Pse duhet të blini një orë inteligjente këtë 2023?

Kështu lindin orët inteligjente, të cilat janë orët e dorës me steroide.

Epokës së artë të orëve të dorës duket se i ka ardhur fundi me paraqitjen e celularëve, të cilët veç opsioneve na treguan kohën. Megjithatë, për arsye të ndryshme dhe shumë nostalgji, ka pasur një rilindje të orëve, por më të përditësuara.

Kështu lindin orët inteligjente, të cilat janë orët e dorës me steroide. Këto janë pajisje elektronike portative që mbahen si një orë dore, por me funksione të avancuara që mund të na ndihmojnë në aktivitetet tona të përditshme.

Këto pajisje kanë evoluar me shpejtësi vitet e fundit dhe janë bërë një mjet i dobishëm dhe popullor për monitorimin e shëndetit, përmirësimin e produktivitetit dhe qëndrimin e lidhur. Le t'i hedhim një vështrim më të thellë.

Prandaj, në këtë artikull ne ju ndihmojmë të kuptoni pse duhet të blini një orë inteligjente këtë 2023, e cila është një pajisje që duket se po fiton gjithnjë e më shumë ndjekës mes gjeneratave të vjetra dhe të reja.

Shfaqja e orëve inteligjente

Rritja e orëve inteligjente daton në vitet 1970, kur u prezantuan orët e para dixhitale. Por ata nuk mund të thirreshin I zgjuar, pasi disa marka bënë ora të reja që funksionojnë sot, por pa qenë të disponueshme për të gjithë.

Revolucioni i vërtetë ose evolucioni i orëve inteligjente filloi në vitet 2010.

Funksionet e këtyre orëve ishin të kufizuara nga teknologjia e kohës së tyre. Dhe megjithëse ishin përpara kohës së tyre, nuk u përhapën për shkak të mungesës së globalizmit dhe internetit dhe informacionit të pakët rreth tyre, përveç faktit që tregjet funksiononin ndryshe nga sot.

Sidoqoftë, lRevolucioni i vërtetë ose evolucioni i orëve inteligjente filloi në vitet 2010, me prezantimin e orës së parë inteligjente nga Sony, e ndjekur nga lëshimi i modeleve nga Samsung, Motorola dhe Pebble në 2013.

Këta ishin pararendësit e atyre që njihen sot dhe të cilëve ai u dha titullin I zgjuar. Këto pajisje primitive ofronin veçori bazë si njoftimet e mesazheve dhe thirrjeve, kontrolli i muzikës në distancë dhe gjurmimi i fitnesit.

Me kalimin e kohës, ata janë bërë më të sofistikuar, duke përfshirë sensorë të avancuar si GPS, monitorë të rrahjeve të zemrës, sensorë të gjumit dhe gjurmim të fitnesit.

Nga ana tjetër, ato gjithashtu kanë evoluar për të përfshirë veçori shtesë, si mundësia e kryerjes së pagesave elektronike, kontrolli zanor, si dhe lidhja me pajisje të tjera portative dhe shtëpi të zgjuara.

Me gamën e tyre të gjerë të veçorive dhe popullaritetin në rritje, orët inteligjente vazhdojnë të jenë një forcë gjithnjë në zhvillim në botën e teknologjisë së veshjes. Kjo vazhdon rrjedhën e saj, e cila më shumë se pakësimi, hap hapësirë ​​për të qëndruar për një kohë të gjatë.

Përparësitë e orëve inteligjente

Një nga funksionet kryesore të disa prej këtyre pajisjeve është monitorimi i rrahjeve të zemrës suaj.

Keni probleme me zemrën dhe keni nevojë për monitorim të vazhdueshëm? Sot, një nga funksionet kryesore të disa prej këtyre pajisjeve është monitorimi i rrahjeve të zemrës dhe, në disa modele Premium, edhe kryerja e një elektrokardiograme.

Ju mund të merrni një EKG, në të njëjtën kohë që një aplikacion celular njofton mjekun tuaj të përgjithshëm për një problem ose kontaktoni drejtpërdrejt shërbimet shëndetësore për ju. Kjo pa qenë nevoja që ju të bëni asgjë dhe me gjithçka të automatizuar.

Orët inteligjente mund të monitorojnë rrahjet e zemrës suaj, nivelin e aktivitetit fizik, cilësinë e gjumit dhe disa madje matin presionin e gjakut. Këto veçori mund t'ju ndihmojnë të monitoroni shëndetin tuaj dhe të kapni çdo problem herët.

Këto pajisje mund të lidhen me telefonin tuaj inteligjent dhe ju lejojnë të merrni njoftime, telefonata dhe mesazhe direkt në kyçin tuaj të dorës, pa pasur nevojë të hiqni telefonin nga xhepi ose çanta.

Gjithashtu, disa aplikacione produktiviteti si kalendarët, përkujtuesit dhe listat e detyrave mund të menaxhohen drejtpërdrejt nga ora juaj inteligjente. Ato vijnë në modele dhe dizajne të ndryshme, duke ju lejuar të zgjidhni atë që i përshtatet stilit dhe preferencave tuaja.

Ju gjithashtu mund të personalizoni fytyrën tuaj të orës, rripin dhe aplikacionet që dëshironi të përdorni në orën tuaj. Disa modele madje kanë aftësinë për të bërë thirrje urgjence, për të matur vendndodhjen me GPS dhe për të qenë në gjendje të dërgojnë sinjalizime SOS në kontaktet tuaja të urgjencës.

Modelet e preferuara të orëve inteligjente të përdoruesve

Këtu ju tregojmë disa modele të orëve inteligjente të preferuara të përdoruesve.

Ka shumë modele të orëve inteligjente, dhe këtu ne ju tregojmë disa nga të preferuarat e përdoruesve:

Apple Rights Watch

Apple Watch është modeli më i popullarizuar i orëve inteligjente në treg. Ajo ofron një gamë të gjerë karakteristikash, duke përfshirë ndjekja e aktivitetit fizik, njoftimet, pagesat me celular, Siri dhe lidhje me pajisje të tjera Apple.

Samsung Galaxy Watch

Samsung Galaxy Watch është një tjetër model shumë i popullarizuar që ofron një shumëllojshmëri të gjerë funksionesh, duke përfshirë ndjekjen e fitnesit, monitorimin e gjumit, pagesat në celular dhe kontrollin zanor.

Fitbit Versa 3

Fitbit Versa 3 është një nga modelet më të njohura të orëve inteligjente të fitnesit. Ofron një shumëllojshmëri të gjerë të veçorive të gjurmimit të fitnesit, monitorimi i gjumit, matja e rrahjeve të zemrës, pagesat me celular dhe aplikacionet e palëve të treta.

Garmin Venus

Garmin Venu është një tjetër model i njohur i orëve inteligjente të fitnesit. Ai ofron një gamë të gjerë funksionesh për gjurmimin e fitnesit, monitorimin e gjumit, pagesat me celular dhe lidhjen me pajisje të tjera Garmin.

TicWatch Pro 3

TicWatch Pro 3 është një model i orës inteligjente të Google Wear OS që ofron një jetëgjatësi e madhe e baterisë, gjurmim fitnesi, kontrolli i zërit dhe aplikacionet e palëve të treta.

Si të zgjidhni një SmartWatch të përshtatshme?

Një zgjedhje e mirë e orës inteligjente do të varet nga funksionet e orës, jini të qartë për nevojat dhe buxhetin tuaj.

Çelësi për të bërë një zgjedhje të mirë dhe për të blerë një orë inteligjente këtë 2023 do të varet nga disa faktorë, ndër të cilët janë funksionet e orës (autonomia) për të qenë të qartë për nevojat dhe buxhetin tuaj.

Lidhur me kërkesat e orës inteligjente, Është e rëndësishme të kuptoni nëse pajisja që kërkoni është në gjendje të monitorojë nëse bëni sporte në natyrë ose nëse do të notosh, nëse do ta përdorësh vetëm në baza ditore ose kur je larg shtëpisë.

Me këtë të qartë, ju mund të përqendroheni në markat që ofrojnë atë që ju nevojitet, të studioni se sa zgjat bateria për orët inteligjente të disponueshme, si dhe certifikatat që e rregullojnë atë, si IP67, që është standardi për rezistencën ndaj ujit dhe elementeve. .

Në të njëjtën mënyrë, duhet të dini se sa jeni të gatshëm të paguani për gjithçka që ju ofron ora. Pra, nëse po kërkoni të përmirësoni stilin e jetës tuaj, të monitoroni shëndetin tuaj, të qëndroni të lidhur dhe të rrisni produktivitetin tuaj, blerja e një ore inteligjente këtë 2023 mund të jetë përgjigja për të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.