ChromeOS dhe Android do të ndjekin mënyrat e tyre të ndara

Lockheimer

Vetëm 2 muaj më parë thashethemet për Andromedën, shkrirja midis ChromeOS dhe Android që do të na çonte drejt një sistem operativ më i hapur dhe se mund të instalohet në përputhje me formatin që na nevojitet. Kjo do të thotë që Android do të afrohej më shumë me atë që është një format desktop dhe ChromeOS mund të ketë faqen e tij në tableta në të cilat një desktop në modalitetin falas do të ishte suksesi i tij i madh.

Sot Hiroshi Lockheimer, Shefi i ChromeOS, Android dhe Chromecast, i ka mohuar thashethemet dhe e ka bërë të qartë se si Android ashtu edhe ChromeOS do të ndjekin rrugët e tyre të ndara. Ai gjithashtu ka dhënë shpjegime që kjo të vazhdojë të jetë e tillë dhe megjithëse kemi parë disa afrime midis aplikacioneve Android dhe aplikacioneve të Chrome OS në javët e fundit.

Në podcast ku ai ka mohuar bashkimin e mundshëm, ai gjithashtu është përgjigjur cili është ndryshimi midis ChromeOS dhe Android në mënyrë që personi i thjeshtë të bëjë dallimin midis dy sistemeve. Lockheimer sqaron se ndryshimi kryesor midis të dyve është se si dhe për çfarë kanë lindur në atë kohë.

Ndërsa Android pa dritën me telefona dhe më pas u zgjerua në tableta, orë, televizione dhe më shumë, ChromeOS filloi jetën si një sistem operativ që është gjithnjë i azhurnuar. ChromeOS ka qenë jashtëzakonisht i suksesshëm në arsimin publik, por në mesin e përdoruesve të zakonshëm nuk ka tërhequr shumë tërheqje ndaj Windows të Microsoft.

Lockheimer tregon se të kesh dy produkte mjaft të suksesshëm që janë bashkuar në një, nuk do të kishte shumë arsye për të qenë për Google, dhe kjo është arsyeja pse të dy do të mbajnë mënyrat e tyre të ndara. Për të korrigjuar disponueshmërinë e aplikacioneve Android në pajisjet ChromeOS, ajo pohon se aplikacionet u bënë të disponueshme në pajisjet Chrome në mënyrë që të dy të ishin më të zhdërvjellët dhe të luanin me njëri-tjetrin. ChromeOS mori qasje në aplikacionet Android, ndërsa Android përfiton nga azhurnimet e pakufizuara të ChromeOS që u prezantuan në Android N beta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)