Biçikletat më të mira elektrike

Kryqëzor - SHIMANO Electric Bike - 26 "

Biçikletat elektrike janë bërë një alternativë e përkryer e vlefshme për disa kohë tani nëse jetojmë në një qytet ku trafiku i makinave po bëhet shqetësues. Falë kësaj metode të pastër transporti, jo vetëm që ushtrohemi por edhe shmangim ndotjen, përveçse zvogëlon kohën që na duhet për të lëvizur. Gjithashtu na lejon të parkojmë praktikisht kudo, pa u shqetësuar për parkimin, zonën blu dhe të tjerët në çdo kohë.

Shpejtësia mesatare që mund të arrijnë biçikletat elektrike Isshtë midis 25 dhe 30 km / h, me një distancë midis 60 dhe 80 km në varësi të modelit, peshës së përdoruesit dhe llojit të rrugës që udhëtojmë (nuk është e njëjta gjë për të qarkulluar në tokë të sheshtë sesa në një terren plot ulje-ngritje). Në këtë artikull do t'ju tregojmë biçikletat elektrike me te mira që mbulojnë një gamë të gjerë të nevojave dhe shijeve.

Para se të blini një biçikletë elektrike duhet të jeni të qartë se çfarë është dhe çfarë nuk është. Biçikletat elektrike kërkojnë pedalimin tonë që motori të funksionojë, pasi ai punon si ndihmës i pedalimit. Ky lloj i biçikletave nuk kërkon ndonjë leje për të qarkulluar. Sidoqoftë, nëse flasim për motorë elektrikë, gjërat ndryshojnë shumë, pasi e gjejmë veten me një motor që punon vetëm me energji elektrike, kështu që shoqërohet me kontraktimin e sigurimeve dhe licencën përkatëse për ta drejtuar atë.

Si funksionojnë biçikletat elektrike

Funksionimi i biçikletave elektrike

Biçikletat elektrike konsiderohen ato që punojnë me anë të dy llojeve të impulsit: pedalimi dhe falë mbështetjes së një motori elektrik që ndizet sipas nevojave tona kur jemi duke pedaluar dhe do të ndalet kur të ndalojmë së bërëi atë. Ky sistem operativ quhet pedalim i asistuar, një sistem që mund ta implementojmë në biçikleta të tjera falë komplete të shitura veçmas.

Fuqia maksimale e biçikletave elektrike është 250 W, megjithëse në disa raste ata mund të arrijnë deri në 350 W dhe shpejtësia e tyre maksimale është 25 km / orë. Biçikletat që pretendojnë të quhen elektrike që kanë 500 W fuqi hyjnë në kategorinë e motoçikletave elektrike, kështu që ato bien jashtë kësaj kategorie.

Pikat që duhet të merrni parasysh kur blini një biçikletë elektrike

Pjesë të një biçiklete elektrike

Burimi: Flickr - Matt Hill

Materiali prodhues / Pesha

Megjithëse shumica e prodhuesve përdorin alumin për të bërë shasinë e biçikletave elektrike, ne gjithashtu mund të gjejmë modele të bëra prej çeliku. Në varësi të përfitimeve të ofruara nga secili model, ne duhet të marrim parasysh peshën, pasi në kombinim me tonën do të ndikojë në autonominë që do të na ofrojë.

Jetëgjatësia e baterisë / Koha e karikimit

Jetëgjatësia e baterisë ka qenë, është dhe do të vazhdojë të jetë çështja numër një me çdo pajisje që funksionon në mënyrë elektrike. Në varësi të nevojave ose përdorimit që planifikojmë t'i japim biçikletës, duhet të marrim parasysh kohën e karikimit. Në treg mund të gjejmë bateri plumbi, jon litium dhe nikel kadmium. Secili na ofron një kohë të ndryshme të karikimit, kohë që padyshim që varet nga kapaciteti i saj.

autonomi

Nëse duam të përdorim biçikletën elektrike kryesisht për të shkuar në punë, së pari duhet të dimë distancën në të cilën ndodhet, pasi që autonomia mesatare është rreth 50 kilometra. Nëse distanca i kalon 15 kilometrat, mund të na duhet rimendoni idenë ose investoni në një model që na ofron autonomi maksimale, autonomi që varet nga holografia e itinerarit.

Prodhues

Pjesët e këmbimit zakonisht janë kali i punës në këtë lloj pajisjeje, nëse vendosim të kursejmë disa euro dhe t'u besojmë parave tona në një prodhues pak të njohur ose që nuk ka shërbim teknik në vendin tonë. Shimano ka dalë në treg për shumë vite, edhe pse në sektorin e biçikletave elektrike ka relativisht pak, megjithëse tashmë na ofron një numër të madh modelesh. Marka të tjera të shkëlqyera që ofrojnë besim të plotë në tregun e biçikletave, elektrike ose jo, janë Trek, Specialized, Haibike, Scott ...

Nëse flasim për motorët elektrikë të këtij lloji biçikletash, një nga pjesët më të rëndësishme, kompania gjermane Bosch është një pikë referimi në këtë botë përveç që është një nga pionierët në këtë fushë. Panasonic, Brose dhe Shimano Steps janë prodhues të tjerë që gjithashtu ofrojnë motorë elektrik të biçikletave. Një nga shtesat e fundit ka qenë firma japoneze Yamaha, një kompani që pavarësisht se ka qenë në tregun e biçikletave elektronike për dy vjet është duke mbledhur motorët e saj në Haibike, Lapiperre dhe BH Emotion.

 

Biçikleta elektrike midis 500 dhe 1000 euro

Sunray 200 - Biçikletë elektrike turne

Sunray 200 - Biçikletë elektrike turne

Kjo biçikletë turistike nga Sunray na ofron një kornizë çeliku, një madhësi rrote prej 26 inç, pezullim të përparmë dhe frenat disk përpara daulles prapa. Me një sistem të asistuar të pedalimit (PAS), ai na ofron një motor 250w, 3 mënyra ndihme pedalimi, një bateri 36 v dhe 10 Ah. Autonomia është midis 35 dhe 70 kilometra në varësi të shpejtësisë mesatare me të cilën qarkullojmë. Sunray 200 ka një çmim të përafërt prej 600 euro.

SUNRAY 200 biçikletë elektrike

Moma - SHIMANO biçikletë turistike elektrike - 26 «

Moma - SHIMANO biçikletë turistike elektrike, rrota 26 "

Modeli Moma i Shimano na ofron një kornizë alumini me një peshë totale prej 20 kg, një bateri 36 v dhe 16 Ah. Ekrani LCD me të cilin mund të menaxhojmë motorin elektrik na ofron një nivel të ndihmës për pedalimin me 5 nivele, treguesin e shpejtësisë, distancën e kaluar dhe nivelin e baterisë. Koha e karikimit është 4 orë, me të cilën mund të kalojmë rreth 80 kilometra në një shpejtësia maksimale 25 km / orë. Modeli Mima i Shimano ka një çmim të përafërt prej 800 euro.

Moma - SHIMANO Biçikletë Elektrike Turistike 26 Inç

Moma - SHIMANO Folding Electric Bike - 20 «

Moma - SHIMANO biçikletë elektrike turne - 20 "

Nëse biçikletat me një rrotë 26 inç janë shumë të mëdha për ju, Shimano na ofron një model më të vogël dhe më të lëvizshëm me rrota 20 inç. Ky model ka një autonomi deri në 80 kilometra dhe ka një peshë prej 18 kg. Ashtu si modeli 26 inç, trupi është bërë nga alumini i cili na lejon të marrim një shpejtësi maksimale prej 25 km / orë, me një autonomi totale prej 80 km. Shimano Moma 20 inç ka një çmim të përafërt prej 700 eurosh.

Moma - SHIMANO Biçikletë elektrike Folding 20 Inç

Biçikletë elektrike malore e palosshme Teamyy 26 inç

Biçikletat malore gjithashtu kanë një vend në sektorin e biçikletave elektrike. Teamyy na ofron një biçikletë 26 inç me një shpejtësi maksimale prej 30 km / orë, e bërë prej alumini dhe e përshtatshme për përdoruesit midis 165 dhe 185 centimetra, pasi vendi mund të rregullohet nga 80 në 95 cm. Koha e karikimit është ndërmjet 4 dhe 6 orë, gjë që na ofron një autonomi më të ulët sesa biçikletat e qytetit që ndodhen ndërmjet 45 dhe 55 km. Ky model ka kapaciteti i ngarkesës më pak se 200 kg, me një fuqi më të vogël se 500 w dhe një bateri 36 v. Çmimi i përafërt i këtij modeli është 760 euro.

Nuk u gjet asnjë produkt.

Biçikleta elektrike midis 1000 dhe 2000 euro

Kryqëzori - SHIMANO Electric Bike - 26 «

Kryqëzor - SHIMANO Electric Bike - 26 "

Shimano Cruiser është një biçikletë elektrike me rrota të gjera që përmban një ndihmë elektrike për mbytje / pedale. Pesha totale e këtij modeli të bërë prej alumini arrin në 26 kg, me rrota 26 inç. Bateria 36v 10.4 Ah ka një kohë karikimi ndërmjet 2 dhe 3 orë dhe na ofron një fuqi prej 350 w. Ka një sistem sigurie me dy thirrje, njëra për përshpejtuesin dhe tjetra për karikimin e baterisë. Derailleur i mesëm është një Shimano M410E dhe pjesa e pasme është një Shimano TX35. Leva e ingranazheve është një Shimano TX.50-21. Çmimi i përafërt i biçikletës malore Shimano Cruiser është 1.400 euro.

Nuk u gjet asnjë produkt.

Biçikletë elektrike IC Electric Emax

Biçikletë elektrike IC Electric Emax

IC Electric Emax është bërë prej alumini, të dy frenat janë disk dhe ka një pirun pezullimi XCR. Bateria 36 v dhe 10 Ah na ofron një fuqi prej 250 ditë një autonomi midis 40 dhe 60 kilometra. IC Electric Emax ka një çmim të përafërt prej 1.300 euro.

Nuk u gjet asnjë produkt.

Biçikletë elektrike Folding Plume Elektrike IC

Biçikletë elektrike Folding Plume Elektrike IC

Biçikletat e palosshme gjithashtu kanë një vend në këtë varg çmimesh. Me një peshë prej 20 kg, IC Electric Plume është një biçikletë e palosshme me një autonomia ndërmjet 55 dhe 65 km, falë baterisë së saj 360 w dhe 11 Ah që na ofron një fuqi prej 250 w. Frena e përparme dhe e pasme janë disk, ai ka një kuti ingranazhesh Shimano me 7 shpejtësi dhe falë palosjes së tij ne mund ta transportojmë lehtë në metro, tren ose automjetin tonë. Çmimi i këtij modeli është 1050 euro.

Blini biçikletë elektrike palosëse IC Plume Electric

Biçikleta elektrike nga 2000 euro

Nëse kalojmë barrierën prej 2.000 eurosh, në treg mund të gjejmë një numër të madh modelesh, të gjitha të dizajnuara për të përmbushur nevoja specifike.

Specializuar Turbo Levo FSR

Kjo firmë na ofron biçikleta elektrike të karakterizuara nga fshehni baterinë në tubin poshtë që na lejon të karikojmë shpejt baterinë përveç që mund ta shkëmbejmë atë pa probleme. Modelet Turbo Levo FSR janë bërë prej alumini ose karboni, dhe kanë një turbo që ofron 15% më shumë bateri sesa modelet tradicionale. Falë motorit të personalizuar, sistemi i pedalimit do të marrë menjëherë ndihmën e nevojshme kur na duhet më shumë dhe një çift rrotullues të vetëdijshëm në të gjithë diapazonin e kadencës.

Falë aplikacionit të kontrollit të Misionit ne mund të kemi kontroll në çdo kohë mbi teknologjinë që montojnë këto modele. Ekrani Trail, i disponueshëm në të gjitha modelet, na ofron të dhënat që duhet të dimë në çdo kohë të udhëtimit që po bëjmë. Falë Remote Testues ne mund të kalojmë lehtësisht midis mënyrave të ndryshme pa pasur nevojë të lëshojmë duart nga timoni. Modelet FSR-të e specializuara Turbo Levo janë në dispozicion duke filluar nga 4.200 euro.

Brompton Electric

Brompton Electric

Biçikleta elektrike Brompton na ofron ndihmën e nevojshme kur jemi duke u ngjitur në kodra ose duke bërë udhëtime të gjata në terren të rrafshët, duke iu përshtatur stilit tonë të hipjes falë teknologjisë së sensorit inteligjent. Me një sistem të shpejtë palosjeje, ne mund ta transportojmë atë pa probleme në metro, autobus ose tren. Gjithashtu, me një peshë prej 13,7 kg, bëhet më shumë se 2,9 e baterisë në një nga modelet më të lehta në treg.

Falë baterisë 300 w, ne mund të lëvizim me një shpejtësi deri në 25 km / h me një distancë ndërmjet 40 dhe 80 km, në varësi të peshës së përdoruesit dhe llojit të itinerarit. Pesha maksimale që mbështet është 105 kg, përfshirë pajisjet. Çmimi Brompton Electric, i cili do të fillojë të tregtohet në treg në fillim të vitit 2018, do të jetë midis 2.800 dhe 3.000 euro, një çmim që arsyetohet pjesërisht nga cilësia e produktit dhe sepse është prodhuar tërësisht në Mbretërinë e Bashkuar.

Scott

Biçikletë E-Contessa Scott

Prodhuesi Scott, ashtu si Specialized, na ofron një gamë e gjerë modelesh për të gjitha shijet dhe nevojat nga 2.000 euro, të gjithë ata me një fuqi 250 w që na ofrojnë ndihmën e nevojshme në momentin e duhur. Mbani në mend se biçikletat e këtij prodhuesi janë të dizajnuara për përdoruesit kërkues të cilët kanë nevojë për ndihmë shtesë herë pas here për të arritur në destinacionin e tyre.

Scott na ofron modele të ndryshme të bëra si nga alumini ashtu edhe nga karboni, frenat e diskut, përbërësit Shimano dhe Syncros. Bateria është e fshehur në kutinë me qasje të menjëhershme kur duhet të vazhdojmë ta karikojmë. Nëse dëshironi të shihni të gjitha modelet në dispozicion, mund të shkoni në seksionin e faqes në internet të Scott për biçikleta elektrike ku do të gjeni më shumë se 30 modele.

Haibike XDURO karboni i plotë

Haibike XDURO karboni i plotë

Firma Haibike gjithashtu na ofron tre versione të modelit XDURO FullSeven Carbon: 8.0 me çmim 4.999 euro, 9.0 që është 6.999 euro dhe 10.0 me çmim 11.999 euro. Të gjitha këto modele janë bërë nga karboni, integrojnë një motor Bosh që ofron një shpejtësia maksimale prej 25 km / orë falë motorit 250 w. Ashtu si shumica e modeleve të klasit të lartë, bateria në këto modele është e vendosur në shiritin diagonal, duke na lejuar hyrje të shpejtë për ta karikuar ose zëvendësuar atë me një tjetër nëse është e nevojshme.

Falë përdorimit të karbonit, jo vetëm në konstruksionin e kornizës, por edhe në shumicën e përbërësve të ndryshëm që janë pjesë e biçikletës, pesha dhe hapësira që ata zënë zvogëlohet ndjeshëm në krahasim me modelet e tjera. Madhësia e rrotave është 27,5 inç në të gjitha modelet, ajo ka frena hidraulike të diskut si në pjesën e përparme dhe të pasme dhe karikuesi i ofruar nga prodhuesi është i tipit të shpejtë, në mënyrë që të humbasim sa më pak kohë të jetë e mundur duke rimbushur baterinë e biçikletës sonë elektrike.

Në faqen e internetit Haibike mund të gjeni të gjitha modelet e biçikletave elektrike dhe ato që konsiderohen motorë elektrikë, duke arritur një shpejtësi maksimale prej 45 km / h, e cila rKërkon sigurim dhe patentë shofer siç kam komentuar më lart.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.