Ata që janë përgjegjës për më shumë se 150.000 sulme DDoS të arrestuar

DDoS

Nën emrin e sulmit DDoS Gjetëm një sistem me të cilin një sulmues do të përpiqej të përmbyste një faqe në internet me kërkesa për qasje. Me anë të këtij sulmi dhe nëse arrijmë t'i bëjmë kërkesat të mjaftueshme, serveri do të arrijë një pikë ku nuk mund t'u përgjigjet të gjithave dhe do të prishet. Ky lloj sulmi nuk prish sigurinë e shërbimit që ne ofrojmë por e paralizon atë për disa orë.

Kjo teknikë është pikërisht ajo e zgjedhur nga dy izraelitë 18 vjeçarë, i njohur si itay Huri dhe Yarden Bidani, të cilët do të ishin akuzuar për fillimin e shërbimit më të madh të shitjes së softuerit DDoS në planet. Duke hyrë në pak më shumë detaje, nënvizoni se këta të rinj janë krijuesit e dyqanit vDOS, një shërbim online që shitet fjalë për fjalë malware sipas kërkesës të aftë për të kryer të gjitha llojet e sulmeve DDoS kundër serverave.

Dy 18-vjeçarë do të ishin përgjegjës për shumicën e sulmeve DDoS të kryera në vitet e fundit

Sipas ekspertëve, faqja vDOS duket të jetë përgjegjës për shumicën e sulmeve DDoS që kanë ndodhur në botë në vitet e fundit. Falë kryerjes së më shumë se 150.000 sulmeve, hakerat e rinj do të kishin arritur të fusin në xhep një shumë parash afër 600.000 euro. Ka ende shumë punë në pritje pasi provat dhe akuzat duhet të mblidhen. Në këtë moment të dy të rinjtë qëndrojnë në arrest shtëpiak dhe një gjykatës u ka ndaluar atyre të përdorin internetin për 30 ditë.

Për sa i përket mënyrës se si të zbulohet se kush qëndronte pas këtij shërbimi të veçantë, të përmendim se për ironi të fatit, e gjithë kjo çështje doli në dritë sepse shërbimi juaj vDOS u hakua nga një kompani sigurie që kishte pësuar një nga sulmet e saj. Falë kësaj ata mundën të merrnin listën e klientëve dhe nga atje ata arritën të zbulonin identitetin e dy të rinjve.

Më shumë informacion: KrepsOnSiguria


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.