Amazon rinovon kontrollin e zërit Alexa dhe ne e testuam atë

Kompania e Jeff Bezos vazhdon të demokratizojë dhe mbretërojë në sektorin e TV të zgjuar, duke përditësuar kështu vazhdimisht katalogun e produkteve argëtuese. Këtu kemi analizuar të gjitha variantet e ekonomisë Televizioni Amazon Fire Stick dhe natyrisht Kubi mendjemadh Amazon Amazon TV Cube.

Telekomanda e re e Amazon Alexa Voice (Brezi i 3 -të) është lëshuar me ndryshime të vogla në dizajn dhe ne e testuam atë tërësisht. Mësoni me ne se në çfarë përbëhen ndryshimet në telekomandën e re të Amazon dhe si mund ta përmirësoni përvojën tuaj me Fire TV falë këtij aksesori të vogël por interesant.

Rinovimi dhe shumë butona

Si në peshë ashtu edhe në dimensione komanda mbetet pothuajse e pacipë, Përkundër kësaj, ajo është zvogëluar me një centimetër në gjatësi, para se të kishim 15,1 cm në kontrollin tradicional ndërsa kontrolli i ri mbetet në 14,2 centimetra në gjatësi. Gjerësia mbetet e njëjtë në 3,8 centimetra në total, dhe trashësia zvogëlohet pak nga 1,7 centimetra në 1,6 centimetra. Komanda e re tani është në dispozicion në Amazon me një çmim prej 29,99 euro.

Ne fillojmë me pjesën e sipërme, ku ruhet rregullimi i butonit të energjisë, vrima për mikrofonin dhe treguesi LED i statusit. Ai ndryshon butonin për të thirrur Alexa, e cila edhe pse ruan përmasat tani është blu dhe përfshin logon e asistentit virtual të Amazon, ndryshe nga imazhi i mikrofonit që tregoi deri më tani.

Ne vazhdojmë me bllokun e kontrollit të butonit dhe udhëzimet, ku nuk gjejmë ndonjë ndryshim. E njëjta gjë ndodh me dy rreshtat e ardhshëm të kontrollit të multimedias, duke gjetur nga e majta në të djathtë dhe nga lart poshtë poshtë sa vijon: Backspace / Back; Fillo; Cilësimet; Rikthim; Luaj / Ndalo; Qarkulloj.

Po, dy butona shtohen në anën dhe anën e kontrollit të volumit. Në të majtë një buton «heshtje» është përfshirë për të heshtur shpejt përmbajtjen, dhe në të djathtë do të shfaqet një buton udhëzues, shumë i dobishëm për të parë përmbajtjen në Movistar + ose informacionin për atë që po luajmë.

Katër shtesat më të dukshme janë për pjesën e poshtme, ku zbulojmë butona të dedikuar, shumëngjyrësh dhe me një madhësi të konsiderueshme për Qasje e shpejtë: Amazon Prime Video, Netflix, Disney + dhe Amazon Music respektivisht. Këta butona nuk janë aspak të konfigurueshëm për momentin.

pajtueshmëri

Si mund të ishte ndryshe, komanda e re e kontrollit zanor të gjeneratës së tretë filloi këtë vit 2021 është në përputhje me shumicën dërrmuese të produkteve që funksionojnë Fire TV të Amazon: Fire TV Stick Lite, Fire TV Stick (brezi i 2 -të dhe më vonë), Fire TV Stick 4K, Fire TV Cube (brezi i parë dhe më vonë) dhe Amazon Fire TV (gjenerata e 1. Fatkeqësisht, nuk mbështet gjeneratën e parë dhe të dytë të TV tradicional Fire, as brezi i parë i Fire TV Stick.

Ajo mban pajtueshmëri të lartë me televizorët dhe shiritat e zërit. Siç ka ndodhur deri më tani, një nga tërheqjet më të mëdha të azhurnimit të tij është pikërisht se ne mund të heqim dorë nga kontrolli vendas i televizorit për ta menaxhuar atë dhe kështu të shmangim kontrollin kudo.

Karakteristikat teknike

Telekomanda punon me dy bateri AAA, të cilat përfshihen në paketë. Lidhshmëria, përveç sistemit infra të kuq që funksionon deri më tani, bazohet në një version të Bluetooth që ne nuk e njohim për momentin. Sa i përket autonomisë, As Amazon nuk ka dhënë një datë të caktuar të jetëgjatësisë së baterisë, por kjo do të varet shumë nga përdorimi që i kemi dhënë. Nëse shërben si shembull, unë kam përdorur një TV Amazon Fire Stick që nga fillimi i tij në Spanjë dhe për momentin bateritë janë akoma origjinale.

Komanda, Megjithë rinovimet e tij në nivelin e projektimit, ai nuk ka marrë ndonjë rritje çmimi, ne jemi në 29,99 euro, që është pikërisht ajo që kushton komanda e gjeneratës së mëparshme. Sigurisht, kushton vetëm 10 euro më pak se Fire TV Stick, i cili përfshin telekomandën, një vendim i vështirë edhe pse do të kurseni disa euro nëse keni humbur ose thyer telekomandën. Tani është plotësisht i disponueshëm në Amazon.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.