Coinbase bllokon llogarinë WikiLeaks

Coinbase

Pengesë e madhe e re për WikiLeaks. Meqenëse llogaria që ata kanë në Coibase është bllokuar. Një vendim që paraqet një problem të madh për financimin e faqes në internet. Dhe kjo mund të sjellë mjaft probleme për platformën. Arsyeja për bllokimin dhe mbylljen e llogarisë është sepse kompania duhet të respektojë rregulloren e Shteteve të Bashkuara.

si Departamenti i Thesarit në Shtetet e Bashkuara kërkon që asnjë kompani të mos ketë biznes financiar me WikiLeaks. Që nga e fundit, i është kushtuar filtrimit të shumë informacioneve të ndjeshme, si nga qeveria, ashtu edhe nga ambasadat. Kështu që Coinbase është në përputhje me rregulloren e re.

Siç pritej, pasi kjo bllokim të jetë zyrtarizuar, Julian Assange u ka bërë thirrje mediave sociale që përdoruesit të bojkotojnë Coinbase. Një kërkesë që nuk duket se ka efektin më të vogël. Por kjo nxjerr në pah problemin e madh për platformën.

Megjithëse, bllokimi i llogarisë WikiLeaks nuk do të thotë që ata të ndalojnë pranimin ose përdorimin e Bitcoin. Ju mund të vazhdoni të përdorni kriptovalutën në transferime në platformë në mënyrë anonime. Problemi është se Coinbase ishte një ndihmë e madhe në thjeshtësimin e këtij procesi.

Ky është një problem më shumë për WikiLeaks, i cili ka testuar të gjitha llojet e zgjidhjeve për vite me rradhë që të jetë në gjendje të mbajë veten dhe të financojë vetveten. Edhe pse jo të gjithë po punojnë njësoj mirë. Ardhja e kriptovalutave ka qenë një mundësi për ta, e cila duket se u shërben atyre deri më tani. Në fakt, Assange thuhet se ka një sasi të madhe Bitcoin, aq shumë sa ai mund të ishte një milioner.

Prandaj, kriptovalutat kanë qenë burimi i tyre kryesor i të ardhurave në kohët e fundit. Por, nëse Assange i ndryshon këto Bitcoins në para, ai shkon në rregulloren e qeverisë, pikërisht atë që dëshiron të shmangë. Ne do të shohim nëse WikiLeaks njofton një mënyrë tjetër të financimit pas kësaj bllokimi të Coinbase.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.