ASUS NovaGo, laptopi me një procesor celular dhe 22 orë autonomi

Laptop ASUS NovaGo

Një epokë e re e fletoreve po vjen. Kur telefonat inteligjentë më të fuqishëm arritën në treg, tashmë flitej sikur ta mbanim kompjuterin në xhep. Dhe është se kapacitetet përpunuese janë mjaft të larta në modelet më aktuale. Kështu që u tha dhe u bë: këta procesorë do të jenë zemra e grupeve të ardhshme të fletoreve që do të dalin në treg. Dhe një nga të parët që do të shohim është ASUS NovaGo.

Tajvani ASUS tashmë ka përvojë në të qenit një nga të parët që lançon platforma të reja. Dhe këtë herë ai e bën atë me një kompjuter portativ që premtoj të jetë i lidhur në çdo kohë; shumë e lehtë për t’u përdorur (bazuar në Windows) dhe me një autonomi të jashtëzakonshme në sektorin portabël.

ASUS NovaGo: i pari i platformës 'Gjithmonë të Lidhur me PC'

ASUS tashmë gjeti patë e saj që vendosi vezët e arta kur u shfaqën të parat netbooks - kushdo i mban mend ato ASUS Eee PC 701? -. Dhe dëshiron të bëjë të njëjtën gjë me platformën e Microsoft-it "Gjithmonë të Lidhur me PC". Kjo platformë do të provojë ofrojnë pajisje në një treg që gjithnjë e më shumë kërkon më shumë transportueshmëri dhe më shumë autonomi të punës larg shtëpisë ose zyrës.

Dhe këtu hyn ASUS NovaGo, një kompjuter portativ që merr një ekran 13,3 inç; Ndriçuar nga LED dhe duke arritur një rezolucion maksimal prej 1.920 x 1.080 pikselë. Gjithashtu, ky panel Foldshtë e palosshme duke u bërë një e tërë tabletë per te perdorur dhe me mundësinë e përdorimit të a majë shkruese. Për më tepër, pesha e tij është 1,39 kilogramë dhe ofron një shasi të trashë 1,49 centimetra - për t'ju dhënë një ide: MacBook i Apple peshon 920 gram dhe trashësia e tij është 1,31 centimetra.

Gjithashtu, nëse i hidhni një sy dizajnit të tij të jashtëm, butonat fizikë për kontrollimin e volumit ose ndezjen / fikjen, janë shumë në stilin e një celulari: nga njëra anë dhe nuk pushton tastierën kryesore. Sigurisht, tastiera do të jetë e rehatshme për t'u përdorur dhe në trackpad do të kemi një lexues të gjurmëve të gishtave për të zhbllokuar pajisjet me një siguri më të madhe.

Zemër e lëvizshme me dizajn laptop

ASUs NovaGo në formatin tablet

Samsung ose Apple tashmë na kanë dhënë të dhëna atje ku po shkonte tregu. Apple me iPhone ose iPad me procesorë aq të fuqishëm sa arrijnë performancë më të mirë se laptopët; Samsung shtoi një bazë në celularët e saj të nivelit të lartë që kur lidhen me një monitor bëhen një kompjuter i zakonshëm.

Epo, duke vazhduar me këto ide, ASUS integron një procesor celular në NovaGo: Snapdragon 835 (I njëjti që përdoret nga celularët si OnePlus 5, Samsung Galaxy S8 ose Samsung Galaxy Note 8. Pse ky procesor? Sepse siguron energji dhe efikasitet energjetik. Gjithashtu, këtij çipi mund t’i shtohet një memorje RAM deri në 8 GB dhe një hapësirë ​​ruajtjeje Flash deri në 256 GB.

Lidhjet në lartësinë dhe autonominë e celularit

ASUS NovaGo me Snapdragon 835

Po flasim për një laptop dhe jo për një celular. Prandaj, lidhjet fizike duhet të jenë në lartësinë e detyrës. Në këtë rast, ASUS NovaGo do të ketë dalje HDMI, si dhe dy porta USB 3.1 (tipi A) - mbase mund të kishin përfshirë një USB-C - dhe një Kartat MicroSD deri në 256 GB Se shumti.

Sidoqoftë, gjëja më interesante vjen nga dora e lidhjeve wireless. Ky laptop ASUS do të ketë WiFi ac MIMO 2 × 2 për një mbulim dhe shpejtësi më të madhe; nuk do të ketë lidhje Bluetooth (?) dhe një modem 4G LTE (Modemi Qualcomm Snapdragon X16 (Gigabit LTE me DL: 1Gbps, UL: 150Mbps; 4 × 4 MIMO)). ASUS NovaGo do të jetë në gjendje të punojë me kartat NanoSIM (përmes slotit microSD) ose me kartat eSIM.

Së fundmi, nëse flasim për zemrën e teknologjisë mobile dhe mobile me një shasi laptop, bateria nuk mund të zhgënjejë. Dhe në këtë rast është premtojnë deri në 22 orë autonomi me një akuzë të vetme; do të shohim në teste reale deri në çfarë mase është e vërtetë.

Sistemi operativ, disponueshmëria dhe çmimi

Përdor ASUS NovaGo

Ky ASUS NovaGo do të vijë me Windows 10 S të instaluar paraprakisht. Kjo platformë është një version shumë i lehtë i Windows 10, kështu që me siguri nuk do të kemi në dispozicion të gjitha aplikacionet. Për më tepër, ky sistem operativ lindi me idenë e trajtimit të pajisjeve Chromebook. Tani, sipas faqes së Tajvanezëve, ky laptop mund të azhurnohet falas në Windows 10 Pro.

Lajmi i keq është se kur të shfaqet në datën e parë të vitit 2018 do ta bëjë këtë në disa tregje që nuk përfshijnë Spanjën. Do ta bëjë në: Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Italia, Franca, Gjermania, Kina dhe Tajvani. Dhe çmimet do të jenë 599 dollarë (504 euro për të ndryshuar) për versionin me 4 GB RAM dhe 64 GB hapësirë. Ndërsa pjesa e sipërme e gamës (8 GB RAM dhe 256 GB hapësirë) do të arrijë në 799 dollarë (673 euro).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)