Apple do të përdorë procesorët e saj në Mac

Aktualisht, Apple prodhon procesorët e saj në iPhone, në sajë të së cilës ju merrni një performancë të shkëlqyeshme dhe zakonisht tejkaloni procesorët që gjenden në Android. Por në rastin e Mac-ve të saj, kompania përdor procesorë Intel. Edhe pse duket se planet e ndërmarrjes Cupertino do ta ndryshojnë këtë shumë shpejt. Sepse ata do të bëjnë përpunuesit e tyre.

Apple dëshiron të heqë procesorët Intel dhe të përdorë të vetat nga viti 2020. Kështu që kompania dëshiron ta arrijë të gjithë këtë në vetëm dy vjet. Ky plan është pjesë e një iniciative të quajtur Kalamata që u zbulua dje.

Kompania dëshiron të unifikojë përvojën e saj të përdoruesit në të gjitha pajisjet që aktualisht tregton. Përveç kësaj, duket se plani tashmë është duke u zhvilluar. Si rezultat i kësaj, Aksionet e Intel ranë dje në tregun e aksioneve në SHBA.

Do të ishte hera e tretë që Apple do të migronte arkitekturën në procesorët e saj Mac. Tani, ata do të fillojnë këtë proces migrimi, i cili premton të zgjasë. Por me të cilën kompania shpreson të marrë pavarësi të madhe. Që në këtë mënyrë, ata do të jenë përgjegjës për të gjithë përbërësit e të gjitha pajisjeve tuaja.

Diçka që zvogëlon shumë varësinë tuaj nga kompanitë e tjera në sektor. Cfare ka me shume, Planet e Apple janë gjithashtu që të ketë përmirësime thelbësore në Mac. Meqenëse falë këtyre procesorëve të rinj ata do të kenë kontroll më të madh mbi mënyrën në të cilën bashkëveprojnë hardueri dhe softueri.

Kompania nuk u është përgjigjur këtyre pretendimeve në lidhje me projektin e saj të ri, siç është zakon. Por mediat kryesore tashmë kanë raportuar me shumë hollësi për këto plane. Pra, gjithçka tregon se është kështu. Apple do të braktisë procesorët Intel në vitin 2020 për të përdorur të vetat.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)