Të gjitha pajisjet do të azhurnohen në Android 10

Android 10

Më 3 shtator, Google zyrtarisht lëshoi ​​versionin përfundimtar të Android 10, Android 10 të thahet, pa ndonjë mbiemër me emër ëmbëlsirë. Duket se Google ka dashur ta vendosë atë në një dietë. Që nga lansimi i versionit Android 10 për gamën Pixel, pak prej tyre kanë qenë terminalet që janë azhurnuar.

Ky trend i zakonshëm nga prodhuesit duhet të fillojë të ndryshojë në vitet e ardhshme, kur ata miratojnë një herë e përgjithmonë Project Treble. Projekti Trefish i Google lejon prodhuesit të trajtojnë vetëm shtresën e personalizimit, asgje me shume. Ata kujdesen për pajtueshmërinë me harduerin.

Ky projekt u lançua me Android 9, por ato ishin shumë pak prodhues që e miratuan atë që nga fillimi dhe i lejoi përdoruesit e tyre të instalonin beta të ndryshme të Android 9 që Google po lançonte ndërsa përgatiste lansimin e versionit përfundimtar.

Ajo është año, numri i prodhuesve që kanë filluar të bëjnë bast për këtë projekt është rritur duke kaluar nga 7 smartphone në pothuajse njëzet. Sidoqoftë, gjërat shkojnë ngadalë në pallat, dhe sot, ka ende shumë terminale që nuk janë azhurnuar në Android 10 pavarësisht se janë të pajtueshëm.

Nëse ende nuk e dini nëse smartphone-i juaj do të azhurnohet në Android 10, atëherë ne do t'ju heqim nga dyshimet tuaja. Në listën e mëposhtme do të gjeni të gjithë terminalet do të azhurnohen në Android, azhurnimi i konfirmuar nga vetë prodhuesi së bashku me datën e pritshme të lëshimit.

Nëse celulari juaj nuk është në këtë listë, mund të harrosh të përditësosh, pasi nëse nuk përdorni ROM të personalizuara, nuk do të jeni në gjendje të shijoni lajmet që Android 10 na ofron.

Asus

ASUS ZenFone 5 dhe ZenFone 5Z

Megjithëse ky prodhues nuk na ofron një larmi të gjerë modelesh në treg, njëri prej tyre, Zenfone 5Z ishte pjesë e programit beta, kështu që do të azhurnohet nëse ose nëse në Android 10. Gjëja më e çuditshme është se kanë kaluar më shumë se 4 muaj nga lansimi i versionit përfundimtar dhe ndryshe nga celularët që ishin gjithashtu pjesë e beta, Asus ende nuk ka lëshuar finalen version.

Me sa duket vëllai i tij i madh, Zenfone 6 Isshtë azhurnuar gjithashtu edhe pse duke parë paarsiminë e kompanisë, nuk do të habiteshim për asgjë nëse do të mbetej pa Android 10.

Esenciale PH-1

Esenciale PH-1

Terminali i projektuar nga ish-punëtor i google, Andy Rubin, mori Android 10 disa ditë pas lansimit për gamën Pixel, kështu që ai ishte një nga të parët që e mori atë, si dhe azhurnimin në Android 9. Një keqardhje që ky ishte terminali i vetëm që ata kanë nisur tregu.

Nderi / Huawei

Pavarësisht nga veton e qeverisë amerikane ndaj Huawei, Firma aziatike mban angazhimin për të azhurnuar telefonët që ishin tashmë në treg me Android 9. Sidoqoftë, modele si Mate 30 në versionet e tij të ndryshme, pasi nuk kanë ardhur me Android në treg, nuk do të azhurnohen.

Të njëjtën çështje gjejmë Nderi, Marka e dytë e Huawei. Terminalet që u lëshuan në treg përpara se të vendoset vetoja do të azhurnohen, megjithatë, modelet e reja që po vijnë pa shërbime të Google, nuk do të pësojnë të njëjtin fat.

Model Estado Data e pritshme
Ndero 20 Pro Përditësuar
Ndero 20 Përditësuar
Ndero 20 Lite Shpat Pa afat
Ndero 10 Shpat Pa afat
Nder 10 GT Shpat Pa afat
Ndero 10 Lite Shpat Pa afat
Nderi Shiko 10 Shpat Pa afat
Nderi Shiko 20 Përditësuar
Luaj Nderi Shpat Pa afat
Shënim Nderi 10 Shpat Pa afat
Ndero 8X Përditësuar
Nderim 8X Max Shpat Pa afat
Ndero 8C Shpat Pa afat
Nderi Magjik 2 Shpat Pa afat
Ndero 8A Shpat Pa afat
Huawei Mate 20 Përditësuar
Huawei Mate 20 Pro Përditësuar
Huawei Mate 20 Porsche Dizajn Përditësuar
Huawei Mate 20 X Përditësuar
Huawei Mate 10 Pro Përditësuar
Huawei Mate 10 Përditësuar
Huawei Mate 10 Porsche Dizajn Përditësuar
Huawei Mate 20 RS Porsche Dizajn Shpat Pa afat
Huawei Mate 20 Lite Përditësuar
Huawei P30 Përditësuar
Huawei P30 Pro Shpat Pa afat
Huawei P30 Lite Përditësuar
Huawei P20 Përditësuar
Huawei P20 Pro Përditësuar
Huawei V20 Shpat Pa afat
Huawei Magic 2 Shpat Pa afat
Huawei P SmartZ Shpat Pa afat
Huawei P Smart + 2019 Përditësuar
Huawei PSmart 2019 Përditësuar
Huawei Note 5T Përditësuar
Huawei Note 5 Pro Përditësuar

Google

Google Pixel 4

Të gjitha nga 3 shtatori. E gjithë diapazoni Pixel, përfshirë gjeneratën e parë Ato u azhurnuan në Android 10 më 3 shtator kur Google lëshoi ​​versionin përfundimtar. Terminalet Pixel që janë azhurnuar në Android 10:

 • google Pixel
 • Google Pixel XL
 • Google Pixel 2
 • Google Pixel 2 XL
 • Google Pixel 3
 • Google Pixel 3 XL
 • Google Pixel 3a
 • Google Pixel 3a XL

Gjenerata e katërt e gamës Pixel u prezantua në tetor, një muaj pas lansimit të versionit përfundimtar të Android 10, kështu që këto terminale Ata erdhën nga fabrika me versionin më të fundit të Android të disponueshëm.

Nokia

Kthimi i djalit plangprishës në botën e telefonisë, lejoi që kompania finlandeze të marrë edhe një herë afeksionin e përdoruesve, për shkak të dashurisë që kishin pasur në vitet e tyre të hershme, me ato telefona që mund të binin nga kati i parë dhe vazhdoni të vraponi normalisht.

Sidoqoftë, nëse flasim për azhurnime, gjërat nuk duken aq mirë, veçanërisht në terminalet e ulta, terminale që do të azhurnohen në Android 10 por do ta bëjnë këtë pak më parë, ose edhe pas lëshimit të Android 11.

Model Estado Data e pritshme
Nokia 9 PureView Përditësuar
Nokia 8.1 Përditësuar
Nokia 8 Sirocco Shpat Tremujori i parë i vitit 2020
Nokia 7.1 Përditësuar
Nokia 7 Plus Përditësuar
Nokia 6.1 Përditësuar
Nokia 6.1 Plus Përditësuar
Nokia 5.1 Plus Shpat Tremujori i parë i vitit 2020
Nokia 5.1 Shpat Tremujori i dytë i vitit 2020
Nokia 4.2 Shpat Tremujori i parë i vitit 2020
Nokia 3.1 Plus Shpat Tremujori i parë i vitit 2020
Nokia 3.1 Shpat Tremujori i dytë i vitit 2020
Nokia 2.2 Shpat Tremujori i parë i vitit 2020
Nokia 2.1 Shpat Tremujori i dytë i vitit 2020
Nokia 1 Plus Shpat Tremujori i parë i vitit 2020
Nokia 1 Shpat Tremujori i dytë i vitit 2020

OnePlus

OnePlus 7

Prodhuesi aziatik OnePlus duhet të jetë shembulli që duhet të ndiqet nga shumë prodhues, pasi që sot vazhdon të azhurnojë terminalet që kanë më shumë se 3 vjet në treg. Sigurisht, ka shumë të ngjarë që ritmi i azhurnimeve që aktualisht ofron nuk do të vazhdojë në të ardhmen, tani që kompania shet shumë më shumë terminale sesa gjatë viteve të saj të para dhe duket se ka filluar të harrojë parimet që kishte OnePlus kur doli në treg.

Model Estado Data e pritshme
OnePlus 7 Përditësuar
OnePlus 7T Përditësuar
OnePlus 6T Përditësuar
OnePlus 6 Përditësuar
OnePlus 5T Shpat Tremujori i dytë 2020
OnePlus 5 Shpat Tremujori i dytë 2020

Realme / Oppo

Të dy Realme dhe Oppo janë pjesë e BBK, një kompani pas së cilës është gjithashtu OnePlus. Terminalet që ajo lëshon në treg janë relativisht të lira, me përjashtim të kërkimeve të saj anije, kështu që pasi nuk ka njoftuar zyrtarisht udhërrëfyesin Android 10 në terminalet e tij, këto ka shumë të ngjarë të mos azhurnohen në Android 10.

Nëse do të ishte rasti, kur kanë kaluar 4 muaj nga lansimi i Android 10, të dyja kompanitë ata duhet të kishin vendosur tashmë mbi të, të paktën nëse disa tregje, të tilla si Spanja, ku Xiaomi është i qetë, duan të bëhen alternativa.

Samsung

Samsung Galaxy S10

E vërtetë ndaj traditës së saj për të qenë një nga prodhuesit që e merr atë më me qetësi kur azhurnon terminalet e saj, kompania koreane nuk po zhgënjen përdoruesit e saj sot. vetëm terminalet e nivelit të lartë janë azhurnuar e cila u lançua vitin e kaluar së bashku me dy diapazone të mesit që janë bërë terminalet me vlerën më të mirë për para në treg.

Model Estado Data e pritshme
Samsung Galaxy S10 / S10 + / S10e Përditësuar
Samsung Galaxy Note 10/10 + Përditësuar
Samsung Galaxy Note10+ 5G Përditësuar
Samsung Galaxy Note 9 Përditësuar
Samsung Galaxy S9 / S9 + Shpat Shkurt 2020
Samsung Galaxy A80 Shpat Mars 2020
Samsung Galaxy A6 Shpat Prill 2020
Samsung Galaxy A7 2018 Shpat Prill 2020
Samsung Galaxy A40 Shpat Prill 2020
Samsung Galaxy A9 Shpat Prill 2020
Samsung Galaxy A70 Shpat Prill 2020
Samsung Galaxy A90 5G Shpat Prill 2020
Samsung Galaxy Fold Shpat Prill 2020
Samsung Galaxy Tab S6 Shpat Prill 2020
Samsung Galaxy M20 Përditësuar
Samsung Galaxy M30 Përditësuar
Samsung Galaxy M30 Shpat Maj 2020
Samsung Galaxy A10 Shpat Maj 2020
Samsung Galaxy A20 Shpat Maj 2020
Samsung Galaxy A30s Shpat Maj 2020
Samsung Galaxy A50 Shpat Maj 2020
Samsung Galaxy Xcover 4s Shpat Maj 2020
Samsung Galaxy J6 / J6 + Shpat Qershor 2020
Samsung Galaxy A6 + Shpat Qershor 2020
Samsung Galaxy Tab S4 10.5 Shpat Korrik 2020
Samsung Galaxy Tab S5e Shpat Korrik 2020
Samsung Galaxy Tab A 8 (2019) Shpat Gusht 2020
Samsung Galaxy Tab A 10.5 (2019) Shpat Shtator 2020
Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) Shpat Shtator 2020
Samsung Galaxy Tab Active Pro Shpat Shtator 2020

Sony

Sony Xperia 1

Edhe pse në kohët e fundit, kompania japoneze Sony ka shkelur frenat për sa i përket lansimit të terminaleve të reja, veçanërisht në lidhje me kategorinë e lartë, që nuk do të thotë se është harruar plotësisht. Nga 8 terminalet që do të azhurnohen në Android 10, 6 prej tyre janë azhurnuar tashmë, kështu që nëse e krahasojmë me prodhuesit e tjerë, Sony është një nga më të efektshmit.

Model Estado Data e pritshme
Sony Xperia XZ2 Përditësuar
Sony Xperia XZ2 Kompakte Përditësuar
Sony Xperia XZ2 Premium Përditësuar
Sony Xperia XZ3 Përditësuar
Sony Xperia 10 Shpat Pa afat
Sony Xperia 10 Plus Shpat Pa afat
Sony Xperia 5 Përditësuar
Sony Xperia 1 Përditësuar

Xiaomi

Xiaomi Redmi Shënim 8

Xiaomi ishte gjithashtu pjesë e programit Android 10 beta me Mi 9, një terminal që ishte një nga së pari për të azhurnuar në Android 10 pak pasi lançoi versionin përfundimtar për gamën Pixel. Nga të gjithë terminalet që aktualisht na ofron në treg dhe që do të azhurnohen në Android 10, vetëm 5 modele janë azhurnuar, diçka është diçka.

Model Estado Data e pritshme
Xiaomi Mi 9 Përditësuar
Xiaomi Mi 9 SE Shpat Pa afat
Xiaomi Mi 9 Pro Përditësuar
Xiaomi Mi 8 Përditësuar
Xiaomi My 8 Lite Përditësuar
Xiaomi Mi 8 Pro Shpat Pa afat
Edicioni Xiaomi Mi 8 Explorer Shpat Pa afat
Xiaomi Mi Mix A2 Përditësuar
Xiaomi Mi Mix A2 Lite Shpat Pa afat
Xiaomi Mi Mix A3 Shpat Pa afat
Xiaomi Mi Mix 2S Shpat Pa afat
Xiaomi Mi Përzierje 3 Përditësuar
Xiaomi Mi Max 3 Përditësuar
Xiaomi Redmi Shënim 7 Shpat Pa afat

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.