Apple të zgjerojë makineritë e saj të riparimit të ekranit iPhone

Horizon Machine, makina për riparimin e ekranit iPhone

Çdo ditë qindra ndoshta mijëra ekranet e pajisjeve iPhone janë prishur ane e mbane botes. Më e zakonshmja është një rënie, ose një goditje e fortë, e cila mund të përfundojë duke shkatërruar ekranin në mijëra pjesë të vogla ose, në rastet më të mira, duke shkaktuar një çarje që, ndërsa e lejon atë të funksionojë, mund të jetë vërtet e pakëndshme dhe, në në planin afatgjatë, mund të shkojë në më shumë.

Në internet ne gjejmë dhjetëra mësime se si të riparoni ose si të ndryshoni ekranin e prishur të iPhone tuaj, dhe me siguri afër shtëpisë ju keni një teknik, zyrtar ose jozyrtar, i cili kujdeset për të për një çmim modest ose jo aq modest. Por mbase ajo që nuk e dinit është ajo Apple ka një makinë shumë të veçantë që ju lejon të ndryshoni ekranin e iPhone në "zero presje" Dhe tani, ajo planifikon të zgjerohet në qindra teknikë të autorizuar të shpërndarë në më shumë se dy duzina vende të botës.

"Horizon Machine", makina për riparimin e ekranit iPhone, do të arrijë në qindra teknikë të autorizuar

Një nga frikat më të mëdha me të cilat përballen të gjithë përdoruesit e telefonave inteligjentë, dhe në këtë rast të veçantë të gjithë pronarët e iPhone, është se ekrani i pajisjes mund të prishet. Siç më tha një mik, "nëse prishet, është sepse e ke". Po, por riparimi i një ekrani të iPhone kushton një kulm, aq sa të bën të dëshirosh të blesh një të ri dhe për shkak të kësaj, shumë prej nesh kanë ndërmarrë të ndryshojnë vetë ekranin e iPhone. Personalisht, mbaj mend që e godita një herë, dhe me shumë sukses, në një iPhone 3GS, kështu që tashmë ka rënë pak shi që atëherë. Të tjerët preferojnë të shkojnë te teknikë të paautorizuar të cilët, padyshim, nuk ju japin asnjë garanci. Për më tepër, nëse iPhone juaj është nën garanci, ju do ta humbni atë, kështu që është diçka për të cilën duhet të mendoni me shumë kujdes.

Apple zakonisht nuk bën riparime të ekranit, por ju ofron një iPhone të ngjashëm të rikonstruktuar, "si të ri", diçka që nuk pranohet mjaft nga të gjithë, kështu që ai hyri në punë dhe mori një makinë të quajtur "Horizon Machine". Shtë një Makineri më e re që është e aftë të riparojë një ekran të thyer të iPhone pothuajse në vetvete Dhe tani, kjo makinë është gati të fillojë të shpërndahet në të gjithë botën.

Deri kohët e fundit, Këto makina me madhësinë e një mikrovalë të vogël ishin një sekretmirë, përkundrazi, një sekret i hapur që ka qenë në dispozicion në disa dyqane fizike të Apple në pjesë të ndryshme të botës dhe për disa teknikë të autorizuar shumë dhe shumë të zgjedhur. Por ndërsa koha e riparimit po rritet, Reuters ka raportuar se Apple do të ofrojë Makineritë e saj Horizon për gati 400 qendra të autorizuara të riparimit në 25 vende Para fundit të vitit. Pavarësisht se sa tronditëse mund të jetë ajo shifër, ne nuk duhet të mashtrohemi pasi kjo sapo ka filluar dhe mezi përbën 8 përqind të 4.800 shitësve të autorizuar nga Apple globalisht

Nxitur nga legjislacioni

 

Për një vit, Apple ka lëshuar një program pilot shpërndarjen e njësive Horizon Machine në një pjesë të vogël të qendrave të riparimit të palëve të treta në Bay Area, London, Shanghai dhe Singapore, si dhe dyqanet Best Buy në Miami dhe Minneapolis.

Shumë qendra të autorizuara dhe të paautorizuara të riparimit zëvendësojnë ekranet e iPhone pa ndihmën e kësaj makinerie, megjithatë, zgjerimi i kohërave po rritet dhe sipas Reuters, disa shtete kanë futur legjislacionin se "do t'u kërkonte prodhuesve të furnizonin me manuale manuale të riparimit, mjete diagnostikuese dhe pjesë këmbimi me çmime të drejta teknikëve të pavarur dhe publikut të gjerë". Objektivi kryesor i këtij ligji amerikan është ndihmoni dyqanet më të vogla të riparimeve të kryejnë riparime me cilësi të lartë duke ulur kostot. Apple thotë se përdoruesit mund të rregullojnë iPhone-in e tyre në një dyqan të paautorizuar pa anuluar garancinë "për sa kohë që tekniku nuk shkakton dëm", por natyrisht, interpretimi i këtij aspekti mund të jetë shumë i gjerë.

Apple është kufizuar në konfirmimin se planifikon të shtrijë Makinat Horizon në 400 qendra të autorizuara riparimi në 25 vende deri në fund të 2017 megjithatë, Nuk ka bërë publike se sa po paguajnë partnerët e saj për këto makineri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.