Bisedat sekrete të Messenger-it më në fund arrijnë te të gjithë përdoruesit

lajmëtar

Pas skandaleve të panumërta të përjetuara për shkak të spiunazhit dhe rrjedhjeve të të dhënave, përdoruesit kanë filluar të shqetësohen për sigurinë e tyre në rrjet, prandaj aplikacione të tilla si WhatsApp, Telegram dhe kompania është dashur të fillojnë enkriptoni mesazhet midis përdoruesve, kurdo që e kërkojnë, natyrisht. Këtë herë dhe pas një kohe të gjatë është më në fund Facebook Messenger ai që ofron biseda të fshehta për të gjithë përdoruesit e saj falë një sistemi të enkriptimit nga një skaj i skajit.

Personalisht, më duhet të pranoj se është mjaft e habitshme që deri më tani Facebook Messenger nuk e kishte këtë mundësi kur WhatsApp, në pronësi të së njëjtës kompani, e ofron atë për një kohë të gjatë. Siç është raportuar, mundësia e hyrjes në funksionalitetin e bisedave sekrete ishte në dispozicion për disa javë, megjithëse nuk arriti deri në ditën e sotme. për të gjithë 900 milion përdoruesit të aplikacionit të mesazheve.

Encrypt bisedat tuaja Facebook Messenger falë përdorimit të opsionit biseda sekrete.

Siç tregohet në më shumë se një rast, ai Facebook Messenger ofron enkriptim nga fundi në fund nuk do të thotë që komunikimet tuaja janë plotësisht të sigurta, nëse është e vërtetë që falë kësaj veçorie, me sa duket, askush që përgjon mesazhin nuk do të jetë në gjendje ta dekriptojë atë. Sidoqoftë, është gjithashtu e vërtetë që kompania që ofron shërbimin mund të përdorë të dhënat tuaja për të përmirësuar reklamat e saj.

Sipas disa informacioneve, duket se bisedat private të Facebook Messenger janë shumë më të ngjashme me mënyrën e fshehtë të Google Allo sesa me atë që bën WhatsApp. Mbani në mend se jeni ato nuk aktivizohen si parazgjedhje kështu që ju duhet të jeni ai që zgjedh se si dëshironi të flisni me këdo, nëse e bëni përmes këtij funksionaliteti të ri askush nuk do të jetë në gjendje të hyjë në mesazhet tuaja, kur thuhet se askush nuk përfshin qeveri dhe agjenci spiune.

Më shumë informacion: Wired


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)