Nest Cam IQ Rishikimi i Brendshëm

Sot ju sjellim një Nest Cam IQ Vlerësim i Brendshëm, kamera e re e brendshme e sigurisë nga marka Nest që me një dizajn shumë të kujdesshëm dhe cilësi të jashtëzakonshme të imazhit na ofron një gamë të gjerë mundësish për të të përmirësojmë sigurinë e shtëpive tona. Çmimi i pajisjes është 349 € dhe karakteristikat e tij kryesore përfshijnë atë Sensori 4K dhe e përparuar e saj sistem i përparuar i njohjes në gjendje të dallojë lloje të ndryshme të tingujve, të bëjë dallimin midis një personi dhe një objekti dhe madje të njohë ato fytyra që janë të njohura nga ato që nuk janë. Përveç kësaj, falë aplikacionit Nest për smartphone-in tuaj dhe me mundësinë për t'u pajtuar në Nest Aware, Nest CAM IQ Indoor bëhet një sistem i vërtetë i mbikëqyrjes video.

Specifikimet Teknike të Nest Cam IQ

Karakteristikat teknike të kamera e mbikqyrjes së brendshme janë si më poshtë.

produkt Nest Cam IQ
Kamera «Sensori 1/2 5 inç dhe 8 megapiksel (4K) Zmadhimi dixhital 12X HDR »
Fusha e vizionit º 130
Vizioni i natës LED me infra të kuqe me fuqi të lartë (940nm)
Video Deri në 1080p me 30 fps
Audio Altoparlant dhe 3 mikrofona
Conectividad «Wi-Fi 802.11a / b / g / n / ac (2 4 GHz ose 5GHz) Bluetooth me energji të ulët (BLE) »
çmim 349 euro
Madhësi "dhjetë I lartë 4 cm 7 E gjatë 4 cm 7 Thellësi 4 cm »
peshë 357 gram

Siç mund ta shihni, Nest Cam IQ është një produkt i fuqishëm, me një fushë e gjerë shikimi dhe të aftë për të regjistruar imazhe cilësore si ditën ashtu edhe natën.

Karakteristikat e IQ të kamerës

Sapo instaloni aplikacionin tuaj (i disponueshëm për iOS dhe Android) ne kemi në dispozicion një numër interesant opsionesh. Mundet shiko videon në kohë reale, dëgjoni audion ose madje flas në folës kamerën në distancë. Gjithashtu nëse jemi të regjistruar në sistem Vetëdija e foleve Ne do të kemi qasje në historinë e regjistrimit në re, konfigurimin e zonave të aktivitetit dhe njoftimet e fytyrave të njohura.

Kamera na dërgon një alarm në celular ose në postë, duke paralajmëruar sa herë që zbulon ndonjë lëvizje ose tingull, duke qenë në gjendje të shohim brenda pak sekondash nëse është një kërcënim i vërtetë ose një alarm i rremë. Kjo gjithashtu ju lejon të konfiguroni atë kamera njeh nëse jeni në shtëpi apo jo përmes GPS-së së celularit në mënyrë që të mund ta konfiguroni atë për të çaktivizuar kamerën kur jeni në shtëpi dhe kështu ta parandaloni atë që t'ju paralajmërojë vazhdimisht për çdo zbulim. Nëse dëshironi, në vend që ta bëni automatikisht me GPS të celularit, mund ta konfiguroni gjithashtu me një kohë të caktuar ose edhe manualisht t'i tregoni aplikacionit sa herë që largoheni dhe hyni në shtëpi, por këto mundësi duken shumë më të pakëndshme për t'u përdorur.

Sa herë që zbulon një person të ri, ne mundemi tregoni në aplikacion nëse është një person i njohur apo jo; kështu që më vonë, kur kamera zbulon të njëjtin person, kjo do të tregojë se është dikush që ne njohim. Ky opsion funksionon shumë edhe pse mund të bëni disa gabime kur i njëjti person është me ose pa syze, me lloje të ndryshme të flokëve, etj. Por ju thjesht i shënoni të dy fotot si një person i njohur dhe nuk ka ndonjë problem të madh.

Si pikë negative, aplikacioni nuk është aq e lëngshme sa mund të dëshironte. Kjo ndoshta për faktin se nevoja për gjerësi bande kur transmetoni video në kohë reale ngop sistemin, kështu që për të shkuar nga një menu në tjetrën do të duhet të presim më shumë se sa dëshirohet.

Instaloni dhe konfiguroni Nest Cam IQ

Pika e parë që duhet të zgjedhim sa më shpejt që të nxjerrim kamerën është ku ta vendosim. Gjëja normale është zakonisht në dhomën kryesore në mënyrë që të mund të monitoroni derën e hyrjes dhe hyrjen në dhoma. Kamera pa bateri kështu që ne duhet të zgjedhim një vend të sheshtë me qasje në një prizë; edhe pse ky nuk është një problem i madh pasi kablli është shumë i gjatë.

La konfigurimi i kamerës është shumë i thjeshtë falë aplikacionit Nest; ju vetëm duhet të shtoni pajisje, skanoni kodin QR duke dalë në pjesën e poshtme të kamerës dhe prisni disa sekonda. Më vonë do të na kërkojë Të dhënat e hyrjes në Wi-Fi të jetë në gjendje të transmetojë video në streaming dhe me këtë gjithçka është gati. Siç mund ta shihni, janë vetëm disa minuta dhe është brenda mundësive të përdoruesve më pak të njohur me teknologji.

Sapo të kemi kamerën në funksionim, duhet vetëm ta konfigurojmë sipas dëshirës sonë me të gjitha opsionet e disponueshme: njohja e fytyrës, njoftimet e alarmit, opsioni për të zbuluar nëse jemi në shtëpi apo jo, etj.

Nest Aware po apo jo?

Nest Aware është një sistemi i pajtimit përmes së cilës ne mund të zgjerojmë funksionalitetet e kamerës sonë Nest. Opsionet që na ofron janë:

 • Regjistrimi pa ndërprerje dhe ruajtja në re
 • Njoftimet e fytyrave të njohura
 • Cilësimet e zonës së aktivitetit
 • Krijoni dhe ruani klipe

Versioni falas ruan vetëm 3 orë video, ndërsa me opsionet e paguara mund të kemi 10 ose 30 ditë video në varësi të faktit nëse zgjedhim opsionin përkatësisht prej 10 € ose 30 € në muaj. Le të shohim ndryshimet në më shumë detaje.

Abonim falas Standard i vetëdijshëm Të vetëdijshëm të zgjeruar
Transmetim direkt Po Po Po
Historia e videove në re 3 ore Ditë 10 Ditë 30
alarme "Person lëvizja dhe tingulli » «Personi (me zbulimin e fytyrës) lëvizja dhe lloji i tingullit » «Personi (me zbulimin e fytyrës) lëvizja dhe lloji i tingullit »
Zonat e aktivitetit jo Po   Po
Krijimi dhe klipet jo Po Po
çmim falas 10 euro në muaj ose 100 euro në vit 30 euro në muaj ose 300 euro në vit

Vendimi për të blerë ose jo Nest Aware varet nga lloji i përdorimit që duam t'i japim kamerës, por për mendimin tonë mjafton opsioni falas për përdorimin mesatar të këtij lloji të sistemeve.

Ku ta blini Nest Cam IQ?

IQ Nest Cam është në dispozicion përmes vetë dyqanit online të Nest ose përmes nëpërmjet amazonit. Në të dy platformat çmimi i saj është 349 € kështu që ju mund të blini përmes kanalit që është më i përshtatshmi për ju.

Mendimi i redaktorit

Nest Cam IQ
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
349
 • 80%

 • Nest Cam IQ
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 95%
 • Kamera
  Redaktori: 90%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 55%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 70%

Pro dhe kundër

rekuizitë

 • Cilësia e videos
 • Sistemi i avancuar i njohjes
 • Dizajn

Contras

 • Aplikacioni nuk është shumë i rrjedhshëm
 • Sistem i shtrenjtë pajtimi

Një dizajn që përcjell cilësi

Gjëja e parë që shohim sapo prekim kutinë Nest Cam është se po përballemi me një produkt ku transmetimi i një imazhi cilësor është një pikë e rëndësishme. Si dizajni i kamerës së brendshme ashtu edhe pjesa tjetër e elementeve (kabllo karikimi, lidhje dhe vetë paketimi) është bërë duke u kujdesur për çdo detaj të fundit. materialet janë me cilësi të lartë dhe shumë e këndshme në prekje. dizajni i kamerës është minimalist dhe me një ngjyrë të bardhë të pastër që e bën atë të përshtatet në çdo lloj shtëpie pa u përplasur.

Pesha e tij është mjaft e lartë, por ky nuk është problem por avantazh pasi që është një element që zakonisht nuk lëviz shumë shpesh dhe kjo peshë i jep asaj qëndrueshmëri të madhe që nuk lejon që ajo të bjerë me ndonjë goditje.

Me pak fjalë, kamera Nest Cam IQ është një mundësi e mirë për të pasur një sistem mbikëqyrjeje në shtëpi në një mënyrë të thjeshtë dhe të lehtë për tu mbledhur. Funksionimi i tij është shumë i thjeshtë dhe na lejon të kontrollojmë sigurinë e shtëpisë tonë nga celulari.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)