Steam do të ndalojë së ofruari mbështetje për kompjuterët Windows XP dhe Vista vitin e ardhshëm

Avull

Në vitet e fundit, platforma e lojërave video Steam është bërë një nga ato më të njohurat që mund të gjejmë në treg, megjithëse nuk eshte e vetmja. Industria e lojërave video vazhdon të arrijë rekorde rekord, duke fituar një ton parash. Në fakt, disa lojëra kanë buxhete më të larta se disa prodhime të Hollywood-it të viteve të fundit.

Disa ditë më parë ne i bëmë jehonë një deklarate të lëshuar nga platforma e Valve, në të cilën ajo raportoi se do të ndalonte filtrimin e llojit të lojërave të disponueshëm në platformën e saj, një filtër që në vitet e fundit kishte qenë objekt i polemikave të ndryshme. Por nuk është lajmi i fundit që na vjen nga platforma, pasi kompania ka njoftuar që nga janari 2019, aplikacioni do të ndalojë së punuari në kompjuterët Windows XP dhe Windows Vista.

Biblioteka e lojërave me avull

Ky vendim nuk ndikon në katalogun e lojërave që keni në llogarinë tuaj, vetëm te kompjuteri që përdorni për të shijuar lojërat me avull, kështu që do të detyroheni të ndryshoni kompjuterë nëse nuk është i pajtueshëm me versionet e mëvonshme të Windows, ose të instaloni Windows 10, me të cilin aplikacioni Steam është sinqerisht mirë.

Në faqen e mbështetjes së avullit mund të lexojmë:

Nga 1 janari 2019, Steam do të ndalojë zyrtarisht mbështetjen e sistemeve operative Windows XP dhe Windows Vista. Kjo do të thotë që pas kësaj date Steam Client nuk do të funksionojë më në ato versione të Windows. Në mënyrë që të vazhdojnë të ekzekutojnë Steam dhe çdo lojë ose produkt tjetër të blerë përmes Steam, përdoruesit do të duhet të azhurnojnë në një version më të ri të Windows.

Karakteristikat e fundit të Steam bazohen në një version të ngulitur të Google Chrome, i cili nuk funksionon më në versionet e vjetra të Windows. Gjithashtu, versionet e ardhshme të Steam do të kërkojnë veçori të Windows dhe azhurnime të sigurisë që janë të pranishme vetëm në Windows 7 dhe më lart.

Për pjesën tjetër të vitit 2018 Steam do të vazhdojë të ekzekutojë dhe lëshojë lojëra në Windows XP dhe Windows Vista, por tiparet e tjera të Steam do të jenë disi të kufizuara. Për shembull, tipare të reja si biseda e re me avull nuk do të jenë të disponueshme. Ne inkurajojmë të gjithë përdoruesit e këtyre sistemeve operative që të azhurnohen në versione më të reja të Windows për të pasur qasje të vazhdueshme në tiparet më të fundit të Steam dhe për të siguruar qasje në të ardhmen në të gjitha lojërat me avull dhe përmbajtjen tjetër.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.