Tidal akuzohet për falsifikim të numrit të pikëpamjeve të Kanye West dhe Beyoncé

Baticor

Tidal është një shërbim transmetimi që nuk ka mbaruar kurrë së ngrituri, edhe pse deri më tani mbetet në treg. Në një pjesë të madhe sepse ata zotërojnë katalogët e disa artistëve të rëndësishëm si Beyoncé, Kanye West ose Prince. Edhe pse jo gjithmonë janë lajm për arsye pozitive. Meqenëse kompania është akuzuar për manipulim të shifrave të riprodhimit.

Specifike, Tidal akuzohet për manipulim të shifrave të riprodhimit për limonadën e Beyoncé dhe jetën e Pablo të Kanye West. Shifra që u manipuluan qëllimisht për të përfituar nga etiketat e të dy artistëve.

Kështu që ai komenton gazeta norvegjeze Dagens Næringsliv që ka kryer një hetim të përbashkët së bashku me Universitetin e Shkencës dhe Teknologjisë. Si rezultat i këtij hetimi, duket se 250 milion riprodhime në dhjetë ditë dhe 306 milion në dy javë, përkatësisht, janë falsifikuar.

Objektivi i Tidal, siç kemi komentuar, do të ishte për të përfituar nga kompanitë diskografike që zotërojnë të drejtat për këto dy albume. Diçka që në një farë mënyre nuk është për t'u habitur, nëse marrim parasysh numrin e njerëzve që pajtohen në këtë shërbim (rreth 3 milion kur disqet u lëshuan). Pra është e vështirë të arrihet ky numër i riprodhimeve.

Nuk është hera e parë që Tidal akuzohet për kryerjen e praktikave të ngjashme. Një vit më parë ata u akuzuan për gënjeshtra në lidhje me numrin e përdoruesve që janë pajtuar në këtë shërbim. Diçka që një hetim i mëvonshëm përfundoi duke e konfirmuar. Meqenëse u njoftua se ata kishin 3 milion përdorues dhe në të vërtetë ishin 850.000.

Nga sa mund të shohim, Tidal nuk është gjithmonë një yll për arsyet më të mira.. Për momentin kompania nuk ka dashur të reagojë ndaj këtij hetimi nga gazeta Norvegjeze. Ne nuk e dimë nëse do të ketë ndonjë reagim nga ai së shpejti. Por ne shpresojmë të dimë më shumë për të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.