Aorus 5, laptopi i lojrave të nivelit fillestar të Gigabyte [Rishikimi]

Laptopët dikur ishin në pole të kundërta në botën e lojërave video, megjithatë, shumë marka kanë vendosur të krijojnë një seri laptopësh që ofrojnë betejë në sektorin e lojrave. Ju do të keni qenë në gjendje të shihni shumë analiza të këtij lloji të pajisjeve këtu në Actualidad Gadget. Sot kemi një produkt Gigabyte në tryezën e analizës për herë të parë. Zbuloni me ne atë që fsheh Aorus 5 i ri, gama e niveleve të hyrjes së Gigabyte të laptopëve të lojërave të dizajnuara për të gjithë audiencat. Si gjithmonë, ne do ta hedhim një vështrim shumë të thelluar në mënyrë që të mund ta njihni atë në thellësi.

Dizajni dhe materialet

Në provën tonë ne kemi përdorur më specifikisht modelin Gygabite Aorus 5 SB, një produkt i prodhuar tërësisht në plastikë të zezë. Ne kemi logon e markës në pjesën e pasme në argjend, por pa LED tipike RGB aq të mrekullueshme sa përdorin markat e tjera në sektor. Në këtë rast kemi masa prej 3? 61 (W) x 258 (D) x 27.9 (H) mm, gjë që e bën atë shpejt një nga pajisjet më të "menaxhueshme" në gamën e laptopëve të lojërave që jemi mësuar t'i testojmë. Kjo na ka habitur.

 • dimensionet: 3? 61 (W) x 258 (D) x 27.9 (H) mm
 • pesha: 2,2 Kg

Ne kemi një trackpad me madhësi të mesme me dy butona fizikë në pjesën e poshtme, lidhje në të dy anët dhe në anën e pasme (për shembull rrjeti dhe lidhja e energjisë) kështu që është mjaft e rehatshme për t'u përdorur. Sa i përket ftohjes, ne kemi gjetur fundin klasik dhe anët, pa gjetur zhurmë tepër të lartë. Duket se ftohet mjaft mirë dhe nxjerr nxehtësinë në mënyrë efikase. Unë gjithashtu u habita nga sa kompakt është ngarkuesi i tij me furnizimin me energji elektrike, gjithashtu më i vogël se zakonisht.

Karakteristikat teknike

Le të bëjmë tani një turne në thjesht teknik, ne fillojmë me procesorin, ku nuk mund të presim më pak se një Intel Core i7-10750H (2.6GHz-5GHz), që është, gjenerata e dhjetë e procesorëve Intel, më shumë se e provuar. Versioni që kemi testuar shoqërohet nga dy memorje RAM 8 GB që japin gjithsej 16GB DDR4 në 2933MHz dhe se ne mund të zgjerojmë lehtësisht deri në 64 GB, ndërsa pjesën tjetër të funksionaliteteve e kemi falë Mobile Intel HM470 Express Chipset si dhe grafikë të integruar Grafika Intel UHD 630 për detyra me kërkesë të ulët.

Tani shkojmë te karta grafike, ku shohim një NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti GDDR6 6 GB plotësisht i pajtueshëm me teknologjinë NVIDIA Optimus. Në këtë rast ne kemi testuar njësinë me 1TB hapësirë ​​ruajtëse SSD, por kujtojmë se kemi tre hapësira ruajtëse, një HDD 2,5 ″ dhe dy SSD M.2. 

Pa dyshim që teknikisht nuk na mungon asgjë dhe është një pajisje mjaft e ngushtë për sa i përket çmimit, ne kemi një kartë grafike me rreze të mesme në një pajisje me RAM të shpejtë, shkathtësi sa i përket SSD dhe një procesor më shumë se i provuar, pak për t’i thënë respektit.

Lidhshmëria dhe autonomia

Sa i përket lidhjeve, nuk na mungon absolutisht asgjë, do të bëjmë një përmbledhje të vogël të gjithçkaje që kemi në dispozicion. E vërteta është se nuk më ka munguar absolutisht asgjë, Unë kam gjetur një kompjuter portativ shumë të zhdërvjellët në këtë drejtim, në fakt isha i befasuar që kisha një lexues të kartave SD i cili gjithashtu do të na ndihmojë ta përdorim atë për të punuar më shpesh.

 • 1? X RJ-45
 • 1x HDMI 2.0 (me HDCP)
 • 1x USB2.0 Lloji-A
 • 1x USB3.2 Gen1 Type-A
 • 1x USB3.2 Gen2 Type-A
 • 1x DisplayPort 1.4 Type-C mbi USB 3.2 Gen 2
 • 1 x Mini ekran 1.2
 • 1 x lexues i kartave SD
 • 1 x lidhës mikrofoni
 • Foleja e kombinuar 1xAudio
 • 1x lidhës i rrymës

Sa i përket lidhjeve wireless kemi portin Realtek RTL8411B LAN dhe Intel AX200 për WiFi, Ne kemi një gamë të mirë WiFi sipas testeve tona, me vonesë të ulët në të dy rrjetet 2,4GHz dhe ato të rregullta 5GHz. Lidhur me Bluetooth, nuk mund të humbasë versionin 5.0.

Duke folur për baterinë kemi një Ngarkesë 180W dhe një ekip i polimereve të litiumit nga 48.96 orë, rezultati është i njëjtë si gjithmonë në këtë lloj pajisje, pak më shumë se dy orë kur e kërkojmë me lojëra video, më shumë se 6 orë me një punë standarde.

Multimedia dhe funksionalitete të tjera

Tani përqendrohemi në panelin tuaj LCD 15,6 inç, ka një shtresë mat, rezolucion Full HD dhe më interesantin, një shpejtësi rifreskimi 144Hz. Madeshtë bërë nga LG dhe ne kemi 72% të gamës NTSC. Ka një kornizë relativisht të hollë dhe në pjesën e sipërme gjejmë kamerën e saj të konferencës me rezolucion HD. Ekrani është një nga pikat kryesore të tij, ka ngjyra të rregulluara mirë, një reagim të mirë dhe një shkëlqim më se të mjaftueshëm.

Nga ana e tij Qendra e Lojërave Aorus i integruar do të na lejojë të modifikojmë disa karakteristika të tilla si ventilimi dhe performanca. Ne kemi një tastierë me ndriçim RGB e cila ofron një ndjesi gome dhe të cilën unë sinqerisht e pashë të këndshme pavarësisht nga fakti se ndoshta çelësat "përplaseshin" më shumë se sa duhej në disa rrethana. Moreshtë më komode të luash sesa të shkruash.

Ne nuk e harrojmë tingullin dy altoparlantë me 2W secili i rregulluar mirë, Megjithëse nuk kanë një vëllim veçanërisht të lartë, ato na lejojnë të shijojmë një stereo më të mirë që do të na nxjerrë nga telashet, pa një bas të dukshëm, natyrisht.

Mendimi i redaktorit

Me këtë Aorus 5SB ne kemi një «nivel të hyrjes» për kompjuterat e lojërave, pa harruar se do ta gjejmë rreth 1.300 euro në varësi të pikës së shitjes. Isshtë e vërtetë që dizajni dhe karakteristikat e tij na transportojnë në mes të rrezes, dhe realiteti është që unë të paktën nuk kisha nevojë për aq shumë lulëzim përsa i përket LED-ve dhe atyre gjërave që aq shumë i pëlqen grupit të ri të lojtarëve. Bëhet një kompjuter portativ më i rehatshëm për tu mbajtur, me më shumë se dimensione dhe peshë të mirë. Shpresojmë që ju ka pëlqyer analiza jonë dhe mos harroni të përfitoni nga kutia e komenteve.

Aorus 5SB
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
1300 a 1500
 • 80%

 • Aorus 5SB
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 65%
 • Ekran
  Redaktori: 80%
 • performanca
  Redaktori: 70%
 • autonomi
  Redaktori: 60%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 75%

rekuizitë

 • Materialet dhe dizajni
 • Hollësia
 • çmim

Contras

 • autonomi
 • Cilësia e tingullit
 

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.