një shpejtësi maksimale prej 60 FPS. Kjo nuk do të thotë se ne në fakt do të jemi në gjendje të shijojmë pjesën tjetër të përmbajtjes në rezolucione të tjera që jemi në gjendje t'i riprodhojmë. Rezultati në testet tona me ofruesit kryesorë të përmbajtjes audiovizuale të transmetimit ka qenë i favorshëm. Netflix arrin lartësitë e rezolucionit 4K HDR pa probleme dhe pa kërcitje, duke ofruar rezultate pak më të mprehta sesa përmes sistemeve të tjera si Samsung TV ose webOS. 

Sistemi operativ i vet dhe i personalizuar ndihmon shumë për këtë. Funksionon pak më shpejt se pjesa tjetër e gamës Fire, edhe me aplikacione vërtet të rënda dhe emulatorin e rastit.

Mendimi i redaktorit

Ky Fire TV Stick 4K Max është i pozicionuar në 64,99 euro, që është një diferencë prej vetëm 5 € në krahasim me versionin 4K, sinqerisht ia vlen të paguani 5 € më shumë për të pasur karakteristikat që i dallojnë të dyja. Nëse nga ana tjetër po studiojmë për të blerë TV Stick normal sepse nuk na duhen më shumë se përmbajtje Full HD, ndryshimi është i jashtëzakonshëm. Nga këndvështrimi im, është e arsyeshme të vihet bast ose në Fire TV Stick për 39,99 euro, ose shkoni direkt në Fire TV Stick 4K Max për 64,99 euro duke gjetur një përvojë të plotë të nivelit të lartë.

Fire TV Stick 4K Max
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
64,99
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • Conectividad
  Redaktori: 90%
 • performanca
  Redaktori: 80%
 • Sistemit operativ
  Redaktori: 85%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 80%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

Pro dhe kundër

rekuizitë

 • Kompakt dhe i lehtë për t'u fshehur
 • Një OS i punuar dhe shumë i pajtueshëm me aplikacione të ndryshme
 • Punon pa dridhje, e lehtë dhe e rehatshme

Contras

 • Materialet e komandës mund të përmirësohen
 • Nuk funksionon me USB-në e televizorit

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)