Këto janë disa nga arsyet pse telefonat inteligjentë kinezë janë kaq të lirë

Xiaomi

L Telefonat inteligjentë kinezë ka një prani në rritje në tregun e telefonisë mobile, dhe jo vetëm në Kinë, siç ishte rasti deri vonë, por në tregun botëror. Disa prodhues të tillë si Xiaomi ose OnePlus kanë arritur të pushtojnë me terminalet e tyre një numër të madh përdoruesish, të cilët përkundër faktit se në shumë raste nuk i shesin pajisjet e tyre drejtpërdrejt, ata janë kujdesur shumë pak për të marrë një terminal të lirë dhe me cilësi të mirë.

Dhe është se në këto dy aspekte qëndron suksesi i pajisjeve mobile me prodhim dhe origjinë kineze. Shumica e tyre kanë një çmim shumë të ulët krahasuar me pajisjet e tjera të prodhuara në vende të tjera dhe gjithashtu mburren në shumë raste që kanë karakteristika dhe specifikime të jashtëzakonshme. Nëse keni menduar për ca kohë arsyet pse këto smartphone janë të lirë, sot do t'ju shpjegojmë me shumë detajes.

Mos harroni se po, kjo është e zbatueshme për shumicën e telefonave inteligjentë kinezë, por për të gjithë, pasi siç e dini me siguri ka pajisje mobile me origjinë kineze me përfitime të mëdha dhe nganjëherë me çmime shumë të larta.

Performancë e lartë, por pothuajse asnjëherë avantazh

smartphones

Një nga arsyet kryesore pse pajisjet mobile të prodhuara në Kinë kanë kaq çmime konkurruese është që pavarësisht kanë performancë të lartë, ato nuk janë thuajse kurrë përparuese. Për shembull procesorët që shohim në telefonat inteligjentë kinezë nuk shohim kurrë një Snapdragon ose një procesor më të fundit, por ne shohim zëvendësues interesantë, që po, ata do ta përmbushin në mënyrë të përsosur objektivin e tyre.

Një pjesë tjetër ku kostot zvogëlohen kur bëjnë pajisjen është në ekran, ku prodhuesit kinezë pothuajse gjithmonë kanë ndihmën e Japan Display që ofron ekrane të mira, por për shembull, më të ulëta se ato të montuara nga Samsung ose Apple në terminalet e tyre.

Së fundmi, ka shumë komponentë të tjerë të pajisjeve të tilla si RAM ose materialet e përdorura për të prodhuar zorrë në të cilën të gjithë prodhuesit kursejnë disa euro që në fund të fundit kanë një ndikim në çmimin përfundimtar.

i punës

Puna është një tjetër nga arsyet më të rëndësishme që telefonat inteligjentë kinezë dalin në treg me çmime kaq të ulëta. Prodhimi i një pajisjeje në Kinë ka një çmim shumë të ulët dhe kjo është arsyeja pse Xiaomi, Huawei ose Meizu e përfitojnë atë.

Apple, Samsung dhe prodhues të tjerë vuajnë nga çmimet e larta të punës jashtë Kinës dhe kjo më në fund bën që çmimi i terminalit të shërbimit të rritet. Megjithëse po, gjithnjë e më shumë përbërës ose pjesë nga prodhuesit në vendet e tjera prodhohen në vendin aziatik për të kursyer kosto dhe për të ulur çmimin përfundimtar të telefonit inteligjent, diçka thelbësore për të vazhduar në garën për të dominuar tregun e telefonit celular.

Shpenzimet minimale për marketing

Xiaomi mi 5s

Me siguri nëse keni shikuar televizion këto ditët e fundit do të keni vërejtur se pothuajse vazhdimisht dhe në të gjitha kanalet mund të shohim reklama promovuese për iPhone-in e ri 7. Apple sa herë që lëshon një smartphone ose pothuajse çdo pajisje në treg shpenzon shumë shuma e parave në ato reklama dhe të gjitha llojet e marketingut.

Ajo që nuk do ta gjeni me siguri është një reklamë për Xiaomi në çdo televizion spanjoll ose në pothuajse çdo vend. Kjo ul ndjeshëm koston e çdo smartphone që del në treg.

Në këtë drejtim, duhet të përsëritet se pavarësisht nga fakti që prodhuesit kinezë nuk reklamojnë veten në televizion, ata kanë mjaft publicitet, me çmimet e tyre shumë të ulta për të cilat flasin të gjithë.

Shitja në internet është çelësi

Një mënyrë tjetër e mirë për të ulur çmimin përfundimtar të çdo pajisje mobile është shesin atë vetëm përmes rrjetit të rrjeteve. Kjo ul kostot e marrjes me qira të dyqaneve fizike ose personelit, në të cilin, për shembull, disa kompani shpenzojnë para të vërteta që kanë një ndikim të drejtpërdrejtë në çmimin e pajisjes.

Isshtë e vërtetë që shumica e prodhuesve kinezë tashmë po mendojnë të hapin dyqane fizike në të gjithë botën, gjë që ne shpresojmë se nuk do të shkaktojë çmimin e telefonave inteligjentë që ata lëshojnë në treg.

Prodhimi nuk është i pakufizuar

Meizu

Një nga strategjitë më të mira që ndjekin prodhuesit kinezë është të krijojnë një nevojë për përdoruesin, dhe gjithashtu ta krijojnë atë menjëherë. Ata e arrijnë këtë duke njoftuar nisjen, me një çmim tërheqës, duke promovuar virtytet e tij dhe gjithashtu duke e ofruar atë në një mënyrë të kufizuar. Shitjet rriten lart për shkak të nevojës së krijuar dhe frikës së mbarimit të terminalit.

Për prodhuesin, kjo është e bujshme sepse ata kurrë ose pothuajse kurrë nuk do të kenë stok të tepërt të ndonjë pajisje, duke kursyer kështu kosto që do të kenë edhe një herë një ndikim të drejtpërdrejtë në çmimin e pajisjes mobile në detyrë.

Lirë, por jo me cilësi të dobët

Jo shumë kohë më parë të gjithë i konsideronin smartfonët kinezë si një ndarje të dytë për shkak të cilësisë së tyre të dobët në pothuajse çdo mënyrë, edhe pse me një çmim të volitshëm për çdo xhep. Që atëherë shumë gjëra kanë ndryshuar dhe Sot, megjithëse ata ende kanë çmime shumë të ulëta nëse i krahasojmë me terminalet e tjerë në treg, cilësia e tyre në disa raste nuk ka asgjë për t'u patur zili për disa nga pajisjet më të mira. i pranishem ne treg.

Siç ju kemi thënë, disa prodhues kursejnë kosto në ekran ose në procesorë, por kjo nuk i bën ata terminalet me cilësi të dobët, por të ndryshme dhe me fuqi më shumë se të mjaftueshme për çdo rast. Ndoshta duke blerë një smartphone inteligjent nuk mund të mburremi siç do të bënim me një nga Apple ose Samsung, por do të kursejmë para të mira pa humbur cilësinë.

Cilat janë sipas jush arsyet pse telefonat inteligjentë kinezë janë kaq të lirë?. Na tregoni arsyet tuaja në hapësirën e rezervuar për komente mbi këtë postim ose përmes njërit prej rrjeteve sociale ku jemi prezent.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

12 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Anthony dijo

  Më duket se keni pak informacion në lidhje me të. Ju kurrë nuk do të shihni një snapdragon. Shko Unë kam ëndërruar që rrjeti im shënimi im 3 pro ka një snapdragon 650. Më shumë informacion para se të shkruaj.

 2.   Rubén dijo

  Duke qenë përdorues i Apple ... iPhone janë prodhuar në Kinë ... Me punë të lirë ...
  Dhe siç thotë kolegu i mëparshëm ... Terminalet kineze të markave "të mira" montojnë gjithashtu ekranet Qualcomm, kamera Sony ose Japoni si Apple.

 3.   gjermanisht dijo

  Nuk pajtohem plotësisht me pothuajse të gjitha argumentet tuaja.
  1. " ato kanë performancë të lartë, nuk janë thuajse kurrë përparuese ”. Do të ishte e vërtetë nëse Huawei nuk do të kishte zbatuar para askujt tjetër (Apple) ulërimën e saj të prekjes, ose çfarëdo që quhet për të zbatuar presionin në ekranin e prekjes, ose kamerën e tij të dyfishtë, ose eliminimin e Jack në letv, ose ekranet fhd ose 2k në shumë prej pozitiveve të tij dhe që ata sot as nuk e kanë montuar në iphone7… ..
  2. »procesorët që ne shohim në telefonët inteligjentë kinezë nuk shohim kurrë një Snapdragon ose një procesor të nivelit më të lartë". Do të ishte e vërtetë nëse xiaomi nuk do të niste pothuajse të gjitha pajisjet e saj me snapdragon, ose nëse meizu nuk do të kishte lëshuar terminale me eynox të Samsung ...
  3. »Bërja e një pajisjeje në Kinë ka një çmim shumë të ulët». Kjo është shumë e vërtetë, por duhet të komentoni se kompani si Apple montojnë 100% të terminaleve të tyre atje, si Sony, si Samsung, i cili nuk i prodhon të gjithë atje por një pjesë të madhe, ose LG të njëjtën gjë ...
  Në fakt, Apple nuk prodhon asnjë komponent të pajisjeve të saj, i dizenjon ato dhe i porosit komponentët te palët e treta, ku të gjitha kompanitë blejnë, dhe Foxcom i mbledh ato për to, nuk mendoj se e bën punën shumë të shtrenjtë.
  4. Lidhur me shpenzimet e marketingut, keni absolutisht të drejtë, sigurisht që e bën një vezë më të shtrenjtë, por kjo duhet parë, që prodhuesit kinezë si Huawei shpenzojnë shumë më pak dhe shesin shumë më tepër. Dhe të tjerët si xiaomi, oneplus, oppo ose vivo nuk shpenzojnë dhe publiciteti i tyre më i mirë është gojë më gojë dhe duket se ata nuk po bëjnë aspak keq.
  Ndoshta një nga çelësat për këto çmime të lira është se marzhet e fitimit të këtyre kompanive janë shumë më të ulëta se ato të Apple ose Samsung. Meqenëse, për shembull, kostot e prodhimit të një xiaomi mi5s nuk duhet të ndryshojnë shumë nga një iphone7 ose s7, rreth 200 dollarë, por njëri shet për 400 dollarë, tjetri 800 dollarë dhe tjetri 1200 dollarë. Një ndryshim i tillë nuk është kurrë i justifikueshëm nga ndonjë fushatë reklamuese. Por ky është tashmë një mendim personal. Të gjitha të mirat.

 4.   Fudo dijo

  Para se të shkruani një artikull, informohuni, sepse nuk keni ide.
  Unë kam një Oneplus 3, shiko specifikimet dhe datën me një tullë në gojën tënde.

  1.    American Graffiti dijo

   Ajo që është e qartë është se njerëzit që komentojnë në blog kanë shumë më tepër ide sesa shumë prej atyre që shkruajnë artikuj, megjithëse në këtë rast është kaq e qartë sa thuajse shkon pa thënë. Unë pajtohem për gjithçka në komentet gjermane, si dhe komentet e tjera.

   Për të specifikuar diçka tjetër, unë do të diferencoja prodhuesit kinezë në 5 hapa:

   - Në radhë të parë, ne do të kishim ata që përdorin marketing tradicional për të shitur jashtë Kinës, të tilla si Huawei, Lenovo ose ZTE që shesin në të gjithë botën përmes operatorëve dhe dyqaneve, duke ndjekur një strategji më afër prodhuesve tradicionalë.

   - Në vendin e dytë unë do të vendosja prodhuesit, tregu kryesor (dhe pothuajse unik) i të cilave është vetë tregu kinez, të tilla si Oppo, Vivo ose Coolpad, marka që janë shumë të përhapura brenda Kinës, por shitjet e të cilëve nuk janë një përparësi.

   - Në një hap të tretë do të vendosja prodhuesit që, duke shitur shumë në Kinë, janë në rrugën e duhur për të eksportuar produktet e tyre, në mënyrë që ata të kenë shumë produkte me të cilat përballen tregu ndërkombëtar, të tilla si Xiaomi, OnePlus (që i përkasin Oppo), LeEco , Meizu, Zuk (që i përkasin Lenovo) ose Honor (që i përket Huawei). Ne gjithashtu do të kishim TCL, por jashtë Kinës ato shesin nën markën Alcatel dhe që bën gjithashtu telefona për palë të treta të tilla si BlackBerry ose operatorët.

   - Një hap më poshtë, unë do të vendos Umi, Jiayu, Elephone, Ulefone. që vijnë të kenë një strategji të ngjashme me nivelin e tretë, por që lëvizin më shumë në intervalin e ulët dhe të mesëm, gjithmonë bast në procesorë Mediatek dhe karakteristika më "të përulura".

   - Dhe së fundmi, prodhuesit kinezë që janë të përkushtuar ekskluzivisht për të bërë "klone" të pajisjeve të njohura të tilla si Samsung Galaxy ose iPhone (për shembull GooPhone).

   Si mund të ofrojnë ato çmime nën konkurrencën "perëndimore"? Epo, sepse ata investojnë shumë më pak para në zhvillim, ata përdorin komponentë me disa muaj në treg (megjithëse për anijet e tyre ata gjithmonë përdorin më të fundit nga Qualcomm), sensorët fotografikë gjithashtu priren të kenë ca kohë në treg (pothuajse gjithmonë Sony ose Sensorë Samsung), ekranet zakonisht porositen nga palët e treta (Japan Display ose Sharp kryesisht), shpenzimet e reklamimit zvogëlohen shumë dhe shpenzimet e shpërndarjes zvogëlohen kur shiten përmes "shitësve me pakicë" (të tilla si Aliexpress, eBay, Amazon, Tinydeal, DX, igogo )

   Duke shitur jashtë vendit, por në një mënyrë "indirekte", ato ulin minimumin e shpenzimeve të mbështetjes dhe garancisë, nuk paguajnë "honorare" për përdorimin e patentave dhe teknologjive, as nuk u duhet të ndajnë fitimet e tyre midis shpërndarjes dhe shitjes, pasi që kjo shkon nga "shitësit me pakicë". Përveç kësaj, ato çmime që në Evropë duken si pazare të vërteta, janë në të vërtetë shumë më të larta se çmimet e shitjes në Kinë, duke lënë shumë fitime gjatë rrugës. Dhe "shitësit me pakicë" kur shpërndajnë me pakicë, zakonisht arrijnë të shmangin që produktet e tyre të kalojnë nëpër dogana (nëse shpërndahen në shumicë, do të ishte më e vështirë për ta t'i shmangin ato).

   Në disa raste, ato janë kompani, fabrikat e të cilave janë financuar duke punuar si OEM për prodhuesit "perëndimorë", në mënyrë që makineritë, zhvillimi i teknologjisë, proceset e prodhimit, kërkimi, etj ... të jenë shpenzime marxhinale në këto kompani.

 5.   elliotdns dijo

  Kinezët gjithashtu spekulojnë për çmimin e përbërësve: në vend që të prodhojnë miliona njësi për të përmbytur tregjet dhe dyqanet fizike, ata prodhojnë dërgesa të vogla në të cilat të parat dalin me një çmim shumë afër çmimit të kostos dhe siç thuhen përbërësit poshtë çmimit ato rrisin marzhin e fitimit.

 6.   daniel gonzalez dijo

  Por nëse iPhone janë prodhuar në Kinë !!!!! Hahaha Shaka e mirë me këtë artikull

 7.   Ivan dijo

  As nuk shqetësohem të rendis të gjitha marrëzitë në këtë artikull ... Ata tashmë e kanë bërë këtë në komentet e mëparshme. Prandaj te lutem,
  DEDIKUARI P ANR NJ PUNB TJETR, SEPSE SHKRIMTARI NUK SHT JUAJ !!!!

  Pd: çfarë pike e një artikulli ...

 8.   Sckubba dijo

  Mirë,
  Pajtohem më shumë me komentet sesa me artikullin.
  Në të vërtetë unë besoj se informacioni ka munguar në kohën e shkrimit të tij pasi që ka shumë marka kineze me teknologji të përparuar në pajisjet e tyre. Dhe që Apple nuk prodhon në Kinë !!! Por nëse e vendosni në rastin e produkteve tuaja.

  Se markat kineze nuk reklamojnë është logjike, si do të reklamoni në vendet ku nuk keni prezencë? Markat kineze reklamojnë në Kinë, e cila është vendi ku lëvizin 98% të prodhimit të tyre. Tani markat kineze që kanë një prani në vende të tjera, të tilla si Huawei, reklamojnë.

  Arsyeja kryesore pse markat kineze, të cilat kanë vetëm një prani në Kinë, janë më të lira është se ato nuk paguajnë për patentat në pajisjet e tyre. Bluetooth, NFC, Wifi, etj janë patenta të palëve të treta që duhet të paguhen kur ato përfshihen në një kompjuter. Në Kinë këto pagesa nuk bëhen. Çertifikatat IPxx gjithashtu nuk paguhen, as TVSH (dhe taksat e tjera) nuk paguhen, e gjithë kjo shumë e kostove është ajo që e bën uljen e pajisjeve kaq të larta.
  Kur Xiaomi, Meizu, OnePlus, Ulefone, Elephone, etj ... të zbarkojnë në Evropë (nëse ndodh) ata do të duhet të paguajnë të gjitha ato çertifikata nëse duan të shesin jashtë Kinës dhe atëherë pajisjet e tyre do të rriten në çmim. Deri atëherë, le të vazhdojmë të shijojmë pajisje të shkëlqyera me çmime të reduktuara ...

 9.   Pepe kinezët dijo

  Seksioni 1 më bëri të qesh dhe nuk kam lexuar më. Ju lutemi pyesni para se ta botoni

 10.   Miguel Cid dijo

  Postimi juaj nuk ishte shumë i suksesshëm, unë personalisht shijova përfitimet e një smartphone kinez një leeco le max 2 me karakteristika të pabesueshme snapdragon 820 krye të linjës 4 gigabajt RAM kamera Sony prej 21 mega pixel 64 bit adreno 530 8 cores 2,15 gigahertz 32 gigahertz memorie e brendshme Ekran QHD 5,7 inç dhe nuk është i vetmi, shumë telefona celularë kinezë po implementojnë tipare të nivelit të lartë me çmime shumë të mira përveç që më kushton më pak se 300 dollarë.

 11.   Javi dijo

  Unë mendoj se i gjithë ky artikull është i gabuar, ata nuk përdorin ekranet më të mira, hahaha, ata nuk kanë përpunuesit më të mirë ose performancën më të mirë hahaha, ekrani i një plus 3 mbase është më i miri në treg, xiaomi mi5s është një i terminaleve më të fuqishëm dhe përdor një snapdragon, dhe precesorët e mediatek janë të shkëlqyera, unë kam një xiaomi redminote 3 pro me një mediatek që më jep performancë shumë më të mirë se shumë snapdragon ... Para se të bëni një artikull në celularët kinezë, gjeni nga pak ...