Desktop virtual në Windows 10: A e dini se ka shkurtore tastiere për to?

desktop desktop në Windows 10

Windows 10 vjen me shumë karakteristika të reja që do të magjepsin të gjithë përdoruesit e Windows 7 kryesisht; Kjo për faktin se Microsoft ka vendosur të japë versionin më të fundit të sistemit të saj operativ falas për përdoruesit që kanë blerë më parë një licencë (zyrtarisht dhe ligjërisht) me kompjuterët e tyre përkatës personalë, i cili përfaqëson një kërcim i madh sepse ata nuk do të duhet të kalojnë nëpër Windows 8.1 në çdo kohë.

Midis kaq shumë karakteristikave krejtësisht të reja që janë të integruara në Windows 10, ajo që përmend "Desktopët Virtual" është risia e madhe për shumë njerëz sepse me këtë, ne do të kemi mundësinë e punës në një numër të ndryshëm të aplikacioneve dhe në mjedise krejtësisht të ndryshme . por, "në një kompjuter të vetëm personal".

Shkurtoret e tastierës për Desktop Virtual në Windows 10

Ata që kanë Windows 10 në një tablet mund ta menaxhojnë lehtë këtë veçori, duke prekur ikonën përkatëse nga shiriti i veglave; Sigurisht që këtë detyrë mund ta kryejmë edhe me përdorimin e një mausi të thjeshtë, sepse me treguesin e miut do të duhet të zgjedhim elementin e këtyre "Desktopëve Virtual" për të qenë në gjendje të krijoni një ose lëvizni, midis disa prej tyre. Ekziston një mundësi e tretë, e cila i dedikohet kryesisht atyre përdoruesve që janë "adhurues të shkurtoreve të tastierës", sepse me një kombinim të thjeshtë do të jemi në gjendje të kryejmë të njëjtat detyra, por më lehtë. Ky do të jetë objektivi i këtij artikulli, ku do të përmendim "shkurtesat e tastierës" më të rëndësishme që do të na ndihmojnë të punojmë në mënyrë efektive me "Desktopët Virtual" të Windows 10.

Krijoni një Desktop të ri Virtual në Windows 10

Kjo është pjesa më e lehtë nga të gjitha, sepse duhet t'i kushtojmë vëmendje vetëm artikullit që do të vendoset në shiritin e veglave të sistemit operativ; Ai që do të na ndihmojë të krijojmë një desktop të ri virtual është i pranishëm aty, megjithëse shkurtorja e tastierës së saj është si më poshtë:

Win + Ctrl + D

Duke përdorur vetëm një herë nga shkurtorja e tastierës do të krijoni një "desktop virtual", megjithëse nëse përsëritni operacionin për herë të dytë, do të krijoni një tjetër "desktop virtual".

Si të mbyllni një Desktop Virtual në Windows 10

Nuk ka rëndësi nëse jeni mësuar të përdorni treguesin e miut ose ekranin me prekje, por me siguri do të filloni të përdorni këtë shkurtore të tastierës:

Win + Ctrl + F4

Me të, ju do të mbyllni "desktopin virtual" atje ku jeni, duke lëvizur automatikisht në tjetrën. Nëse nuk ka më "shkrimtarë virtualë" të krijuar atëherë në fund të fundit, do të gjendeni në atë kryesor (i vetmi që ka mbetur).

Si të lundroni midis "Desktopëve Virtual" të ndryshëm të Windows 10

Pasi të keni krijuar "Desktop të Virtual" të ndryshëm në Windows 10, do t'ju duhet të zgjidhni një mekanizëm për të shkuar në njërën prej tyre dhe për të punuar me aplikacionet që dëshironi të ekzekutoni atje.

Win + Ctrl + ?

Win + Ctrl + ?

lundroni midis desktopëve virtualë në Windows 10

Shigjetat që mund të shihni në shkurtesat që kemi vendosur më parë në të vërtetë përfaqësojnë ato "drejtim" në tastierën tuaj; Me të parën, do të jeni në gjendje të shkoni në «desktopin virtual» tjetër, ndërsa duke përdorur shkurtoren e dytë të tastierës do të ktheheni te e mëparshmja.

Si të zhvendosni një dritare nga një Desktop Virtual në një tjetër

Megjithëse po përpiqemi të dimë shkurtesat e tastierës për të menaxhuar «Desktopët Virtual», për këtë detyrë kërkohet një përdorim i kombinuar në të cilin duhet të ndërhyjë treguesi i miut; Ne ju sugjerojmë të ndiqni hapat e mëposhtëm në mënyrë që të mund ta kryeni këtë detyrë:

  • Ju keni përdorur shkurtoren e tastierës "Win + Tab" për të aktivizuar "Task View".
  • Tani gjeni dritaren që dëshironi të zhvendoseni në një desktop tjetër.
  • Zgjidhni atë me butonin e djathtë të miut dhe nga menyja e kontekstit zgjidhni "Move to".
  • Tani thjesht zgjidhni desktopin virtual ku dëshironi ta zhvendosni atë dritare.

lëvizni dritaret midis desktopëve virtualë në Windows 10

Ka shumë më tepër funksione që mund të përshkruajmë edhe pse, ato që kemi përmendur vijnë të jenë më të rëndësishmet sipas Microsoft. Ndërsa trajtojmë Windows 10 do të rendisim disa shkurtore të tjera shtesë të tastierës, edhe pse për momentin ato që kemi përshkruar për të trajtuar "Desktopët Virtual" janë të mjaftueshme për momentin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)