ASUS ZenBook Pro me ScreenPad, një kompjuter portativ me një ekran në prekje

ScreenPad ASUS ZenBook Pro

Kompania tajvaneze ASUS ka prezantuar pajisje të reja në sektorin e fletoreve profesionale. Sidoqoftë, ne duhet të nxjerrim në pah gamën e re ZenBook Pro i përbërë nga dy modele: 14 dhe 15 inç. Dhe jo vetëm që ndryshoni madhësinë e ekranit, por edhe cilësimet e tij. Tani, ajo që do të tërheqë më shumë vëmendjen tuaj janë trackpads e saj. Këta janë pagëzuar si ScreenPad dhe ato funksionojnë si një shfaqje dytësore.

Ekranet 15,6 dhe 14 inç. Këto janë madhësitë e panelit që do të përdorë ASUS ZenBook Pro i ri. Gjithashtu, brenda të dy modeleve do të kemi një procesor Intel Core të gjeneratës së tetë. Në modelin 15 inç mund të përfshijmë një Intel Core i9, ndërsa versioni 14 inç do të ngjitet në një Intel Core i7.

Fletët e të dhënave teknike

ASUS ZenBook Pro 15 ASUS ZenBook Pro 14
Ekran 15.6 inç 4K 14 inç Full HD
Processor Intel Core i9 Intel Core i7
Kujtesa RAM deri në 16 GB deri në 16 GB
Ruajtje 1 TB 4x SSD 1 TB 4x SSD
Grafikë NVIDIA GeForce GTX 1051 Ti NVIDIA GeForce GTX 1050 Q-Max
tingull Harman Kardon Harman Kardon
Sistemit operativ Dritaret 10 Dritaret 10
lidhjet Lexues Bluetooth 5.0 / WiFi ac / USB-C / gjurmë gishtash Bluetooth 5.0 / WiFi ac / USB-C
ScreenPad 5.5 inç Full HD me shumë prekje 5.5 inç Full HD me shumë prekje

Nga ana tjetër, ekranet do të kenë një rezolucion maksimal 4K në rastin e ZenBook Pro 15 dhe rezolucionin Full HD në ASUS ZenBook Pro 14. Në rastin e modelit 15 inç, kompania tregon se ka: Teknologji 4 inç 15,6K UHD NanoEdge me vërtetim PANTONE®, mbështetje 100% të hapësirës me ngjyra Adobe RGB dhe saktësi ngjyrash? E (Delta-E) <2.0. Në modelin 14 inç nga ana tjetër: tregohet vetëm se teknologjia e përdorur është NanoEdge Full HD. Cfare ka me shume, hapësira e zënë nga të dy ekranet në sipërfaqen e përgjithshme arrin 83 përqind, kështu që kornizat janë zvogëluar dhe kjo gjithashtu i bën dimensionet e saj më të moderuara në krahasim me modelet e tjera në treg. Për më tepër, mund t'ju themi se asnjëri nga të dy nuk tejkalon 1,8 kilogramë në peshë totale.

Sa i përket RAM, përdoruesi mund të zgjedhë konfigurime deri në 16 GB. Dhe as nuk mund të ankohemi për ruajtje: të dy modelet do të kenë një 4 konfigurim SSD që do të ofrojë hapësirë ​​prej 1 TB.

Pamja e përparme e ASUS ZenBook Pro

Sa i përket pjesës grafike, ASUS ZenBook Pro 15 do të ketë një NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti dhe ASUS ZenBook Pro 14 me një NVIDIA GeForce GTX 1050 Q-Max. Ne gjithashtu do të kemi zë të nënshkruar nga Harman Kardon; Lidhja Bluetooth 5.0, WiFi ac dhe USB-C portet me profilin Thunderbolt 3 (kjo vetëm në modelin 15 inç).

ScreenPad, ekranet ndihmëse në trackpad ASUS ZenBook Pro për të lëshuar aplikacione

Pamja anësore e ASUS ZenBook Pro

Tani, kemi ardhur në tiparin më tërheqës të kësaj familjeje ASUS ZenBook Pro. Dhe është ajo që ata e kanë quajtur "ScreenPad". Eshte per një ekran ndihmës i montuar në panelin e të dy modeleve që do ta ndihmojë përdoruesin të jetë më produktiv Ose kështu thotë kompania. Shpikja për ne tingëllon si përpjekja për të përfshirë një alternativë ndaj "TouchBar" që mund ta shohim në MacBook Pro më të fundit, por me një vendndodhje tjetër.

Trapad do të vazhdojë të funksionojë normalisht. Tani, kur ta ndezim këtë ekran dytësor - meqë ra fjala, me ngjyra të plota - do të kemi një katalog të madh ikonash me shkurtore të aplikacioneve. Sipas vetë njoftimit për shtyp të ASUS, ky ScreenPad mbështet sa vijon: "Aktualisht, mbështet aplikacionet Microsoft Word, Excel, PowerPoint dhe YouTube. » Po kështu, ASUS thotë se po punon për integrimin e funksioneve të reja të tilla si ASUS Sync., Një aplikacion që ju lejon të kontrolloni celularin tuaj nga ekrani i vogël.

Po kështu, dhe si me modelet e Apple, ASUS gjithashtu lë derën e hapur për zhvilluesit e palëve të treta për të përfshirë karakteristika të reja në këtë ScreenPad të ASUS ZenBook Pro të tyre. Të dy modelet do të shfaqen në skenë këtë vit 2018. Edhe pse është e vërtetë që as çmimet dhe as data e saktë e lansimit nuk dihen ende. Sigurisht, ato do të jenë në dispozicion në dy nuanca për të zgjedhur: Navy Background Blue ose - dhe për të vazhduar me modën - në Gold Gold.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.