Google zbulon të gjitha detajet zyrtare në lidhje me Stadia

 

Marsin e kaluar, Google prezantoi zyrtarisht Stadia, platformën tuaj të transmetimit të lojërave video. Edhe pse u prezantua zyrtarisht në një ngjarje, kompania na la me shumë aspekte akoma për tu zgjidhur. Jo të gjitha detajet në lidhje me të, të tilla si çmimi i saj, lojërat e përputhshme ose kërkesat, u zbuluan. Duhet të prisnim pak, por tani është zyrtare.

si Google më në fund ka zbuluar të gjitha detajet në lidhje me Stadia. Një shërbim transmetimi lojërash me të cilin firma amerikane kërkon të shkojë një hap më tej në treg. Ideja është që ne të shkojmë të luajmë atje ku duam ose kur duam në të. Ata kërkojnë t'u japin përdoruesve më shumë mundësi.

Mbetën të dihen shumë detaje rreth kësaj platforme. Google u largua me ndjenjën e kërkimit për të revolucionarizuar tregun me të, por kjo ishte diçka që ngjalli dyshime, pasi mendohej se firma po tregohej shumë arrogante ose premtonte diçka që ata nuk do të ishin në gjendje të përmbushnin. Ajo që është e qartë është se me Stadia ata kanë ardhur për të luftuar.

Kërkesat zyrtare

Kur ata e paraqitën atë në mars ne kemi njohur disa detaje rreth Stadia, përsa i përket rezolucionit, përputhshmërisë dhe funksionimit. Por listës së plotë të kërkesave tuaja iu deshën disa muaj për të arritur. Për fat të mirë, ne tashmë e kemi atë mes nesh, dhe mund ta paraqesim tani. Këto janë kërkesat zyrtare që Google ka njoftuar tashmë:

 • Rezolucioni: Deri në 4K HDR në 60 fps (fillimisht) dhe 8K dhe më shumë se 120 fps në vazhdim (ende nuk ka datë)
 • Transmetimi i projektit: Deri në 1080p me 60 fps
 • CPU: CPU të personalizuara 2,7 GHz me hiperthread x86 me AVX2 SIMD
 • GPU: AMD e personalizuar me 56 njësi llogaritëse për 10,7 Teraflops me memorie të integruar HBM2
 • Graphics API: Vulkan me performancë të lartë me grafikë 3D
 • RAM: 16 GB VRAM e kombinuar me RAM
 • Sistemi operativ: Linux
 • Qendra e të Dhënave Google: Më shumë se 7500 nyje globale të Rrjetit Google Edge
 • Kontrolluesi: WiFi me lidhje direkte me Google Stadia
 • Pajtueshmëria me: Google Cast, PC nga Chrome, iOS, Android, Chromecast, TV

Çështja e zgjidhjes është diçka me rëndësi. Në fillim gjejmë rezolucionin e lartpërmendur 4K në platformë, por qëllimi i Google është që të jetë në gjendje ta zgjerojë këtë në një të ardhme të afërt. Ndoshta nuk do të zgjasë deri në vitin 2020 kur do të ketë ndryshime dhe mbështetja 8K futet gjithashtu në platformë. Megjithëse do të duhet të presim për më shumë lajme nga ju, ndërsa afrohet data në fjalë.

Çmimet e Google Stadia

Logoja e Stadia

 

 

Siç ishte e mundur të dihej tashmë në mars, gjetëm një shërbim pajtimi. Kështu që përdoruesit do të duhet të paguajnë para çdo muaj për të pasur qasje në përmbajtjen e thënë në të. Edhe pse në Mars Google nuk na dha të dhëna për çmimin që do të kishte ky shërbim në muaj. Më në fund ata na lënë me këto të dhëna, të cilat ishin një e dhënë me interes të veçantë për përdoruesit.

Në fillimin e tij do të kemi vetëm Stadia Pro, i cili kushton 9,99 dollarë në muaj dhe na lë me një rezolucion deri në 4K dhe 60fps. Falë kësaj pajtimi ju keni qasje në të gjitha lojërat në platformë, përveç lojërave premierë. Lojërat e reja, të cilat nuk vijnë në pajtim, ne do të duhet t'i blejmë ato veç e veç.

Në 2020 Google shpreson të ketë gati versionin falas të këtij shërbimi. Kjo është Stadia Base, për të cilën nuk do të duhet të paguajmë para çdo muaj. Hyrja në të është falas, megjithëse rezolucioni do të jetë më i ulët, përveçse ka qasje në një numër më të kufizuar lojërash. Por për momentin kjo nuk është konfirmuar. Do të jetë një mundësi shumë më e arritshme për shumë përdorues.

Nga ana tjetër, lansohet i ashtuquajturi Founder Edition i Stadia, i cili është një lloj paketimi fillestar. Në këtë paketë kemi kontrollin e platformës Stadia Controller, çmimi i së cilës është 69 euro, një Chromecast Ultra, loja Destiny II, përveç tre muaj pajtim falas për versionin Pro. Isshtë prezantuar edhe një Buddy Pack, në mënyrë që një mik hyn në lojëra falas për tre muaj. Kjo paketë del në treg me çmim 129 euro. Mund të rezervoni tani në dyqanin e Google.

Lojëra të disponueshme në Stadia

Në fillim e dimë atë do të ketë gjithsej 31 lojëra të ndryshme në platformë. Edhe pse ideja e firmës është që kjo të zgjerohet me kalimin e kohës. Google nuk ka zbuluar listën e plotë të lojërave për momentin, por ne tashmë kemi titujt e parë që janë konfirmuar se do të jenë në të. Kështu, tani mund të marrim një ide. Këto janë lojërat e konfirmuara:

 • Odiseja e Creed vrasësit
 • Porta e Baldurit 3
 • Darksiders: Zanafilla
 • Destiny 2 - Në dispozicion me Botimin Themelues
 • Get Paketuar
 • DOOM
 • Ghost Recon: Breakpoint
 • Gylt
 • Mortal Kombat X
 • Divizioni 2
 • Tomb Raider
 • Tomb Raider: Rise of the Tomb Raider
 • Tomb Raider: Shadow of the Tomb Raider

lirim

stadium

Një detaj tjetër që shpresonim të dinim së shpejti ishte data e daljes në treg. Google vetëm e ka konfirmuar atë Stadia do të mbërrijë në muajin nëntor, por nuk na është thënë më shumë në lidhje me këtë. Kështu që ne shpresojmë që së shpejti do të ketë më shumë lajme në këtë drejtim, por të paktën ne e dimë se kur mund ta presim atë. Nisja e tij do të bëhet në 14 vende të ndryshme, përfshirë Spanjën. Këto janë vendet e konfirmuara:

 • España
 • Alemania
 • Belgjikë
 • Kanadë
 • Danimarkë
 • Finlandë
 • Francë
 • Irlandë
 • Itali
 • Holandë
 • Norvegji
 • Suedi
 • Angli
 • Shtetet e Bashkuara

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)