Ata arrijnë të krijojnë një mineral të aftë për të thithur CO2 të pranishëm në atmosferë

CO2

Sot një nga shqetësimet e mëdha që mund të kemi si qenie njerëzore që jetojnë në Tokë është të provojmë zvogëlojmë sa më shumë sasinë e CO2 që emetojmë në atmosferë, diçka që në planin afatgjatë po tregohet katastrofike si për mbijetesën tonë në planet ashtu edhe për atë të qenieve të tjera të gjalla. Ky shqetësim është rritur në mënyrë të konsiderueshme, veçanërisht në sajë të disa masave të marra nga qeveri të caktuara që fjalë për fjalë injorojnë çdo lloj marrëveshjeje ose traktati të nënshkruar nga vendi i tyre vite para mandatit të tyre.

Larg nga përpjekja që të varet nga fakti se njerëzit mund të vijnë në vete ose jo dhe, mbi të gjitha, të ndalojnë së kërkuari përfitimin e tyre të veçantë në një periudhë afatshkurtër dhe të shohin pak trashëgiminë që do t'u lënë brezave që do të vijnë, duket se më interesantja tani kalon zbulojmë metodën ose mënyrën në të cilën mund të eliminojmë CO2 që tashmë grumbullohet në atmosferën e planetit tonë dhe, me sa duket, një nga mënyrat që sapo kemi zbuluar për ta arritur këtë është duke përdorur një mineral të pagëzuar me emrin e magnezit.


Magnisite, një mineral i aftë për të thithur dhe ruajtur dioksidin e karbonit

Për ata që nuk dinë magnezit, komentoni se po përballemi me një mineral që nuk është aspak i ri pasi ekziston në natyrë. Një nga karakteristikat që e bëjnë këtë mineral një nga më interesantët për të luftuar ngrohjen globale për të kuptuar veçoritë e tij dhe veçanërisht vetitë e tij, të cilat mund të jenë shumë të dobishme për të kryer punën e eliminimit të CO2 të pranishëm në atmosferën e Tokës. Ndër vetitë më të shquara që paraqet ky mineral, për shembull, përmendni atë është në gjendje të përvetësojë dhe ruajë dioksidin e karbonit. Pjesa negative e saj është se, natyrshëm, duhen mijëra vjet për t'u formuar.

Si zgjidhje e problemit që nuk mund të presim mijëra vjet që të formohet material i mjaftueshëm, sot dua të ju paraqes një projekt të kryer që na paraqitet përmes një artikulli të botuar nga një grup studiuesish ku njoftohet se, pas viteve të zhvillimit, kanë arritur të gjejnë një mënyrë për të prodhuar artificialisht magnezit në laborator. Gjëja më interesante për këtë projekt është se, sipas ekipit të udhëhequr nga Profesor Ian Power, procedura e zbuluar nga ekipi i tij mund të çojë në sinterimi i magnezitit masivisht dhe me një kosto shumë të ulët.

magnezit i papërpunuar

Ka ende shumë punë për të bërë, megjithëse pritshmëritë e kësaj teknologjie janë shumë të mëdha

Në mënyrë që të provojë se studimet e tij janë të sakta, në testet paraprake të kryera në Universiteti Trent (Kanada), është përdorur si katalizator për të vegjlit sferat e polisterolit, të cilat nuk janë të humbura në prodhimin e këtij materiali, që do të thotë se ato mund të ripërdoren në proceset pasuese. Ideja është që të përdoret ky polisterol për të përshpejtojnë formimin e kristaleve të karbonatit të magnezit në temperaturë të ulët në të njëjtën mënyrë siç bën natyra. Dallimi i vërtetë në mënyrën se si e bën natyra dhe ky ekip studiuesish qëndron vetëm në kohën e nevojshme për të kryer procesin, domethënë që natyra të krijojë sasinë e mineraleve që këtij ekipi në vetëm 72 orë, i duhen qindra vjet.

Siç është njoftuar nga studiuesit që punojnë në zhvillimin e këtij projekti, tani për tani Ata janë duke punuar në lustrimin e metodologjisë së nevojshme për të krijuar këtë mineral në mënyrë sintetike Megjithëse ata tashmë kanë njoftuar se procesi i tyre ka perspektivë të shkëlqyeshme për t'u bërë baza e një industrie filtrimi dhe thithjeje që na çliron nga mijëra tonë CO2 që sot janë në atmosferën e Tokës dhe që janë shkaku i mbinxehjes. sot

Më shumë informacion: fiz


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.