Disa arsye për të instaluar Linux në kompjuterin tuaj

linux_liria

Herët ose vonë do të përfundoni duke arritur një situatë në të cilën ata tashmë janë parë me njëri-tjetrin milion përdorues në të gjithë botën dhe që shpesh vuan duke u ngopur me kërcënimet e malware ose viruset kompjuterike, që kompjuteri ngadalëson dhe ndjen se kompania që krijoi sistemin operativ më shumë se ju ka harruar.

Mirë se erdhe në klub. Kjo ka bërë që shumë prej nesh të kërkojnë alternativa, duke qenë Linux më të përdorurat krahasuar me sistemet operative të pronarit, megjithëse nuk është i vetmi. Ju ndoshta keni menduar tashmë ta provoni, por nuk keni mbaruar kurrë së parë qartë. Ju mund të keni dëgjuar se është shumë i ndërlikuar për t'u përdorur ose se nuk ka programe të përputhshme, dhe asnjëri nuk është i vërtetë. Ne do t'ju japim disa arsye për të inkurajuar veten që ta provoni.

Linux nuk është i vështirë për t’u përdorur

Së pari, një gjë duhet të jetë e qartë: SUSE herë Linux ata ishin lënë pas shumë kohë më parë. Ju nuk keni pse të bashkëveproni vetëm me mënyrën e tekstit të terminalit, nuk keni më për të përpiluar Shoferët me dorë dhe jo më shumë për të kërkuar programe specifike.

Atje një komunitet i tërë duke punuar në programe si Handbrake, VLC, Opera ose Firefox, dhe shumica dërrmuese e shpërndarjeve na lënë tashmë një mjedis grafik intuitiv me të cilin të fillojmë të punojmë nga minuta zero, me Shoferët instaluar dhe konfiguruar, me një sasi të mirë të program baza me të cilën do të fillojë të punojë dhe e gjithë kjo pas një instalimi prej rreth njëzet minutash.

Linux ju lejon të testoni sistemin pa e instaluar atë

Kjo është një tipar shumë i rëndësishëm për çdo përdorues që po mendon të hidhet në Linux. Ju mund të merrni një imazh të sistemit operativ të hedhur në një ngjit USB për ta provuar atë në kompjuterin tuaj pa pasur nevojë të eleminoni sistemin tuaj aktual, i cili jep shumë krahë kur vendosni nëse do ta mbajmë atë apo jo.

Linux është më i sigurt

Kjo duhet të jetë arsyeja kryesore pse shumë njerëz duhet të zgjedhin Linux. Me Linux, mundësia e infektimit nga të gjithë malware e disponueshme për sistemet operative të pronarit, dhe me organizimin e sistemit të skedarëve dhe përshkallëzimin e privilegjeve kur, për shembull, instalimi ose çinstalimi i programeve, sjellje më të shëndetshme të përdorimit u imponohen përdoruesve.

Linux është më i shpejtë

Le të kemi parasysh që një instalim aktual i Ubuntu mund të konsumojë brenda i papunë - domethënë, pa ekzekutuar ndonjë program - më pak se 1 GB RAM. Nëse këtë ia shtojmë faktit që sistemi i centralizuar i azhurnimit parandalon që secili komponent të shkarkojë versione të reja me rrezikun e vet, ajo që kemi si rezultat është njëkursime të mëdha të burimeve gjë që përmirëson shumë performancën e kompjuterit.

Nuk ka të bëjë vetëm me ruajtjen e kujtesës, por nëse përdorni një hard disk mekanik ose një kompjuter të vjetër, me fragmentimin e ulët të skedarëve ext4, do të vëreni shumë zvogëlimi i kohës së hyrjes programeve dhe lundrimit në sistem. Me fjalë të tjera, nëse me Windows duhet të prisni pak për të qenë në gjendje të përdorni sistemin derisa të mbarojnë të gjitha proceset e ngarkimit, me Linux mund të filloni të përdorni kompjuterin sa më shpejt që të hyni në sistem.

Linux është më i qëndrueshëm

Ne i referohemi stabilitetit të sistemit. Se një kompjuter që ekzekuton Linux varet ose prishet eshte mjaft e nderlikuar. Shtë e vështirë që sistemi operativ të shpërthejë me një ngarkesë të madhe pune, edhe pse kjo nuk është sinonim me faktin se programet nuk mund të varen. Në rast se sistemi varet, është shumë e rrallë që të mos ketë mundësi alternative për të shtypur butonin e rivendosjes, falë trajtimit të pabesueshëm të procesit që ka Linux.

Linux rrit jetën e kompjuterëve të vjetër

A keni një kompjuter të vjetër që funksionon në mënyrë të përsosur, por nuk mbështetet nga sistemi i tij operativ origjinal? Mos u shqeteso. Me shpërndarje si Lubuntu mund t’i jepni jetëgjatësi më e madhe, keni rregullimet më të fundit të sigurisë dhe përfitoni nga të paturit e një sistemi modern dhe të shpejtë, pavarësisht sa i vjetër është kompjuteri juaj.

Linux është falas

Shumica e shpërndarjeve Linux janë falas, siç janë azhurnimet dhe shumica dërrmuese e programeve që ne mund të përdorim. Microsoft do të miratojë një qasje të ngjashme me Windows 10 dhe ata kanë bërë një punë të shkëlqyeshme kohët e fundit, kjo është e pamohueshme, por kjo falas nuk do të jetë për të gjithë. Në të kundërt, me Linux çdokush mund të përfitojë imazhe falas dhe të instalimit legal.

Linux do të jetë ai që dëshironi të jetë

Unë e shpjegoj. Normalisht, me sistemet operative të pronarit keni një mundësi për të përdorur sistemin, është ajo që ekziston, ju mbani dhe gëlltisni. Me Linux mundeni rregulloje praktikisht çdo aspekt të sistemit, veçanërisht në shpërndarjet për përdoruesit e përparuar si Gentoo ose Arch Linux. Kjo nuk është e kufizuar vetëm në aspektin vizual.

Çfarë do të thotë kjo? Për të mos u zgjatur shumë, ajo që do të thotë ai është se nëse keni njohuritë e duhura mundeni madje rregulloje aspektet e kernelit të sistemit operativKernel për ta përshtatur atë me nevojat tuaja të veçanta duke u rrotulluar shumë, shumë mirë. Ju jeni pronari i sistemit dhe administratori i tij, dhe për këtë arsye duhet të keni mundësi për ta bërë atë të funksionojë siç ju duket e përshtatshme dhe pa marrë parasysh se çfarë thotë prodhuesi.

Dhe këto janë disa nga arsyet pse duhet të provoni Linux. Shpresojmë që dyshimet tuaja për këtë të jenë pastruar dhe të vendosni ta provoni të paktën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.