Ne analizojmë Wiko UPulse, një celular me një aparat fotografik të mirë dhe një çmim disi të lartë

Prezantimi i Wiko UPulse

Wiko ka lindur në Marsejë (Francë) në 2011. Gjatë gjithë këtyre viteve është përhapur në rreth 30 vende dhe vetëm vitin e kaluar ajo arriti të shesë 10 milion terminale.

Kompania ka terminale të ndryshëm në katalogun e saj dhe ne mund të gjejmë alternativa shumë të ndryshme që kryesisht i referohen hyrjes ose intervalit mesatar. Brenda këtij të fundit ne gjejmë protagonistin tonë: Wiko UPulse me të cilin kemi kaluar javët e fundit duke u përpjekur ta njohim më nga afër dhe ju sjell përshtypjet tona të dorës së parë. Para se të fillojmë duhet t'ju tregojmë se në këtë Wiko UPulse ka dritë dhe hije. Dhe ne parashikojmë që tipari që bie më shumë në sy është kamera e tij. Por për të vazhduar duke ju dhënë më shumë detaje

Dizajni dhe shfaqja

Wiko uPulse lëviz midis dy diapazoneve: të ulët dhe të mesëm. Dhe gjëja e parë që do të tërheqë vëmendjen tuaj është faktori i saj i formës dhe që kompania franceze ka vendosur të vërë bast në një shasi metalike në vend të plastikës së fortë ose polikarbonatit. Gjithashtu, ekrani i tij arrin në 5,5 inç në mënyrë diagonale, megjithëse arrihet vetëm rezolucioni HD (1.280 x 720 pixel). Sipas kompanisë, ky panel ofron një shkëlqim prej 500 nitesh, megjithëse jashtë kemi vërejtur se do të duhet të bëjmë bast në një nivel disi të lartë që të jemi në gjendje të dallojmë mirë përmbajtjen që shfaqet. Tani, është gjithashtu e vërtetë që me këtë madhësi të ekranit përdoruesi do të duhet të lëvizë më pak dhe do të jetë në gjendje të lexojë më rehat si dhe të shijojë videot në mënyrë të denjë.

Mbulesa e pasme ka një veçori dhe është se mund të hiqet. Arsyeja është e thjeshtë: Wiko nuk ka zgjedhur vendet e zgjerimit të kartës SIM dhe kujtesës në anët e shasisë dhe ka dashur t'i vendosë pranë baterisë. Ne anen tjeter, kjo e fundit nuk është e lëvizshme, një e dhënë që ne e kemi vlerësuar si negative. Për pjesën tjetër, është një celular i rehatshëm për ta mbajtur në duar. Dhe falë materialeve të përdorura, ajo ndihet rezistente.

Analiza e rishikimit të Wiko UPulse në Actualidad Gadget

Fuqia dhe kujtesa

Wiko UPulse mbart brenda një Procesori 4-bërthamë i nënshkruar nga MediaTek. Modeli i saktë është MTK6737 i cili ka një frekuencë pune prej 1,3 GHz.

Këtij çipi duhet t’i shtojmë një 3 GB RAM dhe 32 GB hapësirë ​​të brendshme për të shpëtuar gjithçka që vjen në mendje. Me këto shifra mund t'ju sigurojmë se detyrat e përditshme do të kryhen pa ndonjë problem dhe me rrjedhshmëri të mjaftueshme. Për më tepër, të kesh aplikacione të ndryshme të hapura në sfond nuk do ta bëjë as smartphone-in francez të rrëmujë.

Tani, ne kemi testuar disa lojëra dhe e vërteta është se pajisjet nuk janë të dizajnuara për këtë qëllim. Kjo do të thotë, do të jetë në këtë kuptim kur ne e pranojmë më së shumti procesorin që ka brenda. Por ne përsërisim se jashtë këtij aspekti, Wiko UPulse punon mjaft mirë dhe rrjedhshëm.

Siç kemi treguar më parë, duke ngritur mbulesën e pasme do të jeni në gjendje të futni kartat e kujtesës në të MicroSD që arrijnë një hapësirë ​​maksimale prej 128 GB.

Kamera Wiko UPulse

Kamera Wiko UPulse: mbase më e mira në tërësi

Ne do të fillojmë me pjesën më të keqe të kësaj kamere që shoqëron terminalin. Dhe është në pjesën e regjistrimit të videos: mund të arrini vetëm një rezolucion maksimal prej 720p (HD). Ky është ndoshta një handikap kur vendoset. Dhe është që kompania franceze mund të ketë menduar të ngrejë këtë rezolucion një hap më tej dhe të afrohet edhe më afër një kategorie mesatare. Sidoqoftë, aty ku bie në sy kjo Kamera fotografike me rezolucion 13 megapiksel po kap imazhe në fotografi. Shtë e vërtetë që kamera do të performojë më mirë në hapësira të ndriçuara mirë sesa në kushte të ndriçimit të ulët. Por në këtë kuptim të fundit ajo sillet shumë më lart se konkurrenca e drejtpërdrejtë; Ka terminale të nivelit fillestar në të cilin zhurma në fotot e natës është aq e lartë sa të gjitha detajet lihen jashtë.

gjithashtu, kamera Wiko UPulse ka një modalitet "Super Pixel" që merr fotografi me rezolucion të 52 megapikselëve dhe në të cilat arrihet një shkallë e lartë e detajeve nëse i zmadhojmë ato. Po kështu, aplikimi i fotografimit të këtij terminali Wiko ju lejon të aplikoni filtra të ndryshëm për një përfundim më artistik.

Në pjesën e përparme do të kemi edhe një aparat fotografik (8 megapixel rezolucion) dhe kjo do të na lejojë të bëjmë thirrje video ose të marrim njëri-tjetrin.

Rishikimi i lojërave video Wiko UPulse

Sistemi operativ dhe lidhjet

Ne po përballemi me një pajisje me fole të dyfishtë SIM, kështu që ju mund të mbani dy numra telefoni në këtë pajisje. Ne gjithashtu duhet t'ju themi që Wiko ka një detaj me konsumatorët e tij dhe kjo është se ofron adaptorë SIM në mënyrë që sapo pajisja të arrijë në duart tuaja ta përdorni që në momentin e parë. Po kështu, dhe siç është rasti me shumicën e telefonave inteligjentë në treg, Wiko UPulse bazohet në Android, më saktësisht në Android 7.0 Nude. Dhe megjithëse nuk është versioni i fundit në treg, vlerësohet që dy versione nuk janë lënë pas si në shumë alternativa.

Wiko përdor një ndërfaqe përdorimi të personalizuar - WikoUI është pagëzuar. Funksionimi i tij është i saktë, por asgjë si Android i pastër për një përvojë fluide në këtë drejtim. Tani, duhet ta themi gjithashtu atë Nuk është një nga personalizimet më të këqija.

Lidhur me lidhjet, ky terminal është i pajtueshëm me LTE (4G); Ka WiFi, Bluetooth 4.0, GPS dhe fole audio 3,5 mm. Ju gjithashtu do të keni Akordues radio FM. Po, saktësisht, ju do të jeni në gjendje të akordoheni në radio stacione pa përdorur normën tuaj të të dhënave.

Më në fund, ta them atë në pjesën e pasme të Wiko UPulse do të kemi një lexues të gjurmëve të gishtave. Kjo do të na ndihmojë të zhbllokojmë terminalin si dhe të lëshojmë aplikacione; vendosja e gishtit mbi të kur pajisja është pa punë do të bëjë që terminali të shkyçet dhe të lëshojë aplikacionin.

Mbrapa e Wiko UPulse

autonomi

Bateria që shoqëron Wiko UPulse ka një Kapaciteti 3.000 miliamp. Sipas të dhënave të kompanisë, ajo do të na ofrojë një autonomi të plotë një ditë pa probleme. Në testet tona kemi arritur midis 5 dhe 6 orë në ekran. Megjithëse, jini të kujdesshëm, si gjithmonë, shifrat do të varen nga përdorimi që çdo përdorues i bën njësisë së tij.

Çmimi dhe mendimi i redaktorit

Wiko UPulse është një celular i përqendruar në përdorues të të gjitha llojeve. Tani, prodhuesi tregon se audienca e synuar është më e reja. Eshte nje smartphone në gjendje të funksionojë me lehtësi në të gjitha detyrat e përditshme: shfletimi i internetit, rrjetet sociale, redaktimi i dokumenteve të zyrës në lëvizje ose menaxhimi i postës elektronike. Megjithatë, posa të kërkohet pak më shumë energji për të luajtur lojëra video nga Google Play, ai është vendi ku ai çalon më shumë.

Ka një ndërtim të mirë dhe kamera e tij befason për ligën në të cilën ai luan. Ok taniçmimi i tij prej gati 180 euro mund të na vë në dyshim; është shumë e mundshme që ju të gjeni pajisje për një çmim të ngjashëm. Dhe mbi të gjitha, që ofron performancë më të mirë në aspekte më të fuqishme siç është koha e lirë.

Wiko UPulse
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 3.5 yje
178
 • 60%

 • Wiko UPulse
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 85%
 • Ekran
  Redaktori: 75%
 • performanca
  Redaktori: 65%
 • Kamera
  Redaktori: 90%
 • autonomi
  Redaktori: 80%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 70%

Pro dhe kundër të Wiko UPulse

rekuizitë

 • Kamera e mirë
 • Dizajn metalik
 • Android 7 Nougat është instaluar
 • Radio FM

Contras

 • Bateri jo e lëvizshme
 • Disi çmim i lartë
 • Nuk ka NFC

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.