7 arsye pse blerja e një smartphone me një ekran të madh është një ide e shkëlqyeshme

Huawei

Isshtë duke u bërë gjithnjë e më normale për të parë se si të reja arrijnë në treg pajisje të lëvizshme me ekrane gjithnjë e më të mëdha. Ditët e fundit, po flitet shumë për Xiaomi Max të ri ose Huawei P9 Max, i cili do të montojë një ekran 6,4 inç. Deri më tani, kufiri për një ekran smartphone, i riemëruar phablet, dukej të ishte 6 inç, të cilin për shembull ne e pamë në Nexus 6 të Google dhe të prodhuar nga Motorola. Tani ai limit është rritur në 6,4 inç, gjë që mund të duket e tepruar, edhe pse në këtë artikull do të shohim se nuk është ashtu.

Dhe është që sot përmes këtij artikulli do t'ju japim 7 arsye pse blerja e një smartphone me një ekran të madh është një ide e shkëlqyeshme ose më mirë duhet të themi, me një ekran të madh. Nëse keni dyshime nëse doni një terminal me 5 inç kaq tipik ose një shumë më të madh, vazhdoni të lexoni sepse do të përfundoni ta bindni veten se sa më e madhe pajisja, aq më mirë.

Përshtatja me madhësinë nuk është e pamundur

Dimensionet e pajisjeve mobile që montojnë një ekran mbi 6 inç janë padyshim shumë të mëdha, pothuajse të mëdha, por përshtatet madhësia juaj nuk është e pamundur. Ditët e para do të kushtojnë shumë punë dhe do të shohim se sa e vështirë është të bësh disa gjëra që deri më tani ishin të mundshme siç është vendosja e terminalit në xhepin e përparmë të pantallonave. Mos e humbni shpresën ose mos u dekurajoni sepse ka shumë mënyra dhe vende të tjera për të mbajtur celularin tuaj.

Në rastin e grave, kjo përshtatje është zakonisht më e lehtë sepse, ndryshe nga burrat, ata e mbajnë pajisjen e tyre në çantë dhe atje nuk ka rëndësi nëse është më e madhe apo më e vogël.

Nëse do të blini një phablet me një ekran 6,4 inç, do t'ju kushtojë të përshtateni me madhësinë e tij, por pa asnjë dyshim kjo nuk është e pamundur, megjithëse do t'ju duhet një kohë e arsyeshme.

Madhësia ka rëndësi

Xiaomi

Zakonisht është një frazë shumë e përsëritur në fusha të tjera të jetës, por gjithashtu mund ta përdorim këtu. Ka shumë njerëz që thonë se nuk ka rëndësi të kesh një pajisje mobile 4, 5 ose 6-inç. Si shumë gjëra në jetë, madhësia ka rëndësi dhe megjithëse në ditët e para do të jemi të pakëndshëm, ne do të bekojmë ditën kur vendosim të krahasojmë një pajisje me një ekran kaq të madh. Sigurisht, mbani në mend se do të ketë edhe një ditë të rastit kur do të kujtoni pa dëshirë ditën kur keni blerë pajisjen tuaj të re, dhe kjo është nëse duam apo jo madhësia ka rëndësi, megjithëse përgjithësisht gjithmonë për mirë.

Bateria është aq e madhe sa pajisja

Një nga avantazhet më të mëdha të këtyre terminaleve të mëdhenj është se Bateria e saj është gjithashtu e madhe dhe megjithëse ekrani, duke qenë një madhësi normale, gjithashtu konsumon diçka më shumë Se sa një ekran me madhësi të mesme, bateritë janë zakonisht më të mëdha, duke na ofruar më shumë autonomi. Siç është logjike, një bateri e ngulitur në një trup të një terminali me një ekran 5 inç nuk mund të jetë e njëjtë me atë në një shasi terminale me një ekran 6 inç ose më shumë.

Isshtë e vërtetë që ekrani duke qenë më i madh do të konsumojë më shumë, por shkalla e ruajtjes që do të marrim falë madhësisë është zakonisht më e madhe se shpenzimi i prodhuar nga ekrani më i madh.

Mund të jetë plotësuesi perfekt për tabletën tuaj

Me shfaqjen e pajisjeve mobile me ekrane gjithnjë e më të mëdha, Tabletat mund të duket se po zënë vendin e pasmë. Sidoqoftë, sinqerisht besoj se një phablet me një ekran më të madh se 6 inç mund të jetë plotësuesi perfekt i tabletës sonë.

Shumica prej nesh përdorin pajisjen tonë të lëvizshme jashtë shtëpisë dhe rrallë e marrim tabletën nga shtëpia. Secila prej pajisjeve ka një vend shumë të kufizuar të përdorimit dhe megjithëse ndonjëherë do të përdorim tabletën tonë të re në shtëpi, tableta do të vazhdojë të luajë një rol të rëndësishëm në jetën tonë, veçanërisht në vendin tonë të pushimit dhe rekreacionit.

Shikimi i përmbajtjes dixhitale bëhet i jashtëzakonshëm

Netflix

Sa herë që kemi tendencë të shijojmë filma, seriale ose përmbajtje tjetër dixhitale në pajisjen tonë mobile në një numër më të madh rastesh. Me një ekran prej më shumë se 6 inç, shfaqja e kësaj përmbajtje bëhet e jashtëzakonshme dhe askush nuk do të jetë në gjendje të argumentojë se sa më e madhe të jetë pajisja, aq më mirë mund të shohim, për shembull, një film.

gëzojnë Netflix Po bëhet gjithnjë e më normale, megjithëse shikimi i një prej shumë serialeve që ato na ofrojnë nuk u pëlqen të gjithë anëtarëve të familjes. Kështu Në shumë raste do të jetë e mjaftueshme që ne të nxjerrim pajisjen tonë me një ekran 6 inç dhe të fillojmë të shijojmëKush është në gjendje të shohë një seri në një terminal 4 ose 0 inç?

Për më tepër, madhësia e ekranit nuk është aspak në kundërshtim me cilësinë e tij dhe rezolucionet po bëhen gjithnjë e më të mira, duke na ofruar ekrane me dimensione të mëdha, të cilat duken vërtet të mira dhe ku shikimi i një seriali ose një filmi është zakonisht një e kaluara autentike.

Ato janë kafshë të vërteta në nivelin e fuqisë dhe performancës

Në shumë raste, ndërmarrjet e mëdha priren të paraqesin zyrtarisht anije të tyre, duke lënë mënjanë këto pajisje të mëdha. Ato zakonisht paraqiten të izoluara, në ngjarje të vogla dhe pa shumë publicitet. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë se janë terminale autentike të niveleve të larta dhe, siç thonë ata në mënyrë bisedore, kafshë autentike.

P.sh. thjesht duke u ndalur për disa çaste për të rishikuar atë që do të na ofrojë Xiaomi Max i ri, i cili do të paraqitet në 10 maj, e kupton se po përballemi me një kafshë të vërtetë kjo nuk do të ketë asgjë për t'i pasur zili flagshipët e vetë Xiaomi, Samsung ose një kompani tjetër.

Çmimi nuk është problem

Huawei

Për të mbyllur këtë listë, ne duhet të zbërthejmë një mit shumë të popullarizuar, i cili është se pajisjet mobile në treg nuk rriten në çmim ndërsa madhësia rritet. Pavarësisht se sa i madh është ekrani, nuk do të thotë që çmimi i tij është më i lartë dhe kjo është, për shembull Me vlerën e një iPhone SE, një pajisje me një ekran 4 inç, duhet të blini një phablet shumë të mirë.

Edhe një herë, ajo po sjell Xiaomi Max të ardhshëm në skenë, por me siguri 10 majin tjetër prodhuesi kinez do të konfirmojë këtë teori dhe do të na ofrojë një phablet me një ekran 6,4 inç dhe me një çmim nën 300 euro. Kush mund të rezistojë të ketë një terminal me një super ekran për më pak se 300 euro?

Opinion lirisht

Secili përdorues zakonisht ka një qasje shumë të përcaktuar për këtë çështje, duke qenë shumë i qartë për llojin e terminalit që duam. Për ata që kemi pasur më parë ose për paramendime, është e vështirë për një përdorues që jeton "i mbyllur" në pajisje të lëvizshme me ekrane më pak se 5 inç të hidhet në një phablet me një ekran 6 inç. Sigurisht, nga përvoja, shumica e përdoruesve që bëjnë hapin në një prej këtyre terminaleve nuk kthehen më.

Unë kam pasur përvojën e të qenit në gjendje të provoj phablets 6-inç dhe kam edhe më shumë kam për të thënë atë Unë kurrë nuk do të ndryshoja një nga këto pajisje për një të themi 4,7 ose 5 inç. Unë nuk do të dështoj të pranoj që lëvizja me një nga këto terminale është e ndërlikuar dhe që për shembull shumë herë përfundon duke e mbajtur atë në dorën tuaj, por ajo që ata ju ofrojnë në këmbim e bën mbajtjen e saj në dorën tuaj krejtësisht të parëndësishme.

Edhe një herë, për të blerë një pajisje të këtij lloji duhet të jeni shumë të qartë në lidhje me përdorimin që do t'i japim. Dhe është që nëse përdorni vetëm pajisjen tuaj celular për të bërë dhe marrë telefonata, nuk ka kuptim të blini një phablet me një ekran për shembull 6,4 inç. Nëse, si unë, jetoni të lidhur me smartphone-in tuaj, lexoni shumë përmbajtje të të gjitha llojeve, kënaqeni me filma ose seriale në të dhe madje punoni me të kohë pas kohe, padyshim që do t'ju dëmshpërblejë shumë.

Unë e di që shumë prej jush do të debatojnë për këtë çështje dhe do të sjellin tabletën, pasi ajo është një pajisje shumë e dobishme për gjithçka që bëj, por sinqerisht ju them se nuk e kuptoj pse duhet të mbaj gjithnjë dy pajisje kur mundem bashkojini të gjitha në një, pa marrë parasysh sa e madhe ose e rëndë mund të jetë që ta trajtoni atë në disa raste.

A jeni një mbrojtës ose dëmtues i pajisjeve mobile me ekrane prej 6 ose më shumë inç?. Na tregoni në hapësirën e rezervuar për komente mbi këtë postim ose përmes njërit prej rrjeteve sociale në të cilin jemi të pranishëm, dhe ku po presim që ju të diskutoni këtë dhe shumë tema të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luis dijo

  Ende më bën të çuditshme që ata thjesht flasin për ekranet e mëdha dhe kur Nokia doli vite më parë me Nokia Lumia 1520 dhe 1320

 2.   Carlos Ruiz dijo

  Kur më shumë se 2 vjet më parë vendosa të zgjedh një Galaxy Note 3 me ekranin e tij 5.7 inç, shumë më thanë se isha i çmendur, se ku do ta mbaja atë gjë. Ishte një "guxim" për të cilin nuk jam penduar kurrë, performanca e tij dhe shikueshmëria e përsosur e bëjnë atë vendimin më të mirë që kam marrë në drejtim të teknologjisë.

 3.   filo dijo

  Sa më i madh ekrani aq më shumë shpenzoni, aq më i madh aq më lehtë prishet ekrani nëse bie, aq më i madh aq më i ngathët me duar, plotësoni tabletën? për një 7 ″? për cilat 2 pajisje janë të njëjta? Ne tashmë kemi blerë një tabletë 7 direkt dhe do të jemi në modë për 2 vjet dhe më lirë.

  Me pak fjalë, secili përdorues ka preferenca, i cili ka nevojë për një ekran kaq të përsosur të madh, nuk është rasti im