Analiza e palës së parë

Strider

Riparime, saga të shpëtuara dhe shumë të tjera që janë prishur - atje kemi si shembuj Resident Evil o Silent Hill- janë disa nga konstantat që kemi parë gjatë gjithë brezit të gjatë të PlayStation 3 y Xbox 360. Capcom, natyrisht, nuk ka pasur një rrugë të mesme: rastet e Komando bionike, e cila ishte një hap i gabuar, ndërsa DmcPavarësisht acarimeve të padurueshme të padrejta të disa tifozëve, ishte një lojë e shkëlqyeshme në çdo rregull.

Tani është radha e ninja me katana lazer: Strider. Kanë kaluar 25 vjet pritje për të pasur një rishikim të klasikut të vitit 1989, i cili vjen vetëm përmes shkarkim dixhital -gjerat e modernitetit- per PC, PlayStation 4, PlayStation 3, Xbox One y Xbox 360.

Capcom ia ka besuar Lojëra të dyfishtë Helix (GI Joe: Rise of Cobra, Green Lantern, Silent Hill Homecoming, Killer InstinctThe) Detyra e azhurnimit të kësaj klasike nga arkada e viteve 80, e cila kishte portat e veta për konzola të vjetra si SHKP ose Sega Mega Drive, përveç një pjese të dytë që doli ekskluzivisht për të parën PlayStation. Për ata që nuk e dinë StriderPremisat e tij për të luajtur - si shumë lojëra të kohës - bazoheshin në një vështirësi shumë të ngushtë me një lojë që përzihej platformë veprimi dhe 2D.

drejtues 7

Komploti i Strider na vendos në një të ardhme jo premtuese ku Toka po drejtohet me një dorë të hekurt nën tiraninë e të njohurit si Mjeshtër i madh. Një shoqëri e fshehtë e ninjas ka vendosur t'i japë fund hegjemonisë së tiranit që përpiqet ta vrasë atë, dhe kjo do të jetë Hiryū, më të spikatur në programet e trajnimit, të cilët duhet ta kryejnë atë detyrë duke përdorur aftësitë e tyre cifre, kunais dhe ninja ndërsa bëjnë rrugën e tyre përmes skenarëve 2D të përbërjes metroidvania.

drejtues 6

Përplasjet përleshje janë nyja më e zakonshme për të luajtur në lojë, ku secili armik mund të kërkojë të nxjerrë strategji të ndryshme nëse nuk duam që ata të bëhen një dhimbje koke e vërtetë: dhe kjo është dificultad loja i sjell ato në standardet e zakonshme të tani, duke zbuluar ato lojëra me djersë të ftohta nga arkadat e viteve tetëdhjetë. Kërcimet e matura, ngjitja në mure, shmangia e të shtënave dhe prerja e androideve në bel është përfaqësimi më i zakonshëm që do të shihni në ekran, edhe pse duke hyrë në detaje për kontrollin, nuk kam përfunduar të bind se karakteri mund të trajtohet vetëm me shkop i majtë, diçka që më duket e rëndë për një lojë me një lojë thjesht 2D.

drejtues 1

Përkundër faktit se skenarët mund të përmbajnë ndonjë vrimë të fshehur që fsheh një shtesë të zhbllokueshme, përvoja është lineare: gjithmonë do të ketë shigjeta ose shenja që na tregojnë se ku të shkojmë në çdo kohë ose të na tregojnë matësit e mbetur deri në objektivin tjetër. Dhe duke folur për skenarët, ai më ka lënë një Kontraste nuk është i kënaqshëm për të hasur në disa objekte të animuara ndërsa të tjerët janë jashtëzakonisht të butë, mungojnë në detaje apo edhe disi inerte.

drejtues 3

Clearlyshtë qartë e qartë se Strider Nuk është një lojë që në një nivel grafik ose teknik mund të konsiderohet edhe e shquar. Modelimi është shumë i thjeshtë, strukturimi mund të jetë më i pasur ose madje kemi disa skena të tmerrshme video me një trajtim teknik që mund të shkaktojë gjakderdhje të syve. Necessaryshtë e nevojshme të paralajmërohet dy gjëra të rëndësishme në këtë pikë të analizës: versione të vjetra gjen ata vrapojnë për në Fps 30, ndërsa ato të gjeneratë e re ata e bëjnë atë për të 60, dhe sinqerisht, në një lojë të këtij stili është mjaft e dukshme, kështu që, nëse është e mundur, blini versionet më të larta. Shënimi tjetër ka të bëjë me atë nuk ka blerje kryq në këtë lojë, domethënë, nëse për shembull fitojmë versionin e PS3, ne nuk do të kemi qasje në PS4.

drejtues 2

Një pikë tjetër negative është në ngarkim të ost: Gjithmonë kalon jashtëzakonisht pa u vërejtur dhe i mungon pjesa më pak interesante, jo vetëm për cilësi, por për të shoqëruar në mënyrë adekuate veprimin - është absurde të dëgjosh një melodi që duket se është marrë nga një ashensor ose nga salla e pritjes së dentistit ndërsa rrahim bakri me një dragua gjigand mekanik. Lidhur me kohëzgjatjen, loja në mënyrën e saj të fushatës mund të zgjasë disa Ore 5Megjithëse varet nga mënyra se si e trajtoni vështirësinë. Kur të mbaroni modalitetin e historisë, keni të tjera dy sfida: një nga akrobacitë që kalon skenarë në kohën më të shkurtër të mundshme dhe një tjetër që vjen të jetë mbijetesa klasike. E gjithë kjo për 15 euro.

drejtues 5

Ju tashmë e dini që në Lojërat Mundi Videot Ne përpiqemi t'i bëjmë vlerësimet tona sa më të sinqerta që të jetë e mundur, dhe ky nuk do të jetë përjashtimi: Unë prisja me padurim këtë kthim - edhe pse në fantazitë e mia ishte më tepër me një prodhim në Dmc- por pasi kalova lojën nëpër duar, do të thoja që të dy kemi qenë viktima të hype. Lojëra të dyfishtë Helix Nuk është ndër studimet më thelbësore në industri, siç e dimë të gjithë, dhe kjo punë me të Strider Nuk do ta heq atë etiketë: kontrolli nuk më ka bindur, as një seksion teknik të diskutueshëm, 30 fps PS3 y Xbox 360 ato janë një krim, një zhvillim disi monoton ... mund t'ju ofrojë disa seanca argëtuese, por tek unë nuk ka qenë në gjendje të zgjoj ekstazën që prisja me kthimin e këtij karakteri të dëshiruar.

SHENIMI PRFUNDIMTAR MUNDI VJ 6.5


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.